Ataskaitoje respublikonai vėl pažėrė kritikos dėl chaotiško JAV pajėgų išvedimo, kai sostinę beveik iš karto užėmė Talibanas, o Kabulo oro uoste susisprogdino mirtininkas. Per šį išpuolį žuvo 13 JAV karių,
Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto respublikonų parengtoje ataskaitoje J. Bidenas kritikuojamas už tai, kad nesugebėjo sušvelninti tikėtinų sprendimo trauktis, kurį priėmė ankstesnė Donaldo Trumpo administracija, pasekmių.
Respublikonai atkreipė dėmesį į karinių pajėgų vadų nuogąstavimus, kad JAV turėjo palikti karius šalyje ir tęsti karą, pradėtą 2001 metais po rugsėjo 11-osios išpuolių Jungtinėse Valstijose.
Demokratai pasmerkė ataskaitą kaip skirtą daryti poveikį artėjantiems JAV prezidento rinkimams.
„Jei jie turėjo trejus metus įvertinti, kas įvyko, kodėl jie pateikia ataskaitą po Darbo dienos, prezidento rinkimų metais?“ – šeštadienį, prieš paskelbiant ataskaitą, klausė JAV susisiekimo sekretorius Pete'as Buttigiegas.
„Žiūrėkite, ši administracija priėmė sprendimą neleisti, kad šį karą paveldėtų penktasis prezidentas, ir užbaigti šį konfliktą“, – televizijai CNN sakė jis.
Atstovų Rūmų respublikonai tvirtino, kad „J. Bideno sprendimas išvesti visus JAV karius nebuvo pagrįstas saugumo padėtimi, Dohos susitarimu ar jo vyresniųjų patarėjų nacionalinio saugumo klausimais ar mūsų sąjungininkų patarimais“.
„Greičiau tai buvo pagrįsta jo ilgalaike ir nepalaužiama nuomone, kad Jungtinės Valstijos nebeturėtų būti Afganistane“, – pažymėjo jis.
Dohos susitarimas
2020 metų vasario 29 dieną Talibanas ir D. Trumpo vadovaujamos Jungtinės Valstijos Dohoje pasirašė susitarimą.
Jis atvėrė kelią JAV pasitraukimui, tačiau į susitarimą nebuvo įtraukta Afganistano valdančioji vyriausybė.
J. Bidenas buvo kritikuojamas už tai, kad siekė pasitraukimo, dėl kurio susitarta Dohoje, nespausdamas Talibano laikytis jam iškeltų sąlygų, pavyzdžiui, susitarimo dėl ugnies nutraukimo tarp kovotojų ir vyriausybės Kabule.
Likus keliems mėnesiams iki JAV pajėgų pasitraukimo suintensyvėjo Talibano puolimas.
Ataskaitoje teigiama, kad praėjus kelioms dienoms nuo JAV karių pasitraukimo Kabulas atiteko Talibanui, o tai „padidino grėsmę mūsų šalies saugumui, ilgiems metams pakenkė mūsų pozicijai užsienyje ir padrąsino priešus visame pasaulyje“.
Demokratai teigia, kad pasitraukimas atspindėjo didėjantį abiejų partijų palaikymą dvejus dešimtmečius trukusio karo užbaigimui ir pridūrė, kad jiems trukdė D. Trumpo susitarimas su Talibanu.
Atstovų Rūmų ataskaita paskelbta tuo metu, kai D. Trumpas, kurį remia vanagiškai nusiteikę nusiteikę įstatymų leidėjai ir rinkėjai, dalyvaudamas lapkritį vyksiančių rinkimų kampanijoje pats įsivėlė į konfliktą su kariuomene.
D. Trumpas, neseniai kampanijos metu apsilankęs karių kapinėse netoli Vašingtono, pažeidė taisykles, draudžiančias fotografuotis politiniais tikslais, ir pozavo su Afganistane nužudytų JAV karių giminaičiais.
Demokratų viceprezidentė Kamala Harris, su kuria D. Trumpas varžysis prezidento rinkimuose, pareiškė, kad respublikonų lyderis „parodė nepagarbą šventai žemei“.