Rusai visuose didžiuosiuose miestuose nelengvai randa įperkamą būstą. Daugelis jų vaikštinėja sostinėje Tbilisyje su savo lagaminais ir dažnai net savo augintiniais. Mėlynos ir geltonos spalvos kaspinas prisegtas prie Yevgeny palto atlapo – Ukrainos vėliavos spalvos. Būtent šis kaspinas buvo jo suėmimo antikariniame proteste Rusijoje priežastis, viena diena po invazijos.
„Supratau, kad geriausias būdas kovoti prieš Putino režimą būtų mano emigracija iš Rusijos, – pasakojo 23-ejų politikos mokslų absolventas. – Mano pareiga yra daryti viską, ką tik galiu, kad padėčiau ukrainiečiams”.
Emigracija Sakartvele nesibaigia. ES, JAV, Jungtinė Karalystė ir Kanada uždarė savo oro erdvę Rusijos skrydžiams, todėl jie keliauja ten, kur vizos nėra reikalingos ir jie vis dar įleidžiami, pvz., Turkija, Centrinė Azija ir pietų Kaukazas. Daug kas pabėgo į Armėniją.
Rusijos ekonomisto skaičiavimais nuo karo pradžios savo šalį paliko net 200 tūkst. rusų.
Bėga ir baltarusiai
Baltarusiai taip pat bėga nuo represijų ir Vakarų sankcijų, taikomų autoritarinio lyderio Aleksandro Lukašenkos vyriausybei už bendradarbiavimą su Vladimiru Putinu. Tai pakėlė paskutinės minutės skrydžių kainas bei būsto nuomą pagrindiniuose priimančiuose miestuose, tokiuose kaip Stambulas ir Armėnijos sostinė Jerevanas.
„Bilietas į vieną pusę – Stambulą – man ir mano vyrui kainavo daugiau nei bendros mėnesinės pajamos”, – pasakojo Anya, nenorėjusi atskleisti savo pavardės.
Ji priėmė šį lemiamą sprendimą tada, kai atsirado naujas „valstybės išdavystės” įstatymas, įsigaliojęs Rusijoje. Bet kuris žmogus, rodantis palaikymą Ukrainai gali būti nubaustas laisvės atėmimu iki 20 metų, ir Anya galvojo, kad gali būti taikinys.
„Uždarytų sienų baimė, politinė represija ir prievartinė tarnyba kariuomenėje yra mūsų kraujyje. Atsimenu, kaip močiutė pasakodavo istorijas apie baimę, kurią jautė Stalino laikais, o dabar tai patiriame mes”, – pasakojo ji.
Daug naujų emigrantų yra technologijų pramonės profesionalai, galintys dirbti nuotoliniu būdu. Vaizdo žaidimų kūrėjas Tbilisio kavinėje pasakoja, kad jis ir didelė dalis jo pažįstamų nesutinka su Rusijos politika ir žino, kad bet koks protestas bus žiauriai nuslopintas.
„Vienintelis būdas, kuriuo galime protestuoti, yra palikti šalį kartu su mūsų įgūdžiais ir pinigais. Beveik visi mūsų aplinkinių rate priėmė panašų sprendimą”, – sakė Igoris (netikras jo vardas). Jis galvoja palikti Sakartvelo sostinę, nes ir joje nesijaučia laukiamas.
Gauta daug pranešimų apie tai, jog „Airbnb” šeimininkai į savo namus neįsileidžia Rusijos ir Baltarusijos piliečių.
„Aš nepriimu Rusijos ir Baltarusijos žmonių”, – vienai baltarusių porai, kurie pasidalino istorija su BBC, pasakė šeimininkas. „Jūs neturit laiko atostogoms – sukilkite prieš savo korumpuotas vyriausybes”, – pridūrė jis.
„Jie mano, kad mes bėgam iš Rusijos, nes ten nebeveikia „Apple Pay”, – skundėsi Igoris. – Mes nebėgame ieškodami patogumų, mes viską ten praradome, praktiškai esame pabėgėliai. Putino geopolitika sugriovė mūsų gyvenimus”.
Tbilisio viešųjų paslaugų salėje nauji svečiai įregistruoja savo verslus arba kreipiasi dėl gyvenamosios vietos. Kristina ir Nikita, du IT specialistai iš Baltarusijos sostinės Minsko užsiregistravo kaip verslininkai. Tai jiems padės atsidaryti Sakartvelo banko sąskaitas.
„Mes nepalaikome savo vyriausybės, kas yra akivaizdu, nes mes pabėgome. Čia mes norime būti saugūs, – sakė Kristina. – Iš mūsų tyčiojasi tik dėl mūsų tautybės, turiu slėpti, iš kur aš esu kilusi, jaučiuosi nepatogiai, kai manęs klausia, iš kur esu”.
Nuo pat karo pradžios Tbilisyje vyko vieni didžiausių mitingų, palaikančių Ukrainą. Apklausa parodė, kad 87 proc. sakartveliečių karą Ukrainoje mato kaip jų pačių karą su Rusija. Tiesa, daugelis sakartveliečių nesijaučia patogiai dėl šio staigaus rusų antplūdžio, nes praėjo mažiau kaip 14 metų nuo Rusijos lyderio invazijos Sakartvele.
Kai kurie bijo, kad Putinas gali teigti, jog Rusijos piliečiams reikia apsaugos, nes tai buvo jo priežastis 2008 m. išsiųsti kariuomenę į Pietų Osetijos regioną Sakartvele. Iki šiol 20 proc. Sakartvelo teritorijos yra okupuota Rusijos.
Technologijų verslininkas Levas Kalashnikovas mano, kad Sakartvelas pasipelnys iš, jo nuomone, didžiausio protų nutekėjimo per modernią Rusijos istoriją. Stovėdamas eilėje, jis atidarė „Telegram” programėlę ir parodė ten esančią emigrantų grupę: „Prieš mane buvo 50 žmonių ir už manęs yra 50 žmonių. Jie tapo pirmaisiais prenumeratoriais, o dabar turime beveik 4 000 narių”.
Nariai diskutuoja, kur rasti būstą, kaip atsidaryti banko sąskaitas bei aptaria, ar saugu viešumoje kalbėti rusiškai. Yevgeny Lyamin jau mokosi sakartvelietiškai, kartoja unikalią abėcėlę pratybose: „Aš prieš Putiną. Aš prieš karą. Aš vis dar negaliu išsiimti pinigų iš savo rusiškos banko sąskaitos, bet tai niekas, palyginus su problemomis, su kuriomis susiduria ukrainiečiai."