Šiemet Šiaurės Korėja į savo pietinę kaimynę jau yra pasiuntusi tūkstančius balionų, išprovokuodama abipusę propagandos kampaniją.
„Sekmadienį maždaug 21 val. 4 min. (15 val. 4 min. Lietuvos laiku) Seulo vakariniame rajone ant keturių aukštų komercinio pastato stogo kilo gaisras“, – sakoma sostinės Kangso gaisrinės pareiškime.
Gaisras buvo užgesintas per 18 minučių. Į įvykio vietą buvo atsiųsta 15 ugniagesių mašinų ir 56 ugniagesiai, nurodė departamentas. Apie nukentėjusius žmones nepranešama.
Kariškiai ir policininkai paėmė balioną, jis tiriamas.
Šeštadienį pasiuntusi 50 balionų, sekmadienį vakare Šiaurės Korėja Pietų Korėjos link pasiuntė maždaug 120 balionų su šiukšlėmis, pirmadienį pranešė Seulo kariškiai.
Maždaug 40 šių balionų jau nusileido Pietų Korėjoje, daugiausia šiaurinėje Gjongio provincijoje ir sostinėje Seule, nurodė Jungtinis štabų vadų komitetas (JCS).
Maišuose, pririštuose prie šių balionų, buvo „daugiausia popieriaus ir plastiko šiukšlės“, sakė JCS ir pridūrė, kad jos nekėlė pavojaus visuomenei.
Nuo gegužės Šiaurės Korėja į pietus pasiuntė daugiau kaip 5 tūkst. balionų su šiukšlėmis ir sako, kad tai yra kerštas už balionus su propaganda, kuriuos leidžia Pietų Korėjos aktyvistai.
Seulas reaguodamas sustabdė įtampos mažinimui skirtą kariškių susitarimą su Pchenjanu ir atnaujino propagandos transliacijas iš garsiakalbių prie sienos.
Prie balionų prikabinti užtaisai su laikmačiais ir anksčiau šį mėnesį buvo sukėlę gaisrų, įskaitant vieną netoli oro uosto ir kitą sandėlyje.
„Kai kurie Šiaurės Korėjos balionai su šiukšlėmis turi terminius laikmačius, o jie gali sukelti gaisrus, jei tinkamai neatsiskiria aktyvavus kaitinimo vielą, kuri atkabina balioną nuo krovinio“, – reporteriams sakė JCS atstovas Lee Chang-hyunas.
„Esame matę, kad tai vadinama „laikmačio (sukeliamu) sprogimu“, bet norėtume dar kartą paaiškinti, kad tai metodas, kai terminis laikmatis kaitina baliono medžiagą ir suplėšo ją ore“, – sakė jis.
Lee Chang-hyunas taip pat nurodė, kad „numušant šiuos balionus ore, didėja rizika, kad kris nuolaužos ir pavojingos medžiagos, todėl kol kas manoma, kad saugiausia greitai surinkti juos jiems nukritus natūraliai“.
Šiaurės Korėja tikriausiai turi duomenų tam, kad galėtų „prognozuoti, kur balionas nukris nuskridęs kažkiek valandų, o tada susprogdinti užtaisą ore ties ta vieta, kur nori jį numesti“, naujienų agentūrai AFP sakė analitikas Yang Ukas (Jang Ukas) iš Seule įsikūrusio strateginių studijų centro „Asan Institute for Policy Studies“.
Nors niekas nenukentėjo ir žalos nebuvo padaryta, balionų sukelti gaisrai gali nulemti ir blogesnius dalykus, kai prasidės sausasis sezonas, pridūrė Yang Ukas.