Šiaurės Airijos pagrindinės politinės partijos pirmadienį susitarė nuo gegužės 8-osios dalytis valdžia, pranešė pagrindinės probritiškos protestantų partijos lyderis.
Griežtosios linijos šalininkas, protestantų dvasininkas Ianas Paisley (Janas Peislis), kuris vadovauja Demokratinei junionistų partijai (DUP), apie šį susitarimą paskelbė baigiantis jo pirmajam susitikimui akis į akį su savo senu politiniu priešininku, daugiausia katalikus vienijančios "Sinn Fein" lyderiu Gerry Adamsu (Džeriu Adamsu).
"Šiandien susitarėme su "Sinn Fein", kad ta data bus antradienis, 2007 metų gegužės 8 diena", - sakė I.Paisley, sėdėdamas šalia G.Adamso prie derybų stalo.
G.Adamsas sakė, kad šis susitarimas žymi "naujos politinės eros šioje saloje" pradžią.
DUP, pasisakanti už glaudžių ryšių su Britanija išlaikymą, šeštadienį sutarė suformuoti vykdomąją valdžią su savo ilgamete priešininke katalikų "Sinn Fein", kuri siekia prisijungimo prie Airijos. Tačiau DUP norėjo, kad būtų skirtas šešių savaičių laikotarpis pašalinti likusias kliūtis.
Šiaurės Airijos reikalų sekretorius Peteris Hainas (Piteris Heinas) sekmadienį pasirašė įsakymą dėl valdžios įgaliojimų sugrąžinimo Šiaurės Airijos asamblėjai, kurioje po anksčiau šį mėnesį vykusių rinkimų daugiausiai vietų turi DUP ir "Sinn Fein", kad partijos galėtų pamėginti suformuoti provincijos vykdomąją valdžią.
P.Hainas sakė, kad DUP lyderis I.Paisley du kartus mėgino įtikinti jį ir Didžiosios Britanijos premjerą Tony Blairą (Tonį Blerą) pirmadienį priimti nepaprastosios padėties įstatymus, kad galutinis sprendimas būtų atidėtas šešioms savaitėms.
Savo ruožtu Airijos vyriausybės vadovas Bertie Ahernas (Bertis Ahernas) sekmadienį Berlyne, kur dalyvavo Europos Sąjungos 50-ojo gimtadienio iškilmėse, taip pat sakė, jog nepaisys DUP raginimų skirti daugiau laiko, nebent junionistai susitartų su "Sinn Fein".
P.Hainas buvo nurodęs, kad pasibaigus nustatytam galutiniam terminui, pirmadienį 23 val. Grinvičo (antradienį 2 val. Lietuvos) laiku, bus aišku, ar britų valdomos provincijos asamblėja "susigrąžins valdžios įgaliojimus ar bus likviduota", ir jis nesvarstys jokių kitų variantų, jei partijoms nepavyks susitarti.
"Palaukime ir pamatysime. Jei partijos neateis ir nepasakys mums, kad sutarė dėl alternatyvaus plano, kaip judėti į priekį, padarysime tai savaip: jei valdžios perdavimas neįvyks, Stormontas (Šiaurės Airijos parlamento pastatas) bus uždarytas", - perspėjo P.Hainas.
Jei partijoms iki galutinio termino pavyks pasiekti susitarimą, junionistų lyderis I.Paisley veikiausiai taps provincijos premjeru, o "Sinn Fein" vyriausiasis derybininkas Martinas McGuinnessas (Martinas Maginesas) - jo pavaduotoju.
DUP teigė neketinanti dirbti drauge su partija "Sinn Fein", buvusiu Airijos respublikos armijos (IRA) politiniu sparnu, reikalaudama, kad ji visų pirma pripažintų Britanijos įstatymų viršenybę ir paremtų provincijos policijos pajėgas, o IRA atsisakytų smurto.
Šiaurės Airijos asamblėja buvo įsteigta pagal 1998 metų taikos susitarimą, kuris užbaigė 30 metų trukusią ir 3 600 gyvybių nusinešusią kruviną nesantaiką tarp provincijos gyventojų daugumą sudarančių protestantų ir katalikų mažumos.
Jos darbas buvo sustabdytas 2002 metų spalį, kai pasigirdo kaltinimų, esą asamblėjos pastate veikia respublikonų šnipų tinklas. Nuo tada Šiaurės Airija valdoma tiesiogiai iš Londono.
T.Blairas ir B.Ahernas pernai lapkritį atgaivino viltis dėl bendro katalikų ir protestantų valdymo neramioje provincijoje, pasirašę vadinamąjį šv.Andriejaus susitarimą, kuris taip pavadintas pagal Škotijos miestą, kuriame vyko premjerų susitikimas.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) pasveikino istorinį susitarimą tarp dviejų pagrindinių dėl valdžios kariaujančių Šiaurės Airijos partijų nuo gegužės 8-osios dalytis valdžia ir pavadino šią dieną "labai svarbia diena" provincijai.
"Ši diena yra labai svarbi Šiaurės Airijos žmonėms, ne tik žmonėms bet ir šių salų istorijai", - sakė jis apie susitarimą tarp Demokratinės junionistų partijos (DUP) lyderio Iano Paisley (Jano Peislio) bei "Sinn Fein" pirmininko Gerry Adamso (Džerio Adamso).
"Visa ką mes padarėme per pastaruosius dešimt metų buvo pasirengimas šiai akimirkai", - pažymėjo T.Blairas, kuris labai stengėsi pasiekti šį susitarimą dar iki pasitraukiant iš premjero posto ateinantį rugsėjį.