Europos Sąjunga (ES) ir JAV ragino ištirti galimus pažeidimus, įvykdytus spalio 26 dieną vykusių rinkimų, kuriuos laimėjo „Sakartvelo svajonės“ partija, metu.
Opozicijos jėgos atsisakė pripažinti rezultatus ar jungtis prie naujai išrinkto parlamento, kurį jos laiko neteisėtu.
Dešimtys tūkstančių Tbilisyje išėjo į gatves protestuoti dėl galimo rinkimų klastojimo.
Antradienio rytą policija išvaikė sėdimąjį protestą prie Tbilisio valstybinio universiteto. Čia aibė demonstrantų pasistatė palapines, taip užtverdami kelią eismui vienoje iš pagrindinių Sakartvelo sostinės gatvių, praneša nepriklausomi televizijos kanalai „Pirveli“ bei „Mtavari“.
Keli demonstrantai ir bent vienas žurnalistas buvo mušami ir sulaikyti. Tai matyti filmuotoje minėtų kanalų medžiagoje.
Opozicinės „Akhali“ partijos lyderis Nika Gvaramija teigė, jog jo „partijos politinio komiteto nariai buvo sulaikyti ir sužeisti. Partiniai aktyvistai buvo mušami ir suimti“.
Prieš imantis tokių veiksmų, Vidaus reikalų ministerija ragino protestuotojus išsiskirstyti. Valdžia teigė, jog „į susirinkimo bei saviraiškos laisves neįeina teisė piktybiškai kenkti kelių eismui ir normaliam piliečių kasdienio gyvenimo ritmui“.
Opozicija paskelbė ir kitą protesto datą – tuo metu, kai naujasis parlamentas rinksis į pirmąją sesiją.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borellis pirmadienį teigė, jog blokas „į Sakartvelą siųs tiriamąją komandą (...) ir šiuos rinkimus reiks ištirti“.
Prezidentė Salomė Zurabašvili – dar viena „Sakartvelo svajonės“ oponentė – taip pat pareiškė, jog rinkimai nebuvo švarūs ir kaltino Rusiją įsikišimu. Maskva šiuos kaltinimus neigia.
Prezidentė prisijungė prie opozicijos reikalavimo iš naujo surengti rinkimus, sakydama, jog naujai išrinktam parlamentui susirinkti dekreto neskelbs, o rinkimų rezultatus ginčys Konstituciniame Teisme.
„Sakartvelo svajonės“ narys, ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė laikosi pozicijos, jog rinkimai buvo laisvi ir sąžiningi. Jis tvirtina, kad parlamentas susirinks kitą pirmadienį, net jei prezidentė S. Zurabišvili savo kvietimo nepateiks.
Kritikai žėrė kaltinimus valdantiesiems – anot jų, vis konservatyvesne tampanti partija patraukė Sakartvelą iš europinio kelio ir įtraukinėja Tbilisį atgal į Maskvos orbitą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!