• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kelios Rusijos ir Ukrainos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad FSB įvyko garsus korupcijos skandalas. Publikacijose rašoma, kad keli aukšto rango čekistai pagrobė 5 milijardus dolerių, kurie buvo skirti ardomajai veiklai prieš Ukrainą, apie tai rašo „Dosjė“ – nekomercinis Michailo Chodorkovskio projektas.

Kelios Rusijos ir Ukrainos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad FSB įvyko garsus korupcijos skandalas. Publikacijose rašoma, kad keli aukšto rango čekistai pagrobė 5 milijardus dolerių, kurie buvo skirti ardomajai veiklai prieš Ukrainą, apie tai rašo „Dosjė“ – nekomercinis Michailo Chodorkovskio projektas.

REKLAMA

Publikacijose buvo teigiama, kad slaptosios tarnybos imitavo aktyvų karinės veiklos planavimą ir vykdymą bei siuntė Kremliui pranešimus, kuriuose buvo teigiama, kad beveik visa Ukraina laukia Vladimiro Putino kaip išvaduotojo iš Kijevo chuntos.

Užrašuose figuravo 5-osios FSB tarnybos viršininko, generolo Sergejaus Besedos ir Anatolijaus Boliucho, kuris buvo vadinamas 5-osios FSB tarnybos Operatyvinės informacijos skyriaus viršininku, pavardės.

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, jiems yra pateikti kaltinimai dėl išdavystės, taip pat paskirtas namų areštas.

„Dosjė“ sužinojo, kad gandai apie Boliucho ir Besedos areštą buvo gerokai perdėti. Nusprendėme išsiaiškinti, kas atsitiko iš tikrųjų.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo garsėja Beseda ir Boliuchas?

Formaliai už tarptautinį bendradarbiavimą atsakinga 5-oji FSB tarnyba palaiko ryšius su įvairiomis užsienio žvalgybos tarnybomis, apsikeičia operatyvine informacija. Tačiau iš tikrųjų „penketukas“ užsiima ir užsienio žvalgyba – ypač buvusios Sovietų Sąjungos šalyse.

REKLAMA

„1991 m., žlugus sąjunginei KGB, naujosios nepriklausomų valstybių žvalgybos tarnybos (NVŽT), susijungusios į sandraugą, bandė palaikyti bendradarbiavimą su buvusiais kolegomis ir pasirašė abipusį įsipareigojimą nešnipinėti viena prieš kitą. Iš Rusijos pusės šį įsipareigojimą prisiėmė Išorinės žvalgybos tarnyba, tačiau ne FSB, kadangi tuo metu ji neturėjo IŽT struktūrų. Kai Putinas 90-ųjų pabaigoje tapo FSB direktoriumi, jis leido FSB struktūroms pradėti vykdyti žvalgybos veiklą, o 2000-ųjų pradžioje FSB įsteigė išorinės žvalgybos tarnybas“, - „Dosjė“ sakė žvalgybos tyrinėtojas Andrejus Soldatovas.

REKLAMA
REKLAMA

„Penketuko“ vadovas Sergejus Orestovičius Beseda yra kilęs iš Leningrado, artimas broliams Rotenbergams ir „Putino masažuotojui“ Konstantinui Gološčapovui. Beseda yra įtrauktas į siaurą „neliečiamųjų“ čekistų ratą. Kartu su sūnumi jis pasistatė dvarą Akulinino kaime netoli Maskvos, šalia V. Putino draugų Arkadijaus Rotenbergo, Vladimiro Jakunino ir Sergejaus Čemezovo.

Be to, Beseda buvo vienas iš nedaugelio patikėtinių centriniame FSB biure, kuris gavo „auksinius“ žemės sklypus Kalčugos kaime Barvichoje. Kadaise toje vietoje buvo vaikų stovykla čekistų vaikams, bet vėliau ji buvo nugriauta, žemės sklypas parduotas Igoriui Kesajevui. Kai kuriais skaičiavimais, Beseda iš sandorio uždirbo beveik 2,5 mln. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2014 metų Maidano įvykių Kyjive metu, generolas Beseda atvyko į Ukrainą kartu su keliais aukštais Išorinės žvalgybos tarnybos ir Vyriausiosios žvalgybos valdybos (VŽV) pareigūnais. Jų užduotis buvo pakreipti situaciją tuometinio prezidento Viktoro Janukovyčiaus naudai, bet buvo per vėlu. Pasak „Dosjė“ šaltinio, dirbančio prezidento administracijoje, V. Putinas buvo itin nepatenkintas operacijos nesėkme ir reikalavo, kad atsakingi asmenys būtų nubausti.

REKLAMA

2015 metais 5-oje tarnyboje prasidėjo atleidimų banga, tačiau Besedos ji nepalietė, o jo pavaduotojas, Operatyvinės informacijos skyriaus vadovas Anatolijus Boliuchas, neteko pareigų. Nors dabar žiniasklaida jį vis dar vadina DPI vadovu,  glaudžiai susįję su FSB „Dosjė“ šaltiniai tikina, kad 2014 metais generolas paliko tarnybą.

Po atleidimo jis bandė įsidarbinti MGIMO, kuriame anksčiau buvo dirbęs. Tuo metu jis buvo atsakingas už saugumą ir verbavo perspektyvius studentus. Grįžti į universitetą nepavyko, o tada Boliuchas buvo paskirtas dirbti ,,Rosgeologijos“ saugumo skyriaus generalinio direktoriaus pavaduotoju. Tačiau ir ten jis ilgai neužsibuvo.

REKLAMA

Dabar eksčekistas yra Nacionalinio ryšių plėtros tyrimų instituto (NRPTI) stebėtojų tarybos narys. Institutas rengia seminarus, leidžia tris žurnalus, kuriuos mažai kas skaito. Be to, NRPTI užsiima analitika, kuria yra suinteresuotos Rusijos specialiosios tarnybos. Organizacijai vadovauja buvęs KGB-FSB pareigūnas Vladislavas Gasumjanovas, anksčiau dirbęs prezidento tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis skyriaus viršininko pavaduotoju.

Ar buvo areštai?

„Dosjė“ kalbėjosi su keliais šaltiniais, artimais įvairiems FSB padaliniams, kad išsiaiškintų, kas iš tikrųjų atsitiko Besedai ir Boliukui. Iš karto trys pašnekovai patvirtino, kad generolas Beseda iš tikrųjų buvo nuvežtas apklausai į FSB tyrimų skyrių, tačiau baudžiamoji byla jam nebuvo iškelta, tad „penketuko“ vadovas ir toliau yra laisvėje. Šaltiniai pasakojo, kad vidaus reikalų saugumo skyriaus darbuotojai laukė, kol „penketuko“ vadovas atvyks į darbą, jam atvykus – paprašė važiuoti į FSB skyrių. Vienas iš „Dosjė“ pašnekovų teigia, kad tai buvo padaryta tyčia, kadangi pastaruoju metu nutekėjimai iš skyriaus dažnėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai demonstratyviai sulaikė Besedą, kad pamatytų, kas ir kur nutekins informaciją apie tai“, – sakė jis.

Anatolijus Boliuchas taip pat buvo apklaustas FSB pareigūnų, po apklausos jis buvo paleistas. Operatyvinės informacijos skyriui jis jau seniai nevadovavo: perkėlimas į „Rosgeologiją“ jam buvo pažeminimas pareigose, jis taip pat negalėjo grįžti į ankstesnes pareigas specialiojoje tarnyboje. Tikėtina, kad tyrėjus domino laikotarpis iki 2015 m., kai Boliuchas vadovavo DPI.

REKLAMA

Besedos ir Boliucho areštą mūsų šaltiniai ne tik nepatvirtina bet ir teigia, kad Boliucho ir Besedos areštas nėra sietinas su bendrąją Rusijos valdžios darbo logiką. Aukšto rango FSB pareigūnai, skirtingai nei Tyrimų komiteto ar Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai, itin retai dalyvauja baudžiamosiose bylose, net jei jie yra tiesiogiai susiję su nusikalstama veikla. Galime prisiminti Vidaus reikalų ministerijos pulkininko Dmitrijaus Zacharčenkos pavyzdį –  jo byla buvo plačiai nušviesta valstybinėje žiniasklaidoje, tačiau jo bendrininkai iš FSB „M“ skyriaus sugebėjo ramiai pasitraukti ir išvengti baudžiamojo persekiojimo.

REKLAMA

Be to, sunku patikėti, kad tokie, didelio atgarsio sulaukę, tyrimai gali prasidėti pačiame karo, kuriame 5-oji FSB tarnyba atlieka pagrindinį vaidmenį, įkarštyje.Tradiciškai kaltinamieji pareigūnai ir „saugumiečiai“ baudžiami uždelsus, po kelių mėnesių ar net praėjus metams nuo jų nusižengimų.

Kas dar pateko į nemalonę?

Be Besedos ir Boliucho, kalbant apie įtariamus areštus, buvo paminėtas buvęs Ukrainos kuratorius Vladislavas Surkovas ir buvęs Užsienio žvalgybos tarnybos generolas Vladimiras Černovas, anksčiau prezidento administracijoje prižiūrėjęs „kultūrinius ryšius“ su NVS šalimis. Teigiama, kad jie „sutaupė“ ir kovai su Ukraina skirtus milijardus, dėl šios situacijos bus parengtas dar vienas tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Putinas labai vertina aktyvią Surkovo veiklą – daugybė korupcijos ir politinių skandalų, kuriuose jis pasirodė, neturėjo įtakos jo karjerai. IŽT generolas Vladimiras Černovas taip pat greičiausiai gali ramiai miegoti – jis priklauso kito Putino draugo, Sergejaus Ivanovo artimųjų ratui. Jie dviese tarnavo KGB rezidentūroje Suomijoje, o Ivanovas, vadovaudamas Prezidento administracijoje, paskyrė Černovą vadovauti NVS šalims.

Vargu ar Vladimirui Putinui, įvykęs pinigų pasisavinimas jo administracijoje, buvo paslaptis. „Dosjė“ išsamiai papasakojo apie Černovo darbą prezidento administracijoje. Jam buvo skirtas didelis biudžetas opozicijos finansavimui, politikų ir žurnalistų verbavimui buvusios SSRS šalyse, tačiau ši veikla nebuvo sėkminga. Pavyzdžiui, Gruzijos opozicinė partija, priimdama Kremliaus „draugų“ paramą, surinko mažiau nei du procentus balsų. Po „Dosjė“ publikacijos, jokie tyrimai apie nusikalstamą generolo veiklą nebuvo atlikti: jis buvo ramiai išlydėtas į pensiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų