• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija Jungtinėse Tautose užblokavo Ukrainos teiktą rezoliuciją, kuria buvo siekiama, kad ketvirtajame dešimtmetyje dirbtinai sukeltas badas būtų pripažintas genocidu prieš ukrainiečių tautą, skelbia „Unian.net“.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos ambasadorius prie JT Vitalijus Čiurkinas džiaugėsi, kad Maskvai pavyko užblokuoti Ukrainos inicatyvą, kurią rėmė Didžioji Britanija ir JAV. Tiesa, skelbiama, kad Ukrainos deklaracijos neparėmė ir 9 Europos Sąjungos valstybės.

REKLAMA

Rusija teigia, kad holodomoras nebuvo prieš ukrainiečių tautą nukreiptas genocidas, o tiesiog badas, kuris tuo metu buvo užklupęs ir kai kurias Rusijos vietoves. V. Čiurkinas teigia, kad Maskva nesiruošia atsiprašyti Ukrainos.

Didysis Ukrainos badas - holodomoras - prasidėjo 1932-ųjų balandį ir truko iki 1933-iųjų lapkričio. Šiuo laikotarpiu sovietų valdžia nustatė praktiškai neįgyvendinamus grūdų paruošų planus. Teigiama, per 17 mėnesių Ukrainoje žuvo nuo 8 iki 10 mln. žmonių, po 12 tūkst. jų mirdavo kasdien.

REKLAMA
REKLAMA

Tikslus aukų skaičius nežinomas iki šiol, nes po kelerių metų vykusio Sovietų Sąjungos gyventojų surašymo duomenys Ukrainoje buvo suklastoti.

Badas apėmė beveik visą dabartinės Ukrainos teritoriją. Jo išvengė tik dabartinės Vakarų Ukrainos, tuo metu įėjusios į Lenkijos sudėtį, gyventojai. Šie įvykiai Ukrainoje pirmąsyk teisiškai įvertinti 20 amžiaus devintajame dešimtmetyje: Ukrainos išeivijos pastangomis sukurta JAV Kongreso komisija 1986 metais mirtį iš bado 1932-1933 metais Ukrainoje pavadino genocidu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2006 metais Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo holodomoras pripažintas ukrainiečių tautos genocidu. Ukrainos holodomorą pripažįsta vis daugiau pasaulio valstybių. Atitinkamus aktus jau priėmė ir Lietuvos Seimas, kuris 2005 metais priimtu pareiškimu pripažino, kad 1932-1933 metais Stalino totalitarinis režimas vykdė sąmoningą, kruopščiai suplanuotą ukrainiečių tautos genocidą.

Ukrainos prezidentas 2008-uosius paskelbė Ukrainos 1932-1933 m. holodomoro aukų atminimo metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų