• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaurės Korėja griauna pastatą, kuriame dešimtmečius vyko Korėjos karo ir šalies padalijimo išskirtų šeimų susitikimai, ketvirtadienį pranešė Seulas, pasmerkdamas tai kaip nežmonišką žingsnį.

Šiaurės Korėja griauna pastatą, kuriame dešimtmečius vyko Korėjos karo ir šalies padalijimo išskirtų šeimų susitikimai, ketvirtadienį pranešė Seulas, pasmerkdamas tai kaip nežmonišką žingsnį.

REKLAMA

Milijonus žmonių išskyrė 1950–1953 metų Korėjos karas, padalijęs pusiasalį ir nutraukęs ryšius tarp šeimų narių.

Karo veiksmai buvo nutraukti ne taikos sutartimi, o paliaubomis, todėl abi Korėjos techniškai vis dar kariauja, o bet kokie tiesioginiai civiliniai mainai yra draudžiami.

Emocingi šeimų susitikimai Šiaurės Korėjos Kimgango kalnuose liudijo skaudžią Korėjos pusiasalio padalijimo žmogiškąją kainą.

Tačiau šie susitikimai priklausė nuo Korėjų tarpusavio politikos kaprizų; Pchenjanas juos dažnai naudodavo kaip derybinę priemonę. Paskutinis toks šeimų susitikimas įvyko 2018-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA

„Kimgango kalno susitikimų centro nugriovimas yra nežmoniškas veiksmas, kuriuo paminami nuoširdūs išskirtų šeimų norai“, – sakė Pietų Korėjos suvienijimo ministerijos atstovas spaudai.

REKLAMA

Pietų Korėja „griežtai ragina nedelsiant nutraukti tokius veiksmus“ ir „reiškia didelį apgailestavimą“, teigė jis.

„Šiaurės Korėjos vienašališkas griovimas negali būti pateisinamas jokia dingstimi, o Šiaurės Korėjos institucijos turi prisiimti visą atsakomybę už šią situaciją“, – pridūrė atstovas.

Nuo 1988-ųjų apie 130 tūkst. Pietų Korėjos gyventojų įregistravo savo išskirtas šeimas.

Remiantis oficialiais duomenimis, iš jų apie 36 tūkst. asmenų šiuo metu tebėra gyvi.

75 proc. teigia nežinantys, ar jų giminaičiai dar gyvi, ar mirę.

Tik maža dalis šių asmenų buvo atrinkti dalyvauti retkarčiais rengtuose šeimų susijungimo susitikimuose, kurie dažniausiai vykdavo Kimgango kalnų kurorte.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi suvienijimo programa faktiškai sustabdyta, dauguma atskirtų šeimų narių vargu ar kada nors vėl pasimatys.

Nutraukiami ryšiai

Šiaurės Korėja ir Pietų Korėja pirmą kartą surengė tokį šeimų susijungimo susitikimą 1985-aisiais, tačiau tik 2000-aisiais jie tapo reguliarūs po tais metais įvykusio pirmojo abiejų Korėjų aukščiausiojo lygio susitikimo.

Šeimų susitikimai pasižymėdavo emocingomis scenomis, kai žmonės su ašaromis akyse susitikdavo su artimaisiais ir vėl išsiskirdavo po kelių trumpų dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seulo ir Pchenjano santykiai šiuo metu yra vieni blogiausių per daugelį metų, o Šiaurės Korėja, pažeisdama Jungtinių Tautų sankcijas, pernai paleido virtinę balistinių raketų.

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pernai paskelbė Seulą savo pagrindiniu priešu ir atsisakė savo vyriausybės ilgai puoselėto tikslo suvienyti pusiasalį.

„Kim Jong Unas pareiškė ketinantis nutraukti visus ryšius tarp Korėjų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Lim Eul-chulas iš Pietų Korėjos universiteto „Kyungnam“ Tolimųjų Rytų studijų instituto.

„Manau, kad tai yra šio proceso dalis“, – sakė Lim Eul-chulas, kalbėdamas apie šeimų susijungimo centro griovimą.

Pchenjanas taip pat siunčia į Pietų Korėją balionus su šiukšlėmis, taip esą keršydamas už aktyvistų į Šiaurės Korėją siunčiamas, prieš Pchenjaną nukreiptas propagandines skrajutes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų