• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija nesileidžia į kalbas dėl Krymo

Kinija: padėtis Ukrainoje yra nepaprastai sudėtinga

Diplomatinėmis pastangomis bandant išspręsti Ukrainos krizę pirmadienį buvo padaryta šiokia tokia pažanga, kai Maskva pareiškė apsvarstysianti Vakarų valstybių siūlymus surengti derybas, tačiau atkakliai laikėsi pozicijos, jog Krymas turi teisę atsiskirti nuo tos šalies.

Diplomatinėmis pastangomis bandant išspręsti Ukrainos krizę pirmadienį buvo padaryta šiokia tokia pažanga, kai Maskva pareiškė apsvarstysianti Vakarų valstybių siūlymus surengti derybas, tačiau atkakliai laikėsi pozicijos, jog Krymas turi teisę atsiskirti nuo tos šalies.

REKLAMA

Didžioji Britanija nurodė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažadėjo pirmadienį aptarti su savo užsienio reikalų ministru galimybę įkurti „tarptautinę kontaktinę grupę“.

Tai buvo pirmasis ženklas, kad Rusijos lyderis gali būti nusiteikęs dalyvauti derybose, kurias spaudžia surengti JAV ir Vokietija, mėginant sumažinti didžiausią krizę tarp Rytų ir Vakarų nuo Šaltojo pasaulinio karo.

Tačiau pirmųjų diplomatinės pažangos prošvaisčių pasirodė tuo metu, kai V.Putinas sekmadienį pripažino Krymo prorusiškus lyderius teisėta to regiono valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sukritikavo Rusijos lyderio komentarus, sakydama, kad Krymo valdžios kovo 16-ąją planuojamas surengti referendumas dėl prisijungimo prie Rusijos yra neteisėtas.

REKLAMA

Kalbėdamasis telefonu su A.Merkel ir Didžiosios Britanijos premjeru Davidu Cameronu (Deividu Kameronu), V.Putinas kaltino Ukrainos naująją vyriausybę nesugebant pažaboti „ultranacionalistų ir radikaliųjų jėgų“ judėjime, iškėlusiame ją į valdžią, kai po tris mėnesius trukusių protestų buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Atmesdamas Vakarų šalių nepritarimą referendumui Kryme, kurį faktiškai kontroliuoja Rusijos pajėgos, V.Putinas sakė, kad to Juodosios jūros pusiasalio prorusiškos vyriausybės veiksmai „pagrįsti tarptautine teise“.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Ukrainos naujoji vyriausybė sulaukė svarbaus JAV palaikymo ženklo, kai prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pakvietė laikinąjį premjerą Arsenijų Jaceniuką trečiadienį atvykti į Baltuosius rūmus.

Toks susitikimas turėtų labai padidinti pasitikėjimą naująja Kijevo vyriausybe, kurios Rusija vis dar nepripažįsta, ir suteikti partneriams galimybę aptarti gyvybiškai svarbios Vakarų ekonominės pagalbos detales.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos vyriausybė taip pat pareiškė galinti jau kovo 17 dieną pasirašyti istorinį susitarimą dėl glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga (ES), kurį V.Janukovyčius atmetė, tuo išprovokuodamas protestus prieš savo valdymą.

09 val. 36 min. Kinijos prezidentas pasisako už politinį Ukrainos krizės sprendinį

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) paragino ieškoti politinio sprendinio Ukrainos krizei, o visas į ją įsitraukusias šalis – elgtis ramiai ir santūriai, kalbėdamasis telefonu su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

REKLAMA

„Padėtis Ukrainoje nepaprastai sudėtinga, ir visoms šalims svarbiausia išlikti ramioms bei elgtis santūriai, kad išvengtų įtampos eskalavimo, – Kinijos URM pirmadienį citavo Xi Jinpingo pokalbį su B.Obama. – Sprendžiant šią krizę, reikia naudoti politinius ir diplomatinius kelius.“

Pekinas laikosi „atvirų nuostatų“ dėl bet kokių pasiūlymų, galinčių pagerinti padėtį, ir siekia palaikyti ryšį su visais partneriais, įskaitant Jungtines Valstijas, pabrėžė Kinijos lyderis.

REKLAMA

Xi Jinpingas sakė A.Merkel, kad padėtis Ukrainoje yra „itin jautri“ ir kad ji turi atsargiai vertinama, sakoma atskirame Kinijos pranešime.

A.Merkel kritikavo Rusijos prezidento Vladimiro Putino poziciją, sakydama, kad Krymo valdžios kovo 16-ąją planuojamas surengti referendumas dėl prisijungimo prie Rusijos yra neteisėtas.

Kinija iki šiol viešai nedemonstravo didesnio susidomėjimo prisidėti prie finansinės pagalbos Ukrainai arba įsitraukti į diplomatinį procesą, laikydamasi savo tradicinės pozicijos nesikišti į daugelį tarptautinių krizių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praeitą savaitę Kinija pareiškė, kad sankcijos nėra geriausias būdas spręsti šiai krizei, kuri paaštrėjo, kai Krymo parlamentas nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos.

Tačiau Kinija taip pat nurodė norinti toliau palaikyti „draugišką bendradarbiavimą“ su Ukraina, taip pat sakė gerbianti Ukrainos nepriklausomybę, suverenumą ir teritorinį vientisumą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų