Per spaudos konferenciją Briuselyje Ukrainos Ministras Pirmininkas Denysas Šmyhalis buvo paklaustas apie galimą susitarimą dėl naudingųjų iškasenų su JAV.
Paklaustas, ar Kijevas turi kokių nors raudonų linijų dėl susitarimo, jis atsakė, kad jos apima šalies konstituciją, jos europinius siekius ir tarptautinius teisės aktus.
„Mes taip pat suprantame, kad tai turėtų būti partnerystės susitarimas, taigi vienodos sąlygos abiem pusėms“, – sakė jis.
Jis sakė, kad Ukraina šiuo metu rengia techninę delegaciją ir konsultuojasi su tarptautinėmis teisinėmis firmomis, o vėliau šią savaitę jos atstovai bus išsiųsti į JAV atnaujinti derybų.
Praėjusio mėnesio pabaigoje buvo pranešta, kad JAV siekia platesnio masto susitarimo dėl naudingųjų iškasenų, tačiau Vašingtono pateiktame susitarimo projekte nebuvo numatyta jokių saugumo garantijų Ukrainai.
„Bloomberg“: JAV siekia kontroliuoti investicijas Ukrainoje ir išstumti Europą
Nauja susitarimo dėl Ukrainos naudingųjų iškasenų versija rodo, kad JAV siekia kontroliuoti visas būsimas dideles investicijas į infrastruktūrą ir naudingąsias iškasenas Ukrainoje bei užblokuoti prieigą prie jų Europai, kovo 27 d. rašė „Bloomberg“.
Remiantis leidinio gautu dokumentu, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija reikalauja „pirmumo teisės“ investuoti į visus infrastruktūros ir gamtinių išteklių projektus pagal peržiūrėtą partnerystės susitarimą su Ukraina.
„Bloomberg“ teigimu, jei partnerystės susitarimas būtų patvirtintas, JAV būtų suteikta didžiulė galia kontroliuoti investicijas Ukrainoje į projektus, įskaitant kelius ir geležinkelius, uostus, kasyklas, naftos ir dujų bei svarbiausių naudingųjų iškasenų gavybą. Tai reikštų precedento neturintį JAV ekonominės įtakos didėjimą didžiausioje pagal plotą Europos šalyje kaip tik tuo metu, kai ji stoti į Europos Sąjungą.
Susitarimu JAV būtų suteikta pirmumo teisė į pelną, pervedamą į specialų rekonstrukcijos investicijų fondą, kurį kontroliuotų Vašingtonas. Labai svarbu, kad dokumente teigiama, jog JAV „materialinę ir finansinę naudą“, suteiktą Ukrainai nuo Rusijos visiškos invazijos 2022 m. vasarį, laiko savo įnašu į tą fondą.
Iš esmės tai reikštų, kad D. Trumpo administracija priverstų Ukrainą sumokėti už visą JAV karinę ir ekonominę paramą, suteiktą nuo karo pradžios, prieš Kijevui gaunant bet kokias pajamas iš partnerystės fondo.
„Abiejų šalių diskusijos tęsiasi, o galutiniame projekte gali būti patikslintos sąlygos“, – nurodo „Bloomberg“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!