Sprendžiant Sovetsko celiuliozės ir popieriaus fabriko taršos problemas Kaliningrado sritis tikisi ir Lietuvos paramos, praneša „Vakarų ekspresas“.
Rusijos pusės iniciatyva uostamiestyje buvo surengtas Kaliningrado srities ir įvairių Lietuvos valstybinių institucijų pasitarimas dėl fabriko valymo įrenginių renovacijos.
Pasak Sovetsko celiuliozės ir popieriaus fabriko direktoriaus Dmitrijaus Ničiperovičiaus, vizito tikslas yra sukurti planą, kaip eliminuoti šį 49 numeriu pažymėtą objektą iš HELCOM karštųjų taškų sąrašo.
Fabrikas ir kai kurie jo įrenginiai yra labai seni. Iš skirtingų cechų į Nemuną patenka nevalytos nuotekos. Tiesa, po neseniai fabriką nusiaubusio gaisro celiuliozės gamyba čia sustabdyta ir kol kas perdirbant makulatūrą gaminamas tik popierius. Ar bus kada atnaujinta celiuliozės gamyba, D. Ničiperovičius kol kas pasakyti negalėjo.
Pasak Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento Vandenų skyriaus atstovės Dainos Kliaugaitės, organinių medžiagų kiekis Sovetsko fabriko nuotekose 10-15 kartų viršija Lietuvoje nustatytas normas.
„Įgyvendinant Europos Sąjungos Vandens politikos direktyvos reikalavimus Lietuva turi pasiekti gerą vandens būklę iki 2015 metų. Kuršių marios itin kenčia nuo Nemunu atplukdomų teršalų. Kadangi Nemunas teka per kelių valstybių teritoriją, itin svarbus tampa tarptautinės taršos klausimas“, - sakė D. Kliaugaitė.
Pasitarimo metu minėta, jog Rusijos Federacija yra skyrusi lėšų statyti Sovetsko fabriko valymo įrenginiams, tačiau jos bus gautos tik tokiu atveju, jeigu bus spėta projektą parengti iki 2009 metų. Finansinės paramos tikimasi ir iš Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės.
Giedrė Norvilaitė