Kreipimąsi į TBT prokurorą palaikė 357 atstovai iš 52 Rusijos regionų, kurie atstovauja 18 šalies ir regionų visuomeninių organizacijų. Kreipimosi tekstas buvo aptartas Rusijos karininkų susirinkime lapkričio 18-ąją ir vadinosi „PKB. Armijos žūtis – #MūsųČiaNėra“. Dokumente taip pat nurodoma, kad viso kariniuose konfliktuose žuvo šimtai rusų samdinių.
„Mes, Rusijos Federacijos piliečiai, karinių pajėgų ir karo veiksmų veteranai, remiantis 15-uoju Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Romos statuto 15-uoju straipsniu, prašome iškelti proprio motu tyrimą remiantis žemiau išdėstyta informacija apie nusikaltimus, kurie atitinka teismo jurisdikciją“, – teigiama kreipimesi į teismą.
Šio kreipimosi pagrindas – tūkstančiai Rusijos piliečių, kurie atliko tarnybą privačiose karinėse bendrovėse (PKB), skundai dėl „nelegalaus darbo“ ir pažeistų teisių.
Rusijos valdžios atstovai neigia tokių karinių bendrovių egzistavimą, tačiau yra surinkta pakankamai įrodymų, kad tokios sistemos ne tik egzistuoja, tačiau ir vykdo Kremliaus užduotis. Vienas iš PKB „Vagner“ lyderių Dmitrijus Utkinas dalyvavo priėmime pas Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir gavo iš jo rankų apdovanojimą. Vėliau tapo bendrovės, galimai atliekančios Kremliaus „iždo“ funkcijas, vadovu.
PKB – nekontroliuojami ir neegzistuojantys
Rusijos ginkluotųjų pajėgų veteranų teigimu, valdžia specialiai atsisako tokių bendrovių veiklos legalizavimo.
Tam gali būti kelios priežastys: pagrindinė yra ta, kad nelegaliai veikiančias bendroves į karštuosius kraštus galima siųsti be jokio suderinimo su visuomene ar valdžios institucijomis, o patys samdiniai, atlikę užduotis, neturi jokių garantijų ar galimybių pretenduoti į pensiją.
Veteranų atstovai tvirtina, kad tokie kariai namo grįžta nepraėję jokios reabilitacijos, jiems nėra suteikiama psichologinė pagalba, kas kelia grėsmę ir pačiai visuomenei.