Mūsų pareigūnai jau kreipėsi į baltarusiu, kurie laišką atgal atsiuntė, bet informacija jame – niekinė. Pats Baltarusijos Aviacijos departamentas jau kreipėsi ir į tyrimą pradėjusią Jungtinių Tautų civilinės aviacijos agentūrą, ciniškai pabrėždama, kad per šį įvykį nė vieno lėktuvo keleivio sveikata nebuvo sutrikdyta. O Užsienio reikalų ministerija šiandien nusprendė iš šalies išsiųsti 2 Baltarusijos ambasadoje po priedanga dirbusius šnipus.
Po kelių dienų tylos Lietuvos teisėsauga išeina pasakyti, ką spėjo nuveikti ir išsiaiškinti baltarusiams nutupdžius lėktuvą Minske ir įkalinus žurnalistą su mergina. Aiškėja, kad „Ryanair“ lėktuvas nuo sekmadienio vis dar saugomas Vilniaus oro uoste. Mūsų pareigūnai dar nespėjo jo pilnai apžiūrėti. Nuo sekmadienio pavyko apklausti visus įgulos narius ir beveik visus keleivius.
„Šiuo momentu su Lenkijos prokuratūra vyksta procedūros sudarant jungtinę tyrimo grupę, kadangi Lenkijoje taip pat pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes orlaivis registruotas Lenkijoje ir atitinkamai galioja Lenkijos jurisdikcija“, – sako generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas.
Aiškėja, kad savo tyrimo ėmėsi ir amerikiečių FTB.
„Šalia Lenkijos Respublikos pradėto ikiteisminio tyrimo turime patikintą informaciją iš kolegų iš JAV, kad savo tyrimą pradėjo FTB, taip pat turime intensyvų bendradarbiavimą su kolegomis iš Airijos, su kolegomis iš Graikijos, tai vyksta kasdien 24/7“, – sako kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.
Amerikiečių „The Wall Street Journal“ skelbia gavusi „Ryanair“ vadovo laiško Baltarusijos Aviacijos departamentui kopiją, kurioje airių bendrovės galva incidentą apibūdino, kaip „tyčinį ir neteisėtą“ užgorbimą, kuris yra „draudžiamas ir smerktinas veiksmas“. Jame taip pat rašoma, kad Minskas atsisakė pilotui suteikti galimybę susisiekti su „Ryanair“ kompanija, taip nepalikdamas kitos alternatyvos, kaip tik priimti sprendimą leistis Baltarusios sostinėje. Mūsų šalies pareigūnai nori, kad „Ryanair“ ne tik siųstų laiškus Minskui, bet ir aktyviau bendradarbiautų Lietuvos tyrime.
„Bendradarbiavimas vyksta, bet jeigu taip tiesiai šviesiai, kartu su prokuratūra galvojame, kad jis galėtų vykti greičiau ir intensyviau.Pasikartosiu, mes norėtume efektyvesnio bendradarbiavimo su kolegomis iš „Ryanair“, – sako R. Kiškis.
Dar vieną, atskirą tyrimą pradėjo ir Jungtinių Tautų Civilinės aviacijos agentūra, ji aiškinsis ar Baltarusija pažeidė tarptautinius aviacijos susitarimus. Lukašenkos režimo atstovai suskubo į tai reaguoti – jie išsiuntė agentūrai viešą laišką, kuriame bando įtikinėti, kad elgėsi pagal tarptautines taisykles. Aiškina, kad pilotas pats galėjo apsispręsti, kaip elgtis. Ciniškai skamba aiškinimai, kad dėl lėktuvo nutūpimo nė vienam keleiviui nebuvo sutrikdyta sveikata. Nors įtariama, kad sulaikytas Pratasevičius gali būti kankinamas.
Apie tai prezidentas Gitanas Nausėda kalba ir pasaulio žiniasklaidai: „Tai, kas įvyko savaitgalį, yra ne tik valstybinis terorizmas, bet ir dviejų žmonių pagrobimas viduryje Europos, užgrobiant keleivinį lėktuvą.“
„Esam gavę vakar vakare iš baltarusių kolegų oficialų atsakymą per Interpolo kanalą, turinys labai trumpas: kad Minske nusileido lėktuvas, kad buvo lėktuve išlaipinti, liko Minske 5 keleiviai, tarp jų ir Ramana Pratasevičius, kuriam atliekamas ikiteisminis tyrimas, ir kuris buvo sulaikytas pagal Baltarusijos teisėsaugos atliekamą ikiteisminį tyrimą“, – sako R. Kiškis.
Prokuratūra kol kas neatskleidžia ar jau nustatė tikslias 3, be sulaikytųjų Minske likusių keleivių tapatybes, ar prie šio įvykio prisidėjo specialiosios tarnybos. Taip pat nesako, ar kreipėsi ir į Rusiją.
„Tai yra tikrai nestandartinis incidentas, kad tai tikrai yra įvykis susijęs ir vertintas per tarptautinę teisę“, – teigia G. Ivanauskas.
Užsienio reikalų ministerija šiandien iškvietė Baltarusijos ambasadorių Vilniuje, kuriam įteikė notą, su reikalavimu mūsų šalį palikti dviems ambasados darbuotojams, kurių veikla nesuderinama su diplomatiniu statusu. Gabrielius Landsbergis pranešė, kad išsiunčiami šnipai. Jie mūsų šalį turi palikti per savaitę.