• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra kovo 4 dieną Europos Parlamente pristatė tyrimą, kuris atskleidė šokiruojančią tiesą – smurtą patyrė 33 proc. visose Europos Sąjungos šalyse narėse gyvenančių moterų. Tai – 62 mln. ES piliečių. Rezultatai gauti atlikus didžiausią kada nors pasaulyje vykdytą tyrimą, kuriame dalyvavo 42 tūkst. moterų iš visų ES šalių narių.

REKLAMA
REKLAMA

Smurto prieš moteris opa

Tyrimas parodė, kad smurtas prieš moteris ES yra paplitęs kur kas labiau nei buvo manoma. Nacionalinė statistika, atspindinti žinomus atvejus, tarp kurių daugiausia akivaizdaus jėgos panaudojimo aukų, leido tik iš dalies suvokti mastą smurto, kurį moterims tenka patirti namuose, darbe, viešojoje erdvėje ir internete. Taip pat atskleista, kad nuo smurto kenčia ne tik suaugusios moterys, bet ir mergaitės. Siekiant surinkti kuo tikslesnę informaciją moterys buvo klausinėjamos apie fizinį, seksualinį ir psichologinį smurtą per visą savo gyvenimą nuo 15 metų amžiaus. Išvada – dešimtys milijonų moterų buvo persekiojamos, išžagintos, kentė priekabiavimą ir draudimus bei ribojimus.

REKLAMA

„Šie apklausos duomenys paprasčiausiai negali ir neturėtų būti ignoruojami. Atsižvelgiant į problemos mastą galima teigti, kad nuo smurto prieš moteris kenčia ne menka grupelė moterų – tai kasdienė visos visuomenės problema. Todėl politikos kūrėjai, pilietinė visuomenė ir šios srities specialistai turi įvertinti priemones, kurios padėtų kovoti su bet kokiu smurtu prieš moteris, kad ir kur tai vyktų. Kovos su smurtu prieš moteris priemones būtina nedelsiant patobulinti iš esmės“, – teigė agentūros direktorius Mortenas Kjaerumas.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp naujausių Pagrindinių teisių agentūros siūlymų – būtinybė, jog smurto prevencijos imtųsi įvairios visuomenės grupės, įskaitant darbdavius, sveikatos specialistus ir interneto paslaugų tiekėjus. Pasak analitikų, priimtų ir dar rengiamų įstatymų įgyvendinimas labai priklausys nuo asmenų pasirengimo ir noro kovoti su smurto problema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvė smurtą patiria rečiau nei eilinė europietė?

Duomenys, rodantys nuo seksualinio ar fizinio smurto 28 šalyse narėse nukentėjusių moterų skaičių, sukūrė įdomų paveikslą. Pasak M. Kjaerumo, Lietuvoje padėtis yra gana gera – šalyje nukentėjusių moterų skaičius yra mažesnis nei ES vidurkis. Tačiau tokios geros žinios kelia šiek tiek abejonių. Pirmoji priežastis – šalių, kuriose nurodomas didžiausias smurto prieš moteris atvejų skaičius, penketukas. Šioje nepavydėtinoje kategorijoje atsidūrė Suomija, Prancūzija, Olandija, Švedija ir Danija. Antra, mažiausiai smurtaujančios šalys – Lenkija, Austrija, Malta, Slovėnija, Kroatija. Tokie skaičiai skatina kelti klausimą dėl duomenų tikslumo ir kultūrinių bei socialinių faktorių įvertinimo – tikėtina, kad kai kurios moterys šia tema kalbėti nenorėjo ar paprasčiausiai bijojo, vertino tai kaip netinkamą elgesį, šeimos gyvenimo viešinimą. Taip pat tikėtina, kad moterys skirtingai suvokia, kas yra smurtas. Tai leistų paaiškinti, kodėl Skandinavijos valstybėse, kuriose moters teisės išvystytos labiau nei daugelyje kitų ES šalių narių, yra didžiausias smurto atvejų skaičius.

REKLAMA

Tačiau Lietuva išskiriama kaip šalis, kurioje daugybė moterų kenčia nuo psichologinio smurto. Remiantis apklausos duomenimis, teigiama, kad psichologinį smurtą tenka patirti net 50–59 proc. lietuvių moterų. Šioje kategorijoje lietuvius lenkia tik latviai ir danai.

Lietuvės taip pat įsitikinusios, kad visiškai nesusiduria su seksualiniu priekabiavimu – vos 9 proc. apklaustųjų teigė, kad per pastaruosius metus teko tai patirti. Danijoje tuo skundėsi net 37 proc. respondenčių.

REKLAMA

Pagrindiniai faktai:

33 proc. moterų yra patyrusios fizinį ir/arba seksualinį smurtą nuo 15 metų amžiaus;

22 proc. moterų yra patyrusios partnerio fizinį ir/arba seksualinį smurtą;

5 proc. visų moterų buvo išžagintos;

43 proc. moterų patyrė kokį nors dabartinio arba buvusio partnerio psichologinį smurtą;

33 proc. moterų vaikystėje yra patyrusios suaugusiųjų fizinį ar seksualinį smurtą;

18 proc. moterų patyrė persekiojimą;

11 proc. moterų susidūrė su nepriimtinu elgesiu socialinių tinklų interneto puslapiuose arba joms buvo siunčiamos atvirai seksualinio turinio e. pašto arba SMS žinutės;

55 proc. moterų yra patyrusios seksualinį priekabiavimą;

67 proc. apklaustųjų apie sunkiausius partnerio smurtavimo atvejus nepranešė nei policijai, nei jokiai kitai organizacijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų