Viceministras Han Song Ryolas (Han Sen Riolas) ketvirtadienį sušaukė užsienio diplomatus, kad išdėstytų Šiaurės Korėjos teiginius, esą CŽV ir Pietų Korėjos žvalgybos agentūra papirko vieną šiaurės korėjietį ir privertė prisidėti prie lyderio nužudymo sąmokslo. Pasak Šiaurės Korėjos valstybės saugumo ministerijos, šis sąmokslas buvo sužlugdytas praėjusį mėnesį.
Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida straipsnius apie sąmokslą skelbia nuo praėjusios savaitės. Saugumo ministerija pažadėjo „iškasti“ visus šio „valstybių remiamo terorizmo“ sąmokslininkus.
Han Song Ryolas ketvirtadienio pareiškimu dėl ekstradicijos žengė dar žingsniu toliau.
„Pagal mūsų įstatymus ... centrinė valstybinė prokuratūra panaudos visas prieinamas priemones ir reikalaus perduoti susijusius nusikaltėlius, kad būtų nubausti šio siaubingo valstybių remiamo terorizmo organizatoriai, sąmokslininkai ir sekėjai“, – sakė jis.
Šiaurės Korėja tvirtina, kad pagrindinis įtariamasis yra kažkoks vyras pavarde Kimas – Pchenjano gyventojas, kurį laiką dirbęs Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Valstybinė žiniasklaida pranešė, kad jis dirbo medienos pramonėje Chabarovske – vienoje pagrindinių vietų užsienyje, į kurias gali vykti dirbti Šiaurės Korėjos piliečiai.
Pchenjanas taip pat sakė, kad Pietų Korėjos agentas Jo Ki-cholas (Džo Kičolas) ir „slaptasis agentas“ Xu Guanghai (Su Guanghai), bendrovės „Qingdao NAZCA Trade Co. Ltd.“ generalinis direktorius, susitiko su Kimu Kinijos mieste Dandonge prie Šiaurės Korėjos sienos, kad perduotų jam ryšio įrangos ir pinigų. Be to, pasak Pchenjano, „žmogus pavarde Hanas“ mokė Kimą, kaip susirasti bendrininkų.
„Šie teroristai kruopščiai parengė sąmokslą ir planavo panaudoti biochemines medžiagas, tarp jų – radioaktyvias ir nuodingas medžiagas, kaip nužudymo priemonę, – skaitydamas iš anksto parengtą pareiškimą sakė viceministras Han Song Ryolas. – Šios biocheminės medžiagos turėjo būti gautos padedant CŽV, ... o Pietų Korėjos žvalgybos tarnyba turėjo teikti būtiną pagalbą ir finansavimą šiam bandymui nužudyti mūsų aukščiausiąjį lyderį.“
Pareiškimuose platinimui užsienyje Šiaurės Korėja dažnai nemini savo lyderio Kim Jong Uno vardo ir vietoje jo vartoja frazes „aukščiausioji vadovybė“ arba „kilniausiasis“.
Praėjusį kartą Han Song Ryolas sukvietė užsienio diplomatus Pchenjane pernai gruodį, kad pareikštų Šiaurės Korėjos reakciją į naujausias Jungtinių Tautų sankcijas po 2016 metų rugsėjo branduolinio bandymo.