Nepaisant lyderio Kim Jong Uno teiginių, kad izoliuotoje šalyje nebuvo užfiksuotas nė vienas koronaviruso atvejis, manoma, kad vakcinų kūrėjai savo produkto bandymus atlieka su žmonėmis, turinčiais panašius į virusą simptomus.
Seule veikiančiai „Daily NK“ vienas šaltinis sakė, kad Kim Il Sungo universiteto mokslininkai naudojasi „nulaužtais“ duomenimis, kad atliktų savo darbą biologinių tyrimų institute.
Įtariami kibernetinėmis atakomis
Pretenzijos dėl Šiaurės Korėjos įsilaužimų Vakaruose pasirodė dar prieš patvirtinant bet kokią šiuo metu Europoje ir JAV naudojamą vakciną. „Microsoft“ pirštu parodė į šešėlinę operaciją, vadinamą „Lazarus Group“. Šaltinis teigė, kad valdančioji partija įsteigė specialų skyrių, vadinamą „Bureau 325“, kuris buvo skirtas įsilaužti į duomenų bazes, kuriose yra informacijos apie koronavirusą, įskaitant vakcinas.
Sakoma, kad slaptas biuras, gavęs užsakymus tiesiogiai iš partijos centrinio komiteto, atsiskaito įtakingai Kim seseriai Kim Yo Jong.
Remiantis įsilaužimų veikla praėjusių metų pabaigoje, mokslininkai, matyt, pradėjo savo produkto bandymus su pacientais, kurių simptomai yra panašūs į tuos, kuriuos sukelia koronavirusas. Šaltinis teigė, kad I ir II fazės tyrimai jau baigti, o dabar atliekami plataus masto III fazės bandymai.
Kaip vyks masinis vakcinos tyrimas, nėra neaišku. Kim Jong Uno režimo atstovai teigia, kad virusas šalyje neplinta, nes praėjusiais metais buvo uždaryta siena su Kinija.
Tačiau Šiaurės Korėja jau seniai įtariama bandžiusi pavogti informaciją apie vakciną. „Microsoft“ pernai lapkritį ją siejo su kibernetinių atakų serija.
Veikiantiems „Lazarus Group“ vardu taikomos JAV sankcijos, kaip įtariamiems valstybės remiamiems įsilaužimų padaliniams, tačiau jie sugebėjo apsimesti darbdaviais, bandydami pavogti prisijungimo duomenis.
„Microsoft“ sakė, kad dauguma taikinių Kanadoje, Prancūzijoje, Indijoje, Pietų Korėjoje ir JAV buvo „tiesiogiai susiję“ su vakcinų ir gydymo tyrimais.
Programinės įrangos milžinė taip pat atkreipė dėmesį į Rusijos valstybės remiamą įsilaužimų grupę, o JAV teigia, kad Kinija taip pat bandė nusitaikyti į vakcinų gamintojus.
Pietų Korėjos žvalgybos agentūra teigė sužlugdžiusi Šiaurės Korėjos įsilaužimų bandymus, kurie buvo skirti vakcinas kuriančioms įmonėms.
Giriasi puikiai besitvarkantys su pandemija
Seulo šnipų agentūra įspėja, kad virusas gali plisti Šiaurės Korėjoje dėl jos sąsajų su Kinija, kur ir prasidėjo pandemija. Girdamas savo sėkmę tariamai išlaikydamas virusą beviltiškoje padėtyje, Kim Jong Uno režimas taip pat nustatė griežtus apribojimus, įskaitant visų patekimo į būdų į šalį uždarymą.
PSO teigia, kad Šiaurės Korėjoje griežtai apribotas viešasis transportas ir tarpvalstybinis judėjimas, o daugiau nei penkių žmonių susibūrimai uždrausti.
Šios priemonės didina ekonomines problemas šalyje, kuriai jau dabar smarkiai kenkia JAV sankcijos dėl branduolinės programos.
Analitikos įmonės „Fitch Solutions“ teigimu, patikimų ekonominių duomenų yra nedaug, tačiau Šiaurės Korėjos BVP praėjusiais metais galėjo sumažėti 8,5 proc.
Seule įsikūręs Hana finansų institutas apskaičiavo BVP sumažėjimą iki 10 proc., kuris yra blogesnis nei kai kurių Vakarų šalių. 2020-ųjų Kinijos muitinės duomenys parodė, kad prekyba su Šiaurės Korėja smuko daugiau nei 80 proc. ir nutraukė pagrindinį šalies kelią į išorinį pasaulį.
Kim Jong Unas partijos suvažiavime, kuriame jo režimas demonstravo naują raketą, paskelbė apie naują penkerių metų ekonomikos atgaivinimo planą.
Šiaurės Korėja nėra bandžiusi branduolinio ginklo ir nešaudžiusi ilgiausio nuotolio balistinių raketų nuo 2017 m., tačiau derybos su JAV užgeso prezidentaujant Donaldui Trumpui.
Kim Jong Unas pranešė, kad nebesijaučia pririštas prie savo paties įvesto raketų bandymų moratoriumo.