(papildyta 19.45) ES nutarė skelbti sankcijas ukrainiečiams, kurių „rankos kruvinos“
Europos Sąjunga ketvirtadienį nutarė skelbti draudimą keliauti ukrainiečiams, kurių „rankos suteptos krauju“, ir įšaldyti jų sąskaitas, pranešė Italijos užsienio reikalų ministrė Emma Bonino.
Ji pasakė, kad po Ukrainos krizę svarsčiusių ES užsienio reikalų ministrų posėdžio Briuselyje sutarta, kad sankcijos bus paskelbtos „labai greitai, artimiausiomis valandomis“.
(papildyta 19.29)
Kijeve per dvi smurto bangas, iš kurių pirmoji kilo antradienį susirėmus protestuotojams ir riaušių milicijai, taip pat šį ketvirtadienį, žuvo mažiausiai 67 žmonės, pranešė Kijevo miesto administracija.
Iki ketvirtadienio popietės „į teismo medicinos ekspertizės biurą atvežti 67 lavonai“, sakoma miesto administracijos pranešime, kuriame pateikiamas didžiausias oficialus smurto aukų skaičius.
Opozicijos medikai anksčiau skelbė kad 67 protestuotojai žuvo vien tik ketvirtadienį.
(papildyta 16.41) Iš Dnepropetrovsko į Kijevą pajudėjo desantininkų būriai, ginkluoti kulkosvaidžiais ir automatais.
Dnepropetrovsko žmonės sustabdė traukinių junginį, turėjusį vykti į Kijevą. Juo turėjo keliauti ginkluoti desantininkai.
Žurnalistas pakalbino žygiuojančius iki juos pasiimti turinčių kitų transporto priemonių kareivius. Į klausimą "Ar vykstate į Kijevą", atsakė "Jeigu reikės – vyksim". Toks pats atsakymas buvo pateiktas ir į klausimą „Ar šaudysite į žmones?" Dar daugiau, kiti kareiviai išvis nesivaržė ir tiesiai šviesiai rėžė "P**** jiems".
(papildyta 16.21) Ukrainoje parlamentarai susirinko į neeilinę sesiją, kurioje tikimasi išspręsti situaciją šalyje.
„Parlamentarai renkasi Radoje. Iš skirtingų frakcijų. Greitai turėsime kvorumą. Pranešama, kad turėsime galimybę paskelbti sesiją ir priimti sprendimą! Būtina išspręsti krizę ir sustabdyti kraujo praliejimą. Visi kartu nusprendėme viena – neišeiti iš Rados, kol nebus priimti visi būtini sprendimai!", – parašė parlamentaras Arsenas Avakovas.
(papildyta 14.06) Regionų partiją masiškai palieka parlamentarai: žmonių gyvybės svarbiau
Kijevo meras Volodymyras Makejenka ketvirtadienį pasitraukė iš prezidento Viktoro Janukovyčiaus valdančiosios Regionų partijos, protestuodamas dėl kraujo praliejimo Ukrainos sostinėje, pareikalavusio dešimčių žmonių gyvybių.
„Tai, kas vyksta Ukrainos sostinėje, yra tragedija, – sakoma V.Makejenkos pranešime. – Nusprendžiau atsistatydinti iš Regionų partijos ir prisiimti asmeninę atsakomybę dėl gyvybių Kijevo mieste.“
Kijevo valstybinės administracijos vadovas taip pat davė nurodymą atnaujinti Kijevo metropoliteno darbą.
Anksčiau Kijevo tarybos nuolatinės komisijos transporto ir ryšių klausimais vadovas Dmytro Oleinikas pranešė, kad Kijevo metropolitenas darbą vėl pradės ketvirtadienį, vasario 20 dieną.
Pasak Ukrainos darbdavių federacijos atstovės spaudai, toks sprendimas priimtas Kijevo valstybinės administracijos susirinkime.
Pranešime taip pat nurodoma, kad vasario 19 dieną Kijevo tarybos nuolatinė komisija transporto ir ryšių klausimais neteisėtu pripažino administracijos nurodymą nedelsiant sustabdyti požeminių traukinių eismą ir rekomendavo atkurti normalų metropoliteno funkcionavimą.
V.Makejenkos vadovaujama Kijevo administracija nusprendė uždaryti miesto metropoliteną vasario 18 dieną maždaug 16 valandą, tokį sprendimą motyvuodama teroristinių išpuolių grėsme sostinėje, kur tebevyksta nuožmūs opozicijos protestuotojų ir jėgos struktūrų susirėmimai.
(papildyta 13.35) Ukrainos vidaus reikalų ministerija išplatino pranešimą, kuriame Kijevo gyventojams rekomenduojama susilaikyti nuo kelionių į miesto centrą, taip pat be būtinybės neišeiti iš savo butų.
Tokios saugumo priemonės rekomenduojamos dėl „Kijevo gatvėse esančių ginkluotų ir agresyviai nusiteikusių žmonių“. Tačiau jau aišku, kad į demonstrantus koviniais šoviniais šaudo milicijos snaiperiai ir automatais ginkluoti milicininkai.
(papildyta 11.36) ES atstovai Kijeve: visas Kijevas nesaugus
Ukrainoje viešintys trijų Europos Sąjungos (ES) šalių užsienio reikalų ministrai atšaukė ketvirtadienį planuotą susitikimą su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi dėl atsinaujinusio mirtino smurto Kijevo centre, pranešė vienas Vakarų šalių pareigūnas.
„Susitikimas neįvyko dėl saugumo priežasčių ir buvo atšauktas. Visas Kijevo centras nesaugus“, – pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, įsiplieskus naujiems susirėmimams, per kuriuos žuvo mažiausiai vienas protestuotojas, o dar daug buvo sužeisti.
(papildyta 11.29) Maidane guli 11 žuvusiųjų per šiandieninį puolimą
„Prieš žmones naudojami automatai, [renkame] delnais šovinių tūtas, baltų, mėlynų ir oranžinių plastikinių tūtų paketai. Žmones sušaudė. Ant „Ukraina“ viešbučio stogo snaiperis. Aktyvistai kalba, kad jiems nėra kuo su jais kovoti!“, – praneša censor.net.ua liudininkų žodžius.
Kijeve, Nepriklausomybės aikštėje guli 11 aktyvistų, kurie žuvo per šiandieninius susidūrimus su milicininkais, apie tai praneša „5 kanalas".
Televizijos žurnalistas praneša, kad visi jie – apie 20-ies metų jaunuoliai. Visi jie – nušauti į kaklą arba krūtinę. Pasak liudininkų, nuo namo stogo šaudo snaiperis.
Nuo Maidano scenos žmonės perspėjami neiti niekur už aikštės ribų, nes ten iškart į žmones pradeda šaudyti snaiperis.
(papildyta 11.07) Maidane vykstant naujiems susirėmimams tikriausiai žuvo bent 10 žmonių
Ukrainos opoziciją palaikantys protestuotojai ketvirtadienį vėl įsitvirtino Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, išstūmę milicijos pajėgas per susirėmimus, kurių metu keli žmonės buvo sužeisti, o du demonstrantai tikriausiai žuvo.
Dar, kaip praneša, apie dešimt žmonių buvo sužeisti.
Dešimt antklodėmis užklotų kūnų ketvirtadienį gulėjo Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, kur įsiplieskė nauji įnirtingi susirėmimai tarp opozicijos protestuotojų ir saugumo pajėgų, pranešė vienas ten esantis naujienų agentūros „Reuters“ fotografas.
Fotografas Vasilijus Fedosenka sakė matęs šešis kūnus, gulinčius aikštės šiaurės vakariniame pakraštyje, o vėliau pamatęs dar keturis kūnus už maždaug 100 metrų, kitoje aikštės pusėje.
Pasak fotoreporterio, tai buvo civilių kūnai.
Smurtas vėl prasiveržė po to, kai prezidentas Viktoras Janukovyčius trečiadienio vakarą paskelbė paliaubas, ruošdamasis susitikimui su Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos diplomatijos vadovais.
Ukrainos televizija parodė du antklodėmis užklotus kūnus, gulinčius ant žemės netoli Maidano – po susirėmimų, įsiplieskusių po 9 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.
Protestuotojai įsiveržė į teritoriją, kurią milicija buvo užėmusi per įnirtingus susirėmimus, vykusius antradienį ir trečiadienį.
Protestuotojai svaidė į pareigūnus fejerverkus, Molotovo kokteilius ir akmenis, o milicija atsakė kurtinamosiomis granatomis ir guminėmis kulkomis.
Savo ruožtu vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas pranešė matęs protestuotojo kūną su šautinėmis žaizdomis, atneštą į viešbučio, esančio šalia Nepriklausomybės aikštės, vestibiulį.
Taip pat matėsi daugiau nei dešimt sužeistų protestuotojų, o medikai ruošėsi priimti daugiau nukentėjusiųjų.
Apie snaiperį, šaudantį į žmones nuo aplinkinių pastatų, praneša tiek Maidano atstovai, tiek Ukrainos VRM, kurių teigimu, snaiperis jau sužeidė daugiau nei 20 pareigūnų.
(papildyta 11.45) Kijeve protestuotojai per susirėmimus vėl užėmė Spalio rūmus, Europos aikštę ir Hruševskio gatvę
Ukrainos opozicijos protestuotojai ketvirtadienį per naujus įnirtingus susirėmimus su saugumo pajėgomis Kijevo centre vėl užėmė vadinamuosius Spalio rūmus, kuriuose įsikūręs Tarptautinis kultūros ir meno centras.
Kalbėtojas ant scenos prašo aktyvistus būti budriais ir patikrinti, ar pastate nėra likę saugumo pajėgų narių.
Taip pat raginama pasiųsti opozicijos savisaugos brigados narius ginti užimtų Spalio rūmų.
Demonstrantai nustūmė milicijos pajėgas ir užėmė Europos aikštę bei Hruševskio gatvę, kur pradėjo statyti barikadas.
Pagrindiniame neramumų epicentre – Maidanu vadinamoje centrinėje Nepriklausomybės aikštėje – esama daug sužeistų aktyvistų, kurie neštuvais buvo išnešami iš aikštės ir automobiliais vežami į Kijevo merijos pastatą. Daugeliui nukentėjusiųjų sužalotos kojos ir galvos.
(papildyta 10.05) Demonstrantai prasiveržė prie Aukščiausiosios Rados pastato, jame paskelbta evakuacija, praneša censor.net.ua.
Protestuotojai nustūmė milicijos pareigūnus apie 200 metrų ir dabar kontroliuoja didžiąją dalį Maidanu vadinamos aikštės, kurią jie laikė užėmę nuo jau tris mėnesius Ukrainą krečiančios politinės krizės pradžios.
Policija šaudė guminėmis kulkomis, mėgindama atremti ataką,o protestuotojai svaidė į pareigūnus akmenis ir Molotovo kokteilius.
Per šiuos susirėmimus buvo sužeisti bent du žmonės: Maidano savanoriai medikai gaivino vieną nukentėjusį aktyvistą, o opozicijos „savigynos“ brigadų nariai vedė į savo štabą vieną sužeistą milicininką.
Šiuo metu protestuotojai metaliniais skydais ir kitokiais daiktais stiprina barikadą prie paminklo Kijevo įkūrėjams, taip pat ruošiasi Maidano gynybai, gamindami Molotovo kokteilius ir skaldydami grindinio trinkeles prie Centrinio pašto pastato.
Aikštėje tebėra įsitvirtinę opozicijos šalininkai iš Ukrainos provincijų; ten taip pat plūsta Kijevo gyventojai.