Sirijoje pirmą sykį nuo 2020-ųjų atsinaujino didelio masto islamistų sukilėlių karinės operacijos. 2011-2016 m. bendrų Sirijos režimo, Rusijos ir Irano pajėgų sutriuškinti sukilėliai vėl pradėjo aktyvius karo veiksmus Alepo apylinkėse. Šiuo metu jie bando perimti magistralės M5, kuri jungia miestą su Homsu ir Damasku, kontrolę. Mūšiai atsinaujino ir Sarakibo miesto apylinkėse, ir Idlibo provincijoje.
„Bild“ skelbiama apie 25 sukilėlių užimtus kaimus, SOHR atstovai teigia, kad buvo užimta 50 gyvenvienčių.
„Daugiau kaip 50 kaimų ir miestų Alepo ir Idlibo regionuose dabar kontroliuoja „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir su ja susijusios grupuotės“, – naujienų agentūrai AFP sakė Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusios organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) vadovas Rami Abdel Rahmanas.
Sukilėlių puolimui vadovauja radikalių islamistų „Hayat Tahrir al-Sham“ grupuotė, 2017-aisiais priklausiusi „Al Qaeda“.
„Bild“ analitikas Julianas Ropcke pažymėjo, kad su B. Assado pajėgomis kovoja ir nuosaikesni sukilėlių daliniai iš „Sirijos nacionalinės armijos“ (SNA), kuriuos remia Turkija.
Rusijos atsitraukimas iš Sirijos susilpnino Assado pajėgų gynybą
Tokio sukilimo atsigavimo priežastys, anot analitiko, yra kelios.
Visų pirma tai nulėmė Rusijos pajėgų, ypač aviacijos, atitraukimas dėl karo Ukrainoje. B. Assado kariuomenė neteko oro erdvės kontrolės virš Alepo ir Idlibo provincijoje. Būtent aviacija suvaidino lemiamą vaidmenį sutriuškinant sukilėlius 2016-2021 m. karo metu.
Sutriuškinta J. Prigožino „Wagner“ grupuotė, kuri suvaidino didelį vaidmenį išlaikant B. Assadą valdžioje, o dabar Sirijoje rusų samdinių liko nedaug – dalis jų buvo permesta ir į Afriką.
„Hezbollah“ sutriuškinimas taip pat prisidėjo prie šiitų dalinių įtakos Sirijoje susilpnėjimo. Irano palaikoma „Hezbollah“ padėjo B. Assadui kovoti su islamistais ir Vakarų palaikomais sukilėliais. Po eskalacijos Libane „Hezbollah“ buvo priversta atitraukti smogikus iš Sirijos, o ir visą organizacijos vadovybę sunaikino Izraelio pajėgos.
Sėkmingą sukilėlių puolimą nulėmė ir tai, kad Alepo buvo nukautas aukšto rango Irano kariuomenės vadas, kuris koordinavo miesto gynybą.
Sukilėliai taip pat pasimokė iš karo Ukrainoje – pradėjo masiškai naudoti žvalgybinius ir kovinius dronus. B. Assado kariuomenė, kaip ir Rusijos pajėgos 2022-aisiais, nėra pasirengusi naujoms karybos sąlygoms, neįsigijo radioelektroninės kovos priemonių, todėl su dronais sirų kariai dažniausiai kovoja bandydami juos numušti šaudydami iš automatų.
Aktyvioji pilietinio karo Sirijoje fazė truko 2011-2016 m. Tuomet Basharo Assado valdžia išlaikė apie du trečdalius šalies kontrolės, o sutriuškinti pasipriešinimą pavyko tik su Rusijos ir Irano pajėgų pagalba.
Pastaraisiais metais fronto linija jau buvo stabilizavusis, kovos įgavo pavienių išpuolių prieš valdžios pajėgas vaizdą.
Maža to, pastarąją savaitę pasirodė pranešimų, kad islamistų ir jų sąjungininkų puolimo metu buvo nukauti rusų „Wagner“ likučiai, šiuo metu dislokuoti įvairiuose pasaulio „karštuosiuose taškuose“.