Neramumai po rinkimų Rusijoje įgauna vis didesnį pagreitį, o įvykių mastas yra daug platesnis nei informuojama. Balsas.lt susisiekė su žurnaliste Ksenija, gyvenančia Maskvoje, kuri papasakojo, kaip situaciją žmonės mato iš vidaus.
Pasirodo, iš vidaus situaciją mato tik jaunimas. „Mano seneliai, tėvai net nenutuokė, kas vakar vyko Maskvoje. Jei ne aš, matyt, ir nesužinotų. Per nacionalinę televiziją rodo reportažus apie tai, kad Japonijoje mirė pats seniausias pasaulyje šuo. Taip pat transliuojamos naujienos apie tai, kad šalies lyderis apsilankė kažkokioje parodoje Maskvoje. Be to, buvo reportažų apie tai, kad Rusijos jaunimas švenčia „Vieningosios Rusijos“ pergalę gatvėse!!!“, – piktinosi Ksenija.
Mergina papasakojo, kaip iš tikrųjų buvo renkami žmonės „Vieningosios Rusijos“ pergalės šventimui. Tinklalapyje massovki.ru buvo paskelbta apie „Vieningosios Rusijos“ išsikrtinę akciją: „Ateikite į aikštę, mes jus pamaitinsime, duosime atsigerti ir pinigų gausite už tai“.
Ksenija papasakojo, kaip realybė matoma jos akimis: į Maskvos ir Sankt Peterburgo gatves išėjo apie 15 000 žmonių, nepatenkintų nesąžiningų rinkimų rezultatais. Iš viso apie 500 žmonių buvo suimta. Opozicijos partijų lyderiai, dalyvavę demonstracijose, taip pat buvo suimti ir išvežti. Vieno geriausių dienraščių „Kommersant“, skirto intelektualiajai publikai ir verslininkams, žurnalistę Boženą Rynską suėmė. Suimta ir daugelis kitų žurnalistų. Nepasitenkinimas visuomenėje vis auga. Gruodžio 10 dieną organizuojami mitingai visoje Rusijoje ir tikimasi, kad žmonėms pavyks kažką pakeisti.
„Įvykiai primena 1991 metų gruodžio 5 dieną, kai prasidėjo naujoji Rusijos istorijos era, arba Oranžinę revoliuciją, arba Libiją – kol kas viskas vystosi ta linkme. Įsivaizduokite, vakar visą dieną tinklaraštininkai negalėjo įeiti į savo tinklaraščius, nes visiems interneto resursams, per kuriuos paprasti piliečiai gali skleisti informaciją, buvo taikomos DdoS–atakos (Distributed Denial of Service — „paskirstytas atsisakymas aptarnauti“ – aut. past.). Tai valdžios darbas“, – dalinosi informacija pašnekovė.
Žurnalistė paaiškino, kad vieninteliai tinklalapiai, kurių valdžios programišiai negalėjo nulaužti – tarptautiniai socialiniai tinklai „Facebook“ ir „Twitter“, tačiau ir šie interneto resursai taip pat susidūrė su sunkumais. Pavyzdžiui, „Twitter'yje“ įvedus į paiešką „Triumfalnaja“ (tai aikštė, kurioje žmonės rinkosi į protesto akciją – aut. past.), ši užklausa buvo užkraunama po 20 000 pranešimų į sekundę tokiomis citatomis kaip „mane sunku surasti ir lengva pamesti“. Taip buvo daroma tam, kad tarp bereikšmių citatų ir žodžių pasimestų tikroji informacija ir žmonių pasisakymai, kurie tuo metu iš tikrųjų buvo Triumfo aikštėje.
Mergina patikino, kad gruodžio 10 diena turėtų tapti lemtinga diena, kai viskas išsispręs, tačiau ji neslėpė baimės, kad gali neatsirasti ryžtingo ir charizmatiško lyderio, kuris galėtų vadovauti, viskas gali užgesti be rezultato. „Juk opozicinių partijų lyderiai suimti ir išvežti nežinia kur, lieka tik žmonių masė be konkrečių užduočių... Būtų apmaudu, jei viskas tuo ir pasibaigtų“, – sakė ji.
Ksenija džiaugėsi, kad šių įvykių eigoje pastebimas ypatingas jaunimo aktyvumas. „Tai primena man apie knygose skaitytas revoliucijas, kai tarp jaunimo tiesiog virte verda pokyčių reikalaujančios nuotaikos. Jie vienijasi, dalinasi informacija savo socialinių tinklalapių profiliuose, kuria grupes, kuriose ragina kitus nebūti pasyviais, visus juos vienija viena idėja, jaučiasi, kad esame vieninga tauta. Deja, tie, kas neturi priėjimo prie interneto, o ypač „Facebook“ ir „Twitter“, nežino absoliučiai nieko“, – teigė mergina.
Facebook tinklalapyje galima rasti tokių pranešimų: „Aš grįžau iš mitingo Triumfo aikštėje, su manimi viskas gerai, tačiau tai, kas ten vyko, pralenkia visas vaizduotės ribas. „Mentai“ demonstravo žvėrišką žiaurumą ir nemotyvuotą agresiją. Trypė visus: moteris, paauglius, atsitiktinius praeivius. Buvo ir keli provokatoriai, kurie mušė aktyvius dalyvius, iš jų ir mano vyrą. Mūsų žmonės jam padėjo, o „mentai“ apsimetė, kad nieko neįvyko. Mes reikalavome, kad pareigūnas jį suimtų ir būtų patikrinti jo dokumentai, tačiau „mentai“ elgėsi dar agresyviai ir vietoj to, kad padėtų, jie ėmė mušti žmones. Ilja buvo suimtas tris kartus, tačiau jis turi deputato statusą ir jį paleido. Bet taip pasisekė ne visiems, keli mūsų šalininkai iki dabar yra laikomi uždaryti skirtingose miesto dalyse. Vienam iš „mūsiškių“ skubiai reikia vaistų, tačiau tie „žvėrys“ neleidžia jam jų perduoti. Tikriausiai, greitai teks kviesti greitąją pagalbą, gal bent jau gydytojus prileis prie ligonio“.
„Putinas ir Medvedevas dabar primena 1991 metų pučo dalyvius. Bandymai jėga išvaikyti žmonių minias, kurios atstovauja savo balso teisę. Karštligiškas žiniasklaidos priemonių slopinimas. Nevykę pareiškimai priešais televizijos kameras. Visuomeninės nuomonės falsifikavimas. Tarsi jėgos demonstravimas, bet iš tiesų – akivaizdus pasimetimas. Viskas, ką jie daro šiandien, jiems kenkia“, – rašo „Facebooke“ tinklaraštininkas Andrejus Malginas.
Taip pat skaitykite:
Rusijos policija ir toliau suėminėja protestuotojus (foto)(video)
Rusija: policija paleido opozicijos lyderius, neramumai tęsiasi
Rusijos rinkėjų pareiškimas: bet kas, tik ne V. Putinas
Situacija Maskvoje kaista: po protestų dislokuoti kariai
Vis daugėja įrodymų dėl pažeidimų per rinkimus Rusijoje (video)