Nespalvotas kalendorius „Stalinas“, kainuojantis 200 rublių (apie 15 litų), reklamuojamas kaip „puiki dovana veteranams ir istorijos gerbėjams“. Istorikas Michailas Babkinas atkreipė į jį visuomenės dėmesį savo tinklaraštyje sausio 7 dieną.
„Skandalas, gėda ir įžeidimas visiems žuvusiems“, – rašė vienas iš beveik 200 internautų, pakomentavusių M. Babkino žinutę, turėdamas omenyje milijonus žmonių, žuvusių per J. Stalino inicijuotą priverstinę kolektyvizaciją ir brutalias politines represijas.
Rusijos Ortodoksų Bažnyčia, kuri buvo negailestingai persekiojama Stalino diktatūros metais, tačiau vėl įgyjanti vis didesnę įtaką šalyje po Sovietų Sąjungos subyrėjimo 1991 metais, nurodė atleidusi tos leidyklos vadovą liepą, kai sužinojo apie tą leidinį – tačiau kalendoriai jau buvo pristatyti užsakovams.
„Rusijos Ortodoksų Bažnyčia patyrė rūsčiausias represijas per Stalino valdymą, kai tūkstančiai kunigų buvo deportuoti arba sušaudyti. Išleisti tokią publikaciją Bažnyčiai pavaldžioje įmonėje ... morališkai nepriimtina“, – Bažnyčios atstovas Vachtangas Kipšidzė sakė naujienų agentūrai „Reuters“.
Tačiau pripažindamas, jog daugelis rusų tebesimpatizuoja Stalinui, kuriam priskiriami nuopelnai dėl pergalės Antrajame pasauliniame kare ir supervalstybės statuso suteikimo Sovietų Sąjungai, V. Kipšidzė pridūrė: „Reikėtų remtis prielaida, kad Rusijos Ortodoksų Bažnyčia ir Rusijos visuomenė laikosi skirtingų požiūrių ir kad visi turi teisę turėti savo nuomonę.“
Kremliaus kritikai kaltina prezidentą Vladimirą Putiną pastangomis įtvirtinti Stalino įvaizdį ir liaupsinti Sovietų Sąjungos modernizacijos pasiekimus, siekiant sustiprinti nacionalinį pasididžiavimą.
Po grįžimo į Kremliaus vadovo postą 2012 metų viduryje V. Putinas taip pat siekė įtikti konservatyvių pažiūrų rinkėjams, kad sustiprintų savo autoritetą, taip pat demonstravo vis didesnį palankumą Rusijos Ortodoksų Bažnyčiai kaip nacionalinių vertybių puoselėtojai.
Bažnyčia buvo vis labiau kritikuojam dėl esą pernelyg artimų ryšių su Kremliumi ir pastangų užsitikrinti pernelyg įtakingą vaidmenį sekuliariame gyvenime.
„Tai yra verslas. Rusijos Ortodoksų Bažnyčia naudoja savo išteklius, kad pasidarytų pinigų, – dvasininkas ir religijos aktyvistas Andrejus Kurajevas rašo savo tinklalapyje. – Bėda čia – o ne Stalino portretuose.“
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama.