JAV planai dislokuoti priešraketinės gynybos (PRG) sistemos dalis Vidurio Europoje pakirs pasaulio pastangas neplatinti branduolinio ginklo, antradienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, pareikalaudamas, kad Vašingtonas surengtų derybas šiuo klausimu.
"Šie planai faktiškai panaikina galimybę kovoti su grėsme neplatinimo režimui diplomatinėmis priemonėmis", - rašoma S.Lavrovo straipsnyje Vokietijos laikraštyje "Handelsblatt".
Rusija vertina PRG dalių dislokavimą Čekijoje ir Lenkijoje kaip įsiveržimą į savo buvusią įtakos sferą, taip pat kaip grėsmę branduoliniam paritetui.
"Kokių rizikų mes matome šiame Amerikos projekte? Pirmiausia, jis griaus strateginį stabilumą. Pavojus gali iškilti taip pat (jėgų) balansui pasaulio politikoje", - sakoma S.Lavrovo straipsnyje, kuris buvo išspausdintas "Handelsblatt" trečiadienio numeryje.
Vašingtonas mano, kad Amerikos PRG kompleksų dislokavimas Lenkijoje ir Čekijoje nekelia grėsmės Rusijos Federacijai, nes jų tikslas sustiprinti Europos gynybą nuo piktavalių šalių atakų.
Tačiau S.Lavrovas pareiškė, jog Maskva įtaria, kad kada nors PRG sistemos gali būti panaudotos kaip puolamasis ginklas.
"Raketų šachtos raketoms-gaudytuvams pavojingai panašios į objektus tarpžemyninėms balistinėms raketoms paleisti. Kas ten bus po 5-10 metų?" - rašo S.Lavrovas.
JAV planas jau sukėlė nesutarimus tarp sąjungininkų NATO bloke. Čekija nepriėmė jai pareikštos kritikos derybose su Jungtinėmis Tautomis dėl galimo dalyvavimo įgyvendinant JAV planą, kai Liuksemburgas pareiškė nuogąstavimų, kad toks žingsnis gali pabloginti santykius su Rusija.
"Mums reikia bent jau rimto pokalbio šiuo svarbiu klausimu, o ne tik trumpų spaudos konferencijų, kurios neduoda atsakymo į konkrečius klausimus", - mano S.Lavrovas.