„Pagrindinis įtakos kanalas gali būti naftos kainų keitimas, naftos kainų mažinimas. Nes jeigu tokie muitų karai, o mes matome muitų karų eskalavimą, tęsis ir toliau, tai paprastai lemia pasaulio prekybos, pasaulio ekonomikos ir galbūt mūsų energijos šaltinių paklausos mažėjimą. Taigi čia yra rizika“, – „Agentstvo“ cituojama V. Putino vertinama Centrinio banko vadovė E. Nabiulina.
Naftos kainos pradėjo sparčiai mažėti po to, kai praėjusį ketvirtadienį JAV įvedė muitus importui, o OPEC+ šalys nusprendė smarkiai dar ir padidinti gavybą. Per keturias prekybos sesijas po šių sprendimų vakarietiškos „Brent“ naftos kaina sumažėjo 15 proc. iki maždaug 64 JAV dolerių už barelį.
Rusijos „Urals“ nafta, gabenama iš Primorsko, Ust-Lugos ir Novorosijsko uostų, atpigo iki maždaug 53 JAV dolerių už barelį. Tai mažiausia kaina nuo 2023 m. birželio mėn. Ir ji yra gerokai mažesnė už naftos kainą, kuri įtraukta į šių metų Rusijos biudžetą (69,7 JAV dolerio už barelį). Prieš savaitę „Urals“ kainavo 67 JAV dolerius už barelį.
Bankai, įskaitant „Goldman Sachs“, „Morgan Stanley“ ir „Societe Generale“, pakoregavo savo naftos kainų prognozes ir jas sumažino, rašo „Bloomberg“.
Trečiadienį JAV energetikos sekretorius Chrisas Wrightas pradės beveik dvi savaites truksiančią kelionę į Artimųjų Rytų šalis – Saudo Arabiją, Katarą ir JAE, antradienį pranešė „Reuters“. Tikėtina, kad Ch. Wrightas surengs derybas dėl naftos tiekimo pasaulinei rinkai didinimo, teigė agentūros šaltinis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra sakęs, jog ketina sumažinti Irano naftos eksportą iki nulio, kad neleistų Iranui turėti branduolinių ginklų.
Spaudimo Rusijai priemonė
Žemos naftos kainos taip pat galėtų padėti JAV daryti spaudimą Rusijai, kad ši priverstų Maskvą siekti taikos susitarimo Ukrainoje, pažymėjo „Reuters“. Sumažėjus pajamoms iš naftos, Maskva netektų dalies pajamų, kurios yra labai svarbios karinėms išlaidoms finansuoti.
Pelnas iš naftos ir gamtinių dujų pardavimo sudaro trečdalį Rusijos federalinio biudžeto pajamų.
Kovo pabaigoje tapo žinoma, kad Centrinis bankas įspėjo vyriausybę apie grėsmę, kad gali pasikartoti ilgalaikis naftos kainų kritimas, panašus į tą, kuris buvo pastebėtas devintajame dešimtmetyje ir prisidėjo prie Sovietų Sąjungos žlugimo. Tačiau Centrinis bankas šio pranešimo viešai nekomentavo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!