• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per kelias netikėtos diplomatijos dienas Vladimiras Putinas atgaivino prisiminimus apie tuos laikus, kurie, kaip daugelis galvojo, jau seniai praėjo - kai Vašingtonas ir Maskva, kitiems stebint, grumdavosi dėl įtakos pasaulio arenoje.

Per kelias netikėtos diplomatijos dienas Vladimiras Putinas atgaivino prisiminimus apie tuos laikus, kurie, kaip daugelis galvojo, jau seniai praėjo - kai Vašingtonas ir Maskva, kitiems stebint, grumdavosi dėl įtakos pasaulio arenoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad ir kas nutiktų Rusijos pasiūlymui likviduoti Sirijos cheminius ginklus, Maskva, bet jau kuriam laikui, vėl iškilo kaip viena pagrindinių žaidėjų Artimuosiuose Rytuose. Be to, ji vertinama kaip žaidėja, kuri lengvai nemeta sąjungininkų.

REKLAMA

Tai turi prasmę regione, kur prieš dvejus metus staiga priimtas Amerikos sprendimas nusigręžti nuo Egipto nušalinto prezidento Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) tapo esminiu momentu, privertusiu daugelį autoritarinių lyderių susimąstyti apie kartais efemerišką JAV paramos pobūdį.

Tuo tarpu V.Putinas, priešingai, nepabūgo pasipiktinimo, liko ištikimas savo sąjungininkei Sirijai ir viešai pareiškė, jog trūksta įrodymų, jog Damaskas rugpjūčio 21 dieną panaudojo cheminius ginklus. Negana to, jis net užsiminė, kad kažkaip padėtų Basharui al Assadui (Bašarui Asadui) karinio smūgio atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Sirijos cheminių ginklų likvidavimą gali trikdyti įvairios komplikacijos. Trūkstant pasitikėjimo patikra bus klausimas, kuris gali užtrukti, ir kai kas vis tiek abejos, kad Sirija atskleis viską. Problema gali tapti ir inspektorių saugumas, nes cheminių ginklų atsargos, kaip manoma, yra išmėtytos po visą šalį, kuri yra neprognozuojama ir nuožmi karo zona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vienas įspūdingas dalykas jau įvyko: bent trumpam buvo sustabdyta tai, kas atrodė kaip nenumaldomas žygis į JAV karinę operaciją, kurios nenorėjo nei JAV, nei pasaulio opinija ir kuri galėjo priartėti prie tarptautinės teisės peržengimo ribų.

REKLAMA

Net prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracija atrodė nesmagiai besijaučianti dėl šio trikdančio scenarijaus, pagal kurį pareigūnai įrodinėjo, kad ataka yra būtina, bet taip pat aiškino, kad ji neturi pakeisti Sirijos pilietinio karo kurso.

Tai išduodavo nedidelį norą rinktis iš susikompromitavusio diktatoriaus ir sukilėlių judėjimo, kuriame vis labiau dominuoja Vakarų nekenčiantys džihadistų elementai.

REKLAMA

Tai, kad prestižą išsaugantį nusileidimą galėjo surežisuoti Kremlius, tik prideda ironijos tam, kas, mažų mažiausia, yra taktinė pergalė pasaulinėje strateginėje diplomatijoje.

Kremliaus lyderis, laikomas kietaširdžiu utilitaristu, savanaudišku ir, kartais, žiauriu, gali rasti naujų asociacijų su taikiais sprendimais ir miklia realiąja politika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Putinas, regis, apsaugojo Obamą nuo potencialių keblumų jo šalyje, - sakė Leonas Aronas (Lionas Eironas), Rusijos politikos ekspertas iš Vašingtone įsikūrusio instituto "American Enterprise Institute". - Tai didžiulis tarptautinis geostrateginis laimėjimas Putinui ... Rusija dabar yra lygioje pozicijoje kaip galia Artimuosiuose Rytuose".

REKLAMA

Rusijos pasiūlymas dėl Sirijos būtų tikras sugrįžimas šaliai, kurią regione po 1973 metų Artimųjų Rytų karo, kai Egipto prezidentas Anwaras Sadatas (Anvaras Sadatas) išvarė sovietų patarėjus, sudarė taikos susitarimą su Izraeliu ir strateginį aljansą su Vašingtonu, palaipsniui nustelbė Jungtinės Valstijos.

REKLAMA

Rusijos pastarojo meto suinteresuotumas šiuo regionu yra ir politinis, ir strateginis. Maskva seniai bandė įsitvirtinti kaip jėga sprendžiant Izraelio ir palestiniečių ginčą, ir ne kartą nesėkmingai ragino surengti Artimųjų Rytų taikos konferenciją.

Ji taip pat yra labai - ir kompleksiškai - suinteresuota išspręsti konfliktą dėl Irano branduolinės programos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Rusija, regis, mano, kad Irano branduoliniai ginklai būtų destabilizuojantis faktorius regionui, ji taip pat yra suinteresuota labiau bendradarbiauti su Iranu ir, bendrai, regionu branduolinių technologijų srityje.

Izraelyje šią savaitę buvo daug nerimo dėl to, kokias išvadas gali padaryti Irano mulos.

Danny Gillermanas (Danis Gilermanas), buvęs Izraelio ambasadorius Jungtinėse Tautose, sakė, kad B.Obamai "pavyko grąžinti mus į dviejų galių pasaulį".

REKLAMA

Tačiau daugelis su tuo nesutiktų. Kitų galių, pradedant Kinija bei Indija ir baigiant Brazilija bei Pietų Afrikos Respublika, iškilimas, stringančios, bet tebesitęsiančios pastangos dėl Europos integracijos ir globalizacijos chaosas – visa tai, regis, rodo, jog 21-ajame amžiuje formuojasi išties daugiapolis pasaulis.

REKLAMA

Tačiau bent jau šią savaitę ta karta, kuri nepatyrė Kubos raketų krizės ar Berlyno sienos, turėjo progos stebėti, kaip Baltieji rūmai ir Kremlius, visai kaip senais laikais, braižo smėlyje savo linijas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų