Sekmadienį Rusijoje vykusių parlamento rinkimų metu galėjo būti užfiksuotas rekordiškai didelis pažeidimų ir balsų falsifikavimų skaičius.
Nemažai pažeidimų buvo užfiksuota vaizdo kameromis. Pažeidimai buvo įvairūs: balsavimas už neįgaliuosius, papildomų pavardžių įrašymas į balsuojančiųjų sąrašą, prievarta prieš rinkiminės komisijos narius ir rinkimų stebėtojus, praneša „Newsru“.
Nepaisant daugybės opozicinių partijų pranešimų apie pažeidimus, nepriklausomi rinkimų stebėtojai preliminariai konstatavo, kad rinkimai į Rusijos Dūmą šiemet vyko aukštu lygiu, ir didelių pažeidimų nėra užfiksuota. Dauguma pažeidimų – techninio pobūdžio. Užsienio stebėtojus tik kiek nustebino tai, kad balsavimo kabinos neturėjo užuolaidų ir žmonės balsuoti turėjo iš esmės viešai.
Jokių rimtų pažeidimų neužfiksavo ir Centrinė rinkiminė komisija. Pranešama, kad per „karštąją liniją“ nebuvo gauta jokio pranešimo apie didelius pažeidimus. Iš viso buvo gauta 1700 pranešimų. Tačiau, kaip teigia komisija, 62 procentai šių atvejų – pasiteiravimai ir informacijos paieška.
Muštynės ir neramumai
Rinkimų dieną skirtinguose regionuose įvyko nemažai rinkiminės komisijos narių užpuolimų ir susistūmdymų rinkiminėse apygardose. Buvo sumušti nepatenkinti bei protestuojantys rinkėjai, suimti nepaklusnūs rinkiminės komisijos pirmininkai.
Į policijos nemalonę pateko ir opozicijos kandidatai. Jesentukų apygardoje buvo suimtas LDPR partijos įgaliotas asmuo. „Jabloko“ partijos kandidatė Natalja Rogovskich buvo sumušta savo apygardoje po to, kai pradėjo uždavinėti klausimus komisijai.
Pranešama ir apie jaunus, tvirtus vyrus, kurie pasirodė keliose Maskvos apygardose ir grasino rinkėjimas smurtu, jei šie nebalsuos už atitinkamą partiją.
Samaroje rinkiminės komisijos nariai apskritai nebuvo įleisti į savo apygardą. Į balsavimo vietas kai kuriose apygardose nepateko ir rinkimų stebėtojai.
Buvo ruoštasi iš anksto
Užfiksuota ir keletas neteisėtų biuletenių įmetimų į rinkimines urnas. Pavyzdžiui, vienoje iš Maskvos apygardų buvo užfiksuotas 200 nelegalių biuletinių patekimų į urną.
Vienas iš stebėtojų tvirtina, kad panašią praktiką užfiksavo dviejuose Jekaterinburgo apygardose. Vaizdo medžiagoje matoma, kaip keletas moterų pažymi reikiamą grafą biuleteniuose.
LDPR deleguoti stebėtojai užfiksavo neteisėto balsavimo praktiką Kaliningrado srityje. Urale ligoninės darbuotojai užpildė didelį biuletenių skaičių už visus ligoninės pacientus.
Vienoje iš Kemerovo srities apygardų dar prieš rinkimų pradžią visi stebėtojai buvo išvesti „pasitarimui“, o prie urnų liko tik „Vieningosios Rusijos“ partijos atstovai. Kaip teigia stebėtojai, jiems sugrįžus, urnos jau buvo trečdaliu užpildytos.
Dar vienas panašus atvejis buvo užfiksuotas kitoje Maskvos rinkiminėje apygardoje. Sulaikytiems šioje apygardoje žmonėms buvo pasiūlyta po 1000 rublių, jei šie įmes į urną keletą užpildytų biuletenių.
Pažeidimus vaizdo kameromis užfiksavo ir dar vienoje Maskvos apygardoje, kur komisijos narys buvo aptiktas, pildantis didelį biuletenių skaičių. Vyriškis iš pradžių neigė savo veiksmus, tačiau vėliau parodė pačius biuletenius.
Savo tinklaraštyje vaizdus su neteisėtu balsavimu publikuoja ir žinomas žurnalistas Andrejus Malgina. Pažeidimai užfiksuoti vienoje iš Maskvos apygardų. Atidarius urnas, jose buvo aptiktos tvarkingai kruvelėmis sudėti biuletenių pluoštai. Visuose juose pažymėtas balsas už „Vieningąją Rusiją“.
Priverstinis balsavimas
Užfiksuota daugybė vadinamosios „karuselės“ atvejų. „Karuselėmis“ vadinami tokie atvejai, kai į rinkimines apygardas buvo masiškai vežami žmonės, paliepti balsuoti už atitinkamą partiją. Daugiausia tokių balsuotojų – benamiai, kurie už V. Putino partiją balsavo už pinigus. Taip pat buvo balsuojama už neįgaliuosius.
Į vieną iš Maskvos apygardų atvyko apie 50 tokių autobusų su rinkėjais. Orenburgo mieste balsuoti atvyko apie 10 karininkų, kurie su savimi turėjo apie 200 pasų.
Dar vienoje apygardoje rinkėjmas buvo duodami specialūs tušinukai, kurie nesunkiai nusitrina. Tokiu būdu rinkėjų balsai vėliau būdavo keičiami.
Kitose apygardose buvo aptiktos kartoninės balsavimo urnos, kuriose galima matyti nemažai skylių.
Apibendrinus daugiau nei 85 proc. rinkimų komisijų protokolų iš vietos balsavimo punktų, paaiškėjo, jog premjero Vladimiro Putino vadovaujama „Vieningoji Rusija“ surinko 50,16 procento balsų, Rusijos komunistų partija – 19,15 procento balsų, „Teisingoji Rusija“ – 13,16 procento, RLDP – 11,67 procento, „Jabloko“ – 3,21 procento, „Rusijos patriotai“ – 0,96 procento, „Teisingas reikalas“ – 0,59 procento.
Taip pat skaitykite:
V. Putinas ir jo partija patyrė pralaimėjimą?
Rusijoje paleisti visi per rinkimus sulaikyti protestuotojai