• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos teismas antradienį skyrė pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę garsiam teisių gynėjui Olegui Orlovui, apkaltintam dėl kritikos Rusijos invazijai į Ukrainą.

Rusijos teismas antradienį skyrė pustrečių metų laisvės atėmimo bausmę garsiam teisių gynėjui Olegui Orlovui, apkaltintam dėl kritikos Rusijos invazijai į Ukrainą.

REKLAMA

70-metis O. Orlovas yra Nobelio premiją pelniusios teisų gynimo grupės „Memorial“ vienas iš lyderių. Didelę savo gyvenimo dalį jis praleido fiksuodamas teisių pažeidimus sovietmečiu ir pastaruoju metu.

Leidinys „The Moscow Times“ išpublikavo ryžtingą O. Orlovo kalbą, kurią jis pasakė teismo posėdyje prieš paskelbiant nuosprendį. 

„Nusprendžiau tarti paskutinį žodį“

Tą dieną, kai prasidėjo šis teismo procesas, Rusiją ir pasaulį sukrėtė baisi žinia apie Aleksejaus Navalno mirtį. Aš irgi buvau šokiruotas. Net svarsčiau, kad galutinės kalbos apskritai neskaitysiu. Ką jau kalbėti, kai vis dar esame šokiruoti šios žinios? Bet tada pagalvojau: tiesą sakant, tai visos grandys vienoje grandinėje – Aleksejaus Navalno mirtis, tiksliau – nužudymas; teisminės represijos prieš kitus režimo kritikus, įskaitant mane; laisvės slopinimas šalyje; ir Rusijos karių dislokavimas Ukrainoje. Tai visos grandys toje pačioje grandinėje. Ir todėl nusprendžiau tarti paskutinį žodį.

Aš nepadariau nusikaltimo. Esu teisiamas už straipsnį laikraštyje, kuriame šiandieninį Rusijos politinį režimą pavadinau totalitariniu ir fašistiniu.

REKLAMA
REKLAMA

Straipsnis parašytas daugiau nei prieš metus. Tuo metu kai kurie mano pažįstami manė, kad aš perdedu. Bet dabar visiškai akivaizdu, kad aš visai neperdedu. Mūsų šalies valdžia kontroliuoja ne tik socialinį, politinį ir ekonominį gyvenimą, bet ir visiškai perėmė kultūros bei mokslo minties kontrolę, kišasi į privatų gyvenimą. Ji – valdžia – perima viską. Matome, kad tai vyksta.

REKLAMA

Rusija grimzta į tamsą

Per kiek daugiau nei keturis mėnesius nuo mano pirmojo posėdžio įvyko daug įvykių, rodančių, kaip greitai ir kaip vis giliau mūsų šalis grimzta į tamsą.

Labai trumpai išvardinsiu įvairius įvykius, kurie skiriasi tiek mastu, tiek tragiškumu:

  • Rusijoje uždraustos daugelio šiuolaikinių rusų rašytojų knygos;
  • Uždraustas neegzistuojantis „LGBT judėjimas“, o tai iš esmės reiškia įžūlų valdžios kišimąsi į privatų piliečių gyvenimą;
  • Kandidatams į aukštąją ekonomikos mokyklą uždrausta remtis „užsienio agentais“. Dabar stojantieji ir studentai prieš studijuodami dalykus turi išstudijuoti ir įsiminti „užsienio agentų“ sąrašus;
  • Žymus mokslininkas ir kairiųjų pažiūrų publicistas Borisas Kagarlickis buvo nuteistas kalėti penkerius metus. Kam? Keletą žodžių jis pasakė apie Ukrainos karo įvykius, kurie skiriasi nuo oficialios pozicijos;
  • Ir galiausiai, kai žmogus, kurį propagandistai vadina „Rusijos nacionaliniu lyderiu“, prabilo apie Antrojo pasaulinio karo pradžią, jis pasakė, cituoju: „Galų gale, lenkai juos privertė. Jie per ilgai žaidė ir privertė Hitlerį. pradėti su jais Antrąjį pasaulinį karą. Kodėl karas prasidėjo su Lenkija? Lenkija buvo nebendradarbiaujanti. Hitleris neturėjo kito pasirinkimo, kaip pradėti su Lenkija, kad galėtų įgyvendinti savo planus.“

Taigi, kaip turėtume vadinti politinę sistemą, kurioje vyksta visa tai, ką ką tik išvardijau? Manau, atsakymas aiškus. Deja, tai, ką rašiau savo straipsnyje, buvo teisinga.

REKLAMA
REKLAMA

Valdžia gniaužia visas sritis

Draudžiama ne tik vieša kritika, bet ir bet koks nepriklausomas sprendimas. Žmonės baudžiami už veiksmus, kurie, atrodo, neturi nieko bendra su valdžios ir politikos kritika.

Nėra meno žanro, kuriame būtų įmanoma laisva meninė raiška; nėra laisvų akademinių humanitarinių mokslų sferų; nėra net asmeninio gyvenimo.

Leiskite dabar pasakyti keletą žodžių apie man pareikštų kaltinimų pobūdį ir kaltinimus, pateiktus daugelyje panašių teismų tiems, kurie, kaip ir aš, priešinasi karui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neaiškūs kaltinimai

Šio teismo proceso pradžioje aš atsisakiau jame dalyvauti, todėl per svarstymus turėjau galimybę perskaityti Franzo Kafkos knygą „Procesas“. Dabartinė mūsų šalies situacija ir situacija, kurioje atsidūrė pagrindinis veikėjas knygoje, turi bendrų bruožų: absurdas ir savivalė – savivalė, kuri maskuojasi formalaus pseudoteisinių procedūrų laikymusi.

REKLAMA

Pavyzdžiui, čia esame kaltinami [kariškių] diskreditavimu, nepaaiškinus, kas tai yra ir kuo ji skiriasi nuo teisėtos kritikos. Esame kaltinami sąmoningai melagingos informacijos skleidimu, nesivargindami įrodinėti, kad ji melaginga – kaip ir sovietinis režimas skelbė kritiką, bet kokią kritiką, melą.

O mūsų bandymai įrodyti šios informacijos tikrumą tampa nusikalstama veikla. Esame kaltinami nepalaikę pažiūrų sistemos ir pasaulėžiūros, kurią teisinga paskelbė mūsų šalies vadovybė. Ir tai vyksta nepaisant to, kad Konstitucija neleidžia Rusijoje jokios valstybinės ideologijos. Esame nuteisti už abejones, kad kaimyninės valstybės puolimas turi tikslą palaikyti tarptautinę taiką ir saugumą. Tai absurdas.

REKLAMA

Kafkos herojus iki romano pabaigos nežinojo, kuo jis buvo apkaltintas, bet nepaisant to, jis buvo nuteistas ir įvykdyta mirties bausmė. Rusijoje girdime oficialius kaltinimo pareiškimus, bet jų neįmanoma suprasti teisės ir logikos rėmuose.

Tačiau skirtingai nei Kafkos herojus, mes suprantame, kodėl iš tikrųjų esame sulaikyti, teisiami, suimti, nuteisti ir nužudyti. Esame baudžiami už tai, kad ėmėmės kritikuoti valdžią. Šiandieninėje Rusijoje tai yra visiškai draudžiama. Žinoma, deputatai, tyrėjai, prokurorai ir teisėjai to niekada atvirai nesako. Jie tai slepia po absurdiškomis ir nelogiškomis vadinamųjų naujųjų įstatymų, kaltinimų ir nuosprendžių formuluotėmis. Bet tai yra tiesa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Navalnas – ne vienintelis

Dabar Aleksejus Gorinovas, Aleksandra Skočilenka, Igoris Baryšnikovas, Vladimiras Kara-Murza ir daugelis kitų pamažu žudomi kalinių stovyklose ir kalėjimuose. Kodėl jie žudomi? Jie žudomi, nes protestavo prieš kraujo praliejimą Ukrainoje, nes nori, kad Rusija taptų demokratine, klestinčia valstybe, nekeliančia grėsmės išoriniam pasauliui.

Pastarosiomis dienomis žmonės buvo sulaikyti, baudžiami ir net įkalinami vien dėl to, kad ėjo prie paminklų Aleksejui Navalnui. Nuostabus žmogus, drąsus ir sąžiningas, neįtikėtinai sunkiomis sąlygomis nepraradęs optimizmo ir tikėjimo mūsų šalies ateitimi. Žinoma, tai buvo žmogžudystė, nepaisant konkrečių šios mirties aplinkybių. 

Dabar valdžia net kariauja su žuvusiu Navalnu. Jie jo bijo, net kai jis miręs. Ir teisingai. Jie sunaikina spontaniškai sukurtus paminklus jo atminimui. Jie tai daro tikėdamiesi, kad tokiu būdu demoralizuos dalį Rusijos visuomenės, kuri ir toliau jaučia atsakomybę už savo šalį. Jų viltys veltui. Prisiminkite Aleksejaus raginimą: „Nepasiduok“. Prie to dar pridurčiau: nenusiminkite ir nepraraskite optimizmo. Tiesa yra mūsų pusėje.

Su tirono mirtimi jo valdymas baigiasi, o su kankinio mirtimi jo valdymas tik prasideda. Čia Kirkegoro išsakyta mintis ir tą čekistai jaučia.
kad tau zymiai geriau sekasi suvytusia putlerio birka ciaumoti
Rusioj dabar represijų metas. Bet revoliucija ar perversmas ne už kalnų. Šitas nepaliaujamas teroro, žudymų, persekiojimo, sodinimo į kalėjimus, perversmo, revoliucijos ir pilietinio karo ciklas Rusioj yra vienas nuostabiausių fenomenų, žmonijos statusą įgyti siekiančiam gyvulinio porūšio vystymesi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų