Policija ir sprogmenų ekspertai į Njutaunbatlerio kaimą atvyko šeštadienį gavę pirminį pranešimą dėl įtartino įtaiso.
„Esu tvirtai įsitikinęs, kad tai buvo sąmoningas mėginimas įvilioti policiją ir ATO (Antiteroristinio biuro) kolegas į tą vietą, siekiant juos nužudyti“, – sakoma Šiaurės Airijos policijos pareigūno Stepheno Martino (Stiveno Martino) pranešime.
S. Martinas vėliau žurnalistams sakė, kad „labai geras pradžios taškas šiam tyrimui“ būtų mėginimas išsiaiškinti, ar su šiuo incidentu yra susijusios dvi Airijos respublikonų disidentų grupės – „Naujoji IRA“ (New IRA) ir „Pratęstoji IRA“ (Continuity IRA).
„Būtų sąžininga sakyti, kad šiais metais jų aktyvumo lygis padidėjo“, – pridūrė jis.
Pastaruoju metu stiprėjo nuogąstavimai, kad „kietojo „Brexit“ atveju tarp Jungtinės Karalystės valdomos Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos gali vėl atsirasti fizinė siena. Tokiu atveju buvusioje neramioje provincijoje saugumo padėtis gali vėl pablogėti.
Pasak S. Martino, pastaraisiais mėnesiais smurto išpuoliai dažnėjo. Jis ragino politikus imtis veiksmų išliekančiam visuomenės susipriešinimui mažinti.
„Tokio pobūdžio terorizmas yra visuomenės problema, – pabrėžė policijos pareigūnas. – Neturėtume mūsų taikos laikyti savaime suprantamu dalyku.“
Tris dešimtmečius Šiaurės Airijoje trukęs konfliktas, vadinamas „Neramumais“ (Troubles) pareikalavo daugiau kaip 3,5 tūkst. žmonių gyvybių, bet iš esmės buvo užbaigtas 1998 metų Didžiojo penktadienio susitarimu.
Tačiau smurto incidentų pasitaikydavo ir vėliau.
Balandį airių respublikonų disidentai per riaušės Londonderio mieste nušovė vieną žurnalistę.
„Griežtai smerkiu atsakingųjų už šį sprogdinimą, galėjusį sukelti niokojamų pasekmių, bailius veiksmus“, – sakoma Airijos premjero Leo Varadkaro (Lio Varadkaro) pranešime.
„Niekada negali būti jokio pateisinimo naudoti smurtą politiniams tikslams pasiekti“, – pabrėžė jis.