• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ne pirmus metus įtempta situacija Pakistane sunkiai valdoma. Al Kaidos ir Talibano smogikai ne tik iš esmės kontroliuoja pasienyje su Afganistanu esančius rajonus, bet ir nuolat rengia teroro aktus visoje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Per savaitę jie surengė net kelis kruvinus teroro aktus, o išpuolis pačioje Pakistano kariuomenės širdyje – Generaliniame štabe – privertė sunerimti ir Vakarų šalis. Ar patikimose rankose Pakistano branduolinis arsenalas?

REKLAMA

Dūris kariuomenei į širdį

Tai, kad teroristai puldinėja kariuomenės ir policijos postus, rengia kruvinus teroro aktus šalies miestuose, Pakistane jau seniai nieko nestebina. Tačiau savaitgalį surengtas kovotojų išpuolis prieš kariuomenės Generalinį štabą, esantį Ravalpindžio mieste, netoli šalies sostinės Islamabado, savo įžūlumu pranoko visus ligi tol rengtus teroro aktus. Grupė radikaliųjų islamistų, apsirengusių kariuomenės uniformas, vidury dienos sugebėjo privažiuoti iki pat vieno griežčiausiai saugomų (bent jau taip kariuomenės vadovybė teigdavo iki šiol) Pakistano kariuomenės objektų, apmėtė pastato prieigas granatomis ir įsiveržė į vidų. Štabe smogikai paėmė įkaitais 42 Pakistano kariuomenės karininkus. Drama užsitęsė beveik parą, kol specialiųjų pajėgų kariai išlaisvino įkaitus ir nukovė aštuonis iš devynių teroristų. Devintasis buvo sužeistas ir suimtas. Taip pat žuvo trys įkaitai ir vienuolika įkaitus vadavusių specialiųjų pajėgų karių.

REKLAMA
REKLAMA

Teroro aktai – kasdienybė

Šis išpuolis tapo spjūviu į veidą Pakistano kariuomenei, ir taip sunkiai gebančiai kovoti su radikaliaisiais islamistais šalies šiaurės vakaruose. Šalyje seniai vieša paslaptis yra tai, jog dalis kariškių prijaučia radikaliesiems islamistams ir teikia jiems informaciją. Manoma, kad ne be savo agentų Pakistano kariuomenėje pagalbos teroristai sugebėjo įsiveržti ir į Generalinio štabo pastatą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išpuolis Ravalpindyje tapo tik vienu iš visos serijos teroro aktų, per savaitę surengtų šalyje. Per kelias dienas teroristai taip pat sugebėjo susprogdinti mirtininko vairuojamą automobilį, prisigretinusį prie kareivius vežusio kariuomenės sunkvežimio (žuvo 29 žmonės). Dar per pusę šimto gyvybių nusinešė sprogimas Pešavaro mieste. Praėjusį pirmadienį islamistai surengė išpuolį prieš Jungtinių Tautų atstovybę Islamabade. Atsakomybę už daugelį teroro aktų, tarp jų – ir už išpuolį Ravalpindyje, prisiėmė talibai. Jie jau seniai išplėtė savo kovos zoną iš kaimyninio Afganistano į Pakistano teritoriją. Talibus aktyviausiai remia abipus sienos gyvenantys puštūnai. Taip pat radikalieji islamistai randa sąjungininkų ir tarp kitų tautybių Pakistano gyventojų. Šalis, kurioje gyvena 180 milijonų žmonių, etniniu atžvilgiu yra labai marga.

REKLAMA

Branduolinis arsenalas

Po išpuolių generalinio štabo pastatų komplekse Pakistano kariuomenė surengė atsakomąją karinę operaciją maištingame talibų kontroliuojamame Vaziristano regione. Tačiau Pakistano kariškiams niekaip nepavyksta pažaboti šalies šiaurės vakaruose aktyviai veikiančių talibų, kurie Pakistane jau ne ką mažiau aktyvūs nei Afganistane. Radikaliųjų islamistų, vadovaujamų Talibano ir Al Kaidos, strateginis tikslas yra nuversti provakarietišką Pakistano vyriausybę ir perimti šalies kontrolę. Vargu ar kovotojams pavyks įgyvendinti šį uždavinį, tačiau didžiulę suirutę šalyje jie jau sugebėjo sukelti.

REKLAMA

Dabar didžiausias galvos skausmas Vakarams – Pakistano branduolinio ginklo arsenalo saugumas. Kur yra dislokuotos branduolinės galvutės ir jas galinčios nešti raketos, Pakistane nėra didelė paslaptis. Teroristai prieš kurį laiką netgi bandė pulti vieną strateginių bazių, tačiau ją saugojęs kariuomenės padalinys ataką atrėmė. Pakistanas, turintis teritorinių nesutarimų su kita branduoline valstybe Indija, ir ne kartą su ja kariavęs, branduolinio ginklo kūrimo programą pradėjo įgyvendinti 1972 metais. Šalyje buvo rasti urano ištekliai, pradėtas urano sodrinimas, ir šiuo metu šalis turi apie 50 branduolinių užtaisų. Bendradarbiaudamas su Kinija ir, neofi cialiais duomenimis, su Šiaurės Korėja, Pakistanas pasigamino visą seriją trumpojo ir vidutinio nuotolio raketų, galinčių nešti branduolines galvutes. JAV ilgą laiką pro pirštus žiūrėjo į Pakistano branduolinės programos įgyvendinimą, nes Islamabadas yra pagrindinis Vašingtono sąjungininkas Pietų Azijoje. Be to, savo branduolinę programą kelis dešimt mečius vykdo anksčiau su Sovietų Sąjunga, o dabar su Rusija glaudžius ryšius palaikanti Indija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mirtinas pavojus

JAV neseniai skyrė apie 100 milijonų dolerių Pakistano branduolinio arsenalo saugumui didinti. Branduolinės galvutės ir jas nešti galinčios raketos dislokuotos skirtingose bazėse. Įdiegta sudėtinga elektroninių kodų sistema, be kurių, kaip teigiama, neįmanoma aktyvuoti branduolinių užtaisų.

Komentuodama išpuolį prieš Pakistano kariuomenės generalinį štabą, JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton savaitės pradžioje pareiškė esanti įsitikinusi, jog Pakistano vyriausybė bei kariuomenė tinkamai kontroliuoja savo branduolinį arsenalą. „Nėra jokių ofi cialių arba neofi cialių duomenų, kad būtų iškilusi reali grėsmė Pakistano branduolinio arsenalo saugumui“, – kolegei antrino ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Deividas Milibendas. Tačiau jis pripažino, kad apskritai Pakistano saugumui šiuo metu „yra iškilęs mirtinas pavojus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų