• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Ukrainos plieno barono Serhijaus Tarutos, Kijevo vyriausybės paskirto neramios rytines Donecko srities gubernatoriumi, padėjėjai sako, kad jis daug dirba regiono sostinėje, tačiau dėl saugumo priežasčių negalėjo atskleisti, kur įsikūrė jo biuras.

 Ukrainos plieno barono Serhijaus Tarutos, Kijevo vyriausybės paskirto neramios rytines Donecko srities gubernatoriumi, padėjėjai sako, kad jis daug dirba regiono sostinėje, tačiau dėl saugumo priežasčių negalėjo atskleisti, kur įsikūrė jo biuras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gubernatorius yra „karo padėčiai tinkamame operatyviniame štabe“, sakė S.Tarutos atstovas Oleksandras Omelčukas.

REKLAMA

Tokios neįprastos darbo sąlygos atskleidžia nepatogią tiesą apie Vakarų šalių palaikomą vyriausybę Kijeve: jos kontrolė Donecko srityje, kurioje didelę gyventojų dalį sudaro rusakalbiai, yra itin trapi – praktiškai neegzistuojanti.

Šis faktas aiškiai atsiskleidė savaitgalį, kai prorusiškų protestuotojų sukilimai išplito regione tarsi krūmynų gaisras.

REKLAMA
REKLAMA

Tai viename, tai kitame mieste pareigūnai ir saugumo pajėgų nariai, kurie turėtų būti lojalūs Kijevui ir palaikyti centrinės vyriausybės valdžią, pasitraukdavo be kovos, o kai kur netgi pereidavo į priešininkų stovyklą ir prisidėdavo prie protestuotojų.

Kijevas ir jį remiančios Vakarų šalys teigia, kad tokia padėtis susiklostė dėl Rusijos agentų ciniškai vykdomo manipuliavimo, nors Maskva tokius kaltinimus neigia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad ir kokios būtų priežastis, akivaizdu, jog Kijevas nebekontroliuoja didelės šalies teritorijos dalies, todėl kyla klausimų, ar valstybė gali toliau funkcionuoti dabartiniu pavidalu, jau nekalbant apie Ukrainos ambicijas kada nors įstoti į Europos Sąjungą (ES).

REKLAMA

Laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas atmeta pareiškimus, kad Ukraina yra suskilusi.

Jis pirmadienį sakė, kad valdymo problemos yra šalies masto ir kad jų priežastis yra faktas, jog Kremliaus remtas prezidentas Viktoras Janukovyčius buvo sukoncentravęs valdžią savo rankose, prieš pabėgdamas iš šalies vasario pabaigoje.

REKLAMA

„Nesitikėjome, kad visa centrinės ir regionų valdžios sistema taip greitai subyrės“, – pripažino O.Turčynovas.

Donecko sritis yra Ukrainos pramoninio akmens anglių kasybos regiono širdis, kurioje sutelkta didelė dalis šalies sunkiosios pramonės ir gyvena 4,3 mln. žmonių – apie dešimtadalis Ukrainos gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O.Turčynovo atstovė sakė, kad Kijevo vyriausybę tebekontroliuoja šalies rytinę dalį, kur S.Taruta yra vienas iš paskirtų vadovauti verslininkų milijardierių, tačiau ji atsisakė pakomentuoti išsamiau.

Kijevo administracija paskelbė nuo pirmadienio ryto pradedanti didelio masto antiteroristinę operaciją prieš maištininkus rytuose, tačiau praėjus 12 valandų jokių veiksmų nesimatė.

REKLAMA

„Vyriausybė deda visas pastangas atkurti pasitikėjimą institucijomis, – per spaudos konferenciją sakė užsienio reikalų viceministras Danyla Lubkivskis. – Ukraina priešinasi.“

Braškantis lojalumas

Akivaizdūs krinkančio Kijevo valdymo ženklai buvo pastebimi visame Donecko regione, kur dauguma gyventojų kalbą rusiškai, o ne ukrainietiškai. Daugelis jų jaučiasi artimesni žmonėms, gyvenantiems kitapus sienos – Rusijoje.

REKLAMA

Srities milicijos viršininko Andrejaus Anosovo pirmtakas buvo išvarytas prorusiškų protestuotojų, apsupusių milicijos būstinę Donecke.

Kai šias pareigas perėmė A.Anosovas, oficialiai pavaldus Kijevo vyriausybei, jis pasirodė prisisegęs juostelę su oranžiniais ir juodais dryžiais – prorusiškų jėgų Kryme ir rytų Ukrainoje simbolį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš perimu vadovavimą“, – A.Anosovas šeštadienį pareiškė prie jo būstinės susirinkusiems demonstrantams, sakydamas, kad dirbs „palaikydamas žmones“.

Vienas jaunas milicijos eilinis, mėginantis palaikyti tvarką per prorusišką mitingą priešais srities administracijos pastatą Donecke, reiškė abejones dėl būtinybės palaikyti Kijevo valdžią.

REKLAMA

„Ką turėtume daryti? Paleisti šūvių papliūpą į močiutes, veteranus, moteris su vaikais ir kitus čia atėjusius vietos gyventojus? Ne milicijos darbas šaudyti į savo žmones“, – sakė jis.

„Aš čia gimiau ir nenoriu, kad man lieptų šaudyti į savo kaimynus“, – pridūrė pareigūnas, atsisakęs atskleisti savo vardą, nes jam neleidžiama reikšti savo privačios nuomonės tarnyboje.

REKLAMA

Pastate, prie kurio budėjo šis milicininkas, anksčiau buvo gubernatoriaus biuras, tačiau dabar jis užimtas protestuotojų. Dėl to dalis S.Tarutos padėjėjų įsikūrė viešbutyje „Viktorija“, o dalis dirba iš namų.

Prieš mėnesį S.Taruta davė interviu naujienų agentūrai „Reuters“ srities vyriausybės pastate, kuris dabar yra užimtas aktyvistų.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar jo atstovai spaudai sako, kad su gubernatoriumi neįmanoma susitikti asmeniškai arba gauti interviu telefonu, baiminantis, kad pokalbių gali būti klausomasi.

S.Taruta paskutinį kartą viešumoje buvo pastebėtas balandžio 11-ąją, o tarp gyventojų sklando gandai, kad jo nebėra mieste. Vienas iš gubernatoriaus padėjėjų, vardu Ilja, sakė, jog tai netiesa.

„Sakoma, kad jis yra mieste“, – teigė padėjėjas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų