Per pastarąsias savaites COVID-19 FLiRT atmainos ėmė dominuoti visame pasaulyje, aplenkdamos ankstesnę pagrindinę atmainą (JN.1), todėl viena iš jų, KP.2, dabar yra atsakinga už didžiausią užsikrėtimo atvejų dalį. Tai rodo naujausi JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenys.
Laimei, ekspertai teigia, kad yra pagrindo manyti, jog visos ankstesnės vakcinos, kuriomis buvote skiepyti, arba neseniai persirgta COVID-19 infekcija vis dar gali suteikti tam tikrą apsaugą, o tai patvirtina ir kai kurie daug žadantys naujausi tyrimai. Tačiau SARS-CoV-2 virusas yra itin klastingas. Nors vakcinos neabejotinai labai pakeitė šios pandemijos eigą, jos nesuteikia absoliučios apsaugos nuo infekcijos.
Kaip sužinoti, ar užsikrėtėte?
COVID-19 simptomai laikui bėgant keitėsi kartu su mūsų supratimu, kad ši liga skirtingiems žmonėms gali pasireikšti labai skirtingai.
„Kai COVID-19 atsirado pirmą kartą, jam buvo būdingi šie keistoki, neaiškūs simptomai – nuo smegenų miglos, išsekimo jausmo iki skonio ir uoslės praradimo, – BBC Future sakė Londone dirbantis šeimos gydytojas Ziadas Tukmachis. – Dabar jaučiu, kad virusas mutavo ir tapo panašesnis į gripo simptomus, kuriuos kliniškai labai sunku atskirti“.
CDC paskutinį kartą COVID-19 simptomų gaires atnaujino šių metų kovo 15 d. Jei užsikrėsite COVID-19, jums gali pasireikšti šie simptomai:
- Karščiavimas/ šaltkrėtis;
- Kosulys;
- Dusulys;
- Nuovargis;
- Raumenų skausmai;
- Galvos skausmas;
- Skonio ar kvapo praradimas;
- Gerklės skausmas;
- Sloga iš nosies;
- Pykinimas ir (arba) vėmimas;
- Viduriavimas.
Pastarieji du gali itin nustebinti. Lygiai taip pat gali būti, kad COVID-19 simptomai bus tokie lengvi, kad juos suprasite kaip įprastą peršalimą ar net šienligę. Tokie simptomai, kaip skonio ir kvapo praradimas, kurie buvo būdingi COVID-19 pandemijos pradžioje, dabar yra daug retesni.
Svarbu saugoti save ir kitus
Taigi, neatlikus tyrimo, tikriausiai kaip niekada sunku nustatyti, ar iš tikrųjų sergate COVID-19, o ne kokia nors kita liga. Jei jaučiate peršalimo ir gripo simptomus, saugiausia likti namuose ir laikytis atokiau nuo kitų. Jei turite rizikos veiksnių, dėl kurių gali padidėti tikimybė patirti sunkius simptomus, CDC rekomenduoja nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes dabar jau yra gydymo priemonių, kurios gali padėti, jei bus pradėtos taikyti pakankamai greitai.
COVID-19 vis dar gali sukelti ilgalaikį poveikį, kurį mokslas skubiai bando suprasti. Nors daugumai iš mūsų kaukių dėvėjimo ir tualetinio popieriaus trūkumo laikai greičiausiai jau praeityje, svarbu nepamiršti tų mūsų bendruomenių narių, kurie yra labiau pažeidžiami.
Pagrindinės atsargumo priemonės, tokios kaip laikymasis atokiau nuo kitų, kai sergame, ir siekis atlikti tyrimus, kad dar kartą patikrintume, ką gali reikšti ligos simptomai, gali padėti visiems toliau kuo saugiau įveikti šią pandemiją.