Na, prieš išpilant savo atsargas į kriauklę ar unitazą, svarbu suprasti, kad tai nėra taip nuostabu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Iš tiesų, jūs tikriausiai jau ne kartą esate taip „apgirtę“, ir jūs tikrai tuo nesimėgavote.
Naujas Kalifornijos Los Andželo universiteto (UCLA) tyrimas parodė, kad miego trūkumas gali sulėtinti jūsų smegenų ląstelių informacijos perdavimo greitį ir neleisti tinkamai formuotis prisiminimams. Tyrėjai mano, kad nuovargis paveikia smegenis panašiai kaip ir didelis alkoholio kiekis. Jie taip pat išreiškė nerimą, kad nėra jokio medicininio tyrimo, kuris galėtų identifikuoti pervargusius vairuotojus kelyje.
Tyrime taip pat teigiama, kad esant miego trūkumui kai kurios smegenų dalys gali „užsnūsti“, nors jūs ir nemiegate.
Tyrė smegenų veiklą
Mokslininkai atliko 12-os epilepsija sergančių asmenų smegenų tyrimus. Miego trūkumas epilepsijos pacientams gali sukelti priepuolius, o kadangi buvo siekiama priepuolį išprovokuoti, pacientai visą naktį negalėjo miegoti. Kaip teigia UCLA, taip buvo stengiamasi sutrumpinti dalyvių laiką, praleistą ligoninėje. Tai leido mokslininkams tirti miego trūkumo poveikį kognityvinei smegenų funkcijai.
Mokslininkai prie dalyvių priklijavo elektrodus ir paprašė jų kuo greičiau kategorijomis suskirstyti paveikslėlių serijas. Elektrodais buvo stebima smegenų ląstelių veikla, ypač smilkininėje srityje. Tyrėjai pastebėjo, kad kuo labiau pacientai buvo pavargę, tuo lėtesnė buvo jų smegenų veikla.
„Vietoj normalios greitos reakcijos, neuronai sulėtėjo, jais keliaujantis signalas susilpnėjo, o jo perdavimas užtruko ilgiau nei įprastai“, – sakė pagrindinis tyrimo autorius Yuvalas Niras iš Tel Avivo universiteto.
Miego trūkumas veikia taip pat kaip alkoholis
Miego trūkumas trukdė dalyvių gebėjimui vizualią informaciją paversti į sąmoningą mintį, o tai gali turėti tikrai skaudžių pasekmių vairuojant.
„Vien pėsčiojo pamatymas pavargusio vairuotojo smegenyse užtrunka ilgiau, – pasakojo vyriausiasis tyrimo autorius dr. Itzhakas Friedas, – Smegenims reikia daugiau laiko suprasti, ką žmogus mato. Sunkus nuovargis smegenis veikia taip pat, kaip ir didelis alkoholio kiekis. Tačiau nėra jokių teisinių ar medicininių standartų pervargusių vairuotojų kelyje identifikavimui, tokių, kokie yra taikomi girtiems vairuotojams.“
Dar keisčiau tai, kad net jeigu žmogus nemiega, kai kurios jo smegenų dalys gali ilsėtis.
„Lėtos, miegą primenančios bangos lėtino dalyvių smegenų veiklą ir trukdė atlikti užduotis, – sakė I. Friedas. – Šis fenomenas parodo, kad pervargusio žmogaus atmintyje atsiranda tarpai, nes tam tikros pacientų smegenų zonos gali „snausti“, kol likusios smegenys yra prabudusios ir veikia įprastai.“