Antradienį A. Lukašenka teigė, kad bus tikrinamos kariuomenė galimybės „atlaikyti Vakarų pajėgų puolimą“, tai yra Baltijos šalių, Lenkijos ir Ukrainos. Abi pratybose dalyvausiančios šalys nepanoro skelbti tikslaus karių skaičiaus remiantis tuo, kad jis nesiekia tokio, pagal kurį būtų privaloma tai daryti (virš 30 tūkst. karių). Analitikų grupės „Conflict Intelligence Team“ (CIT) duomenimis, Rusijos karių skaičius Baltarusijoje šių numanomų pratybų metu gali siekti nuo 8 iki 15 tūkst.
Išbandymas Ukrainos gynybos štabui
CIT eksperto Kirilo Michailovo manymu, Rusija šiomis karinėmis pratybomis nori įgyvendinti iškart kelis tikslus: gąsdinti Ukrainą, politinė žinia Vakarams ir kariuomenės galimybių išbandymas.
„Visų pirma, pademonstruoti iš esmės, kad Baltarusija iš tiesų ne tik žodžiais, bet ir darbais pasiruošusi priimti Rusijos kariuomenę, jeigu kiltų kokia nors konfrontacija. Antra, iš tiesų atlikti patikrinimą. Tai yra precedento neturinčio pajėgų kiekio per gana trumpą laiką perkėlimas, be ypatingo civilių krovinių gabenimo sutrikdymo. Tam tikras „stress test“ Rusijos kariuomenės logistikai. Trečia, sukurti grėsmės pojūtį visų pirma Kijevui, juk akivaizdu, kad Kijevo štabo karininkams teks atsižvelgti į Rusijos pajėgas Baltarusijoje, kurios iš ten gali teoriškai pajudėti link Kijevo šiaurės, ir net jeigu taip nenutiktų, tai jiems vis tiek tektų laikyti tam tikras pajėgas Rusijos-Ukrainos-Baltarusijos pasienyje, ne tik Nacionalinę gvardiją, kuri ten yra dabar, apie kurią kalbėjo Lukašenka, tačiau ir, tikėtina, būtent daliai Ukrainos kariuomenės teks pridengti Baltarusijos pasienį, ir tai susilpnins jų galimą atsaką, jeigu Rusija pradės operaciją šalies rytuose“, – „Current Time“ aiškino ekspertas.
Eksperto teigimu, šiuo metu palei Ukrainos sieną iš Rusijos ir Baltarusijos pusės gali būti nuo 100 iki 125 tūkst. karių, tačiau jis atkreipė dėmesį, kad didžioji jų dalis ten dislokuota jau seniai.
A. Lukašenka žadėjo ir niekada neleisti pulti Ukrainos, ir „jeigu reiktų ginti interesus“
Tarpininku tarp Ukrainos ir Rusijos pasišovęs būti Aleksandras Lukašenka iš pradžių aiškino, kad per Baltarusijos teritoriją „Ukraina niekada nebus puolama“. Tačiau jau 2015-ųjų rugpjūtį pakeitė savo nuomonę.
2014-ųjų kovą interviu „Šuster live“ tuometinis Baltarusijos prezidentas teigė, kad „pasienyje iš baltarusių technikos gali būti tik traktorius su plūgu, kad padėtų sėti ir rinkti“. Taip jis komentavo galimo Ukrainos puolimo per Baltarusijos teritoriją tikimybę.
2015-ųjų vasarą jis jau aiškino, kad „niekada iš mūsų teritorijos niekas nepuls Ukrainos, jeigu tai neprieštaraus mūsų interesams ir jeigu Ukraina pati neužpuls Baltarusijos“.
Tuomet jis aiškino, kad Rusijos karinės bazės Baltarusijoje nekelia jokios grėsmės – „tai yra dvi absoliučiai taikios bazės“ ir dar sykį pažymėjo, kad „jokios intervencijos į Ukrainą nebus“.
A. Lukašenka jau tuomet aiškino, kad Rusijos veiksmus galima pateisinti, nes „didžiosios valstybės gina savo gyvybiškai svarbius interesus už savo šalies ribų, kaimyninėse respublikose“ ir „smerkti Rusijos dėl to negalima“.