• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

50-ąsias revoliucijos metines Kuba pasitiko kukliai - be savo didžiojo vado Fidelio Castro ir maitinama seniai atsibodusiomis kalbomis apie būsimas kovas.

REKLAMA
REKLAMA

Jubiliejaus proga kubiečiai sulaukė trumpo pasveikinimo. „Likus vos kelioms valandoms iki 50-ųjų triumfo metinių, aš sveikinu mūsų herojišką tautą“, - komunistų valdžios kontroliuojamo dienraščio „Granma“ puslapiuose rašė asmuo, pasivadinęs Fideliu Castro.

REKLAMA

Pats legendinis Kubos revoliucijos vadas viešumoje nepasirodė. Nuo pat 2006 metų, kai smarkiai sušlubavo F.Castro sveikata, jis vengia rodytis savo tėvynainiams. Pagrindinis vaidmuo kasmetiniame renginyje Santjago de Kubos mieste, kur 1959 metų sausio 1 dieną F.Castro paskelbė apie revoliucijos pergalę, atiteko jo jaunesniajam broliui Rauliui Castro, 2008 metų vasarį oficialiai perėmusiam vadovavimą šaliai.

REKLAMA
REKLAMA

77-erių R.Castro savo kalboje, kurios paklausyti susirinko iki 3 tūkst. kruopščiai atrinktų režimo šalininkų, išreiškė viltį, kad revoliucija, „stipri kaip niekada“, atlaikys dar mažiausiai 50 metų. Jis nežadėjo didelio klestėjimo ir perspėjo, kad ateityje laukianti kova bus ilga ir sunki. Šalyje, vis dar bandančioje atsigauti po trijų didelių uraganų, atnešusių maždaug 10 mlrd. JAV dolerių (24,5 mlrd. litų) vertės nuostolių, tokie teiginiai vargu ar galėjo būti sutikti su dideliu entuziazmu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R.Castro taip pat nepamiršo pagirti savo brolio, žmogaus, kuris esą iš esmės pakeitė istorijos kryptį, ir apkaltinti Jungtinių Valstijų taikomų sankcijų dėl daugumos šalies problemų.

Neturtinga Karibų jūros valstybė, valdoma komunistinio režimo, ilgą laiką buvo didelis JAV prezidentų galvos skausmas. Kubos ekonomika anksčiau labai priklausė nuo Sovietų Sąjungos pagalbos, o pastaraisiais metais ji vis labiau orientuojama tenkinti naftos turtingos Venesuelos reikmes. Šios Pietų Amerikos valstybės prezidentas kairysis populistas Hugo Chavezas bando pranokti F.Castro, erzindamas JAV vadovus - Kubai jis tiekia ir gyvybiškai reikalingus energetinius išteklius.

Vis dėlto „didžiosios revoliucijos“, apie kurios stiprybę nesiliauja kalbėti senstantys Kubos lyderiai, ateitis išlieka miglota. Nors valdžia neseniai panaikino draudimą kubiečiams įsigyti mobiliųjų telefonų ir apsistoti užsieniečiams skirtuose viešbučiuose, vidutinis atlyginimas, siekiantis vos 20 dolerių (50 litų), absoliučiai daugumai gyventojų apie tokią prabangą leidžia tik pasvajoti. Laipsniškas F.Castro pasitraukimas iš viešumos paliko komunistinį režimą be tikro charizmatinio lyderio, todėl dabar valdžiai teks daugiau remtis saugumo aparatu ir atsargiais reformų pažadais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų