Susitikimas jau dabar „Current Time“ kalbintų ekspertų vadinamas „be proveržio“. Nepaisant to, kad buvo susitarta dėl svarbių atsakomybių pasiskirstymo, tačiau jokių radikalių sprendimų priimta nebuvo. Taip pat neaišku, kaip pavyks pasiekti skelbiamą ugnies nutraukimą.
Ką pavyko sutarti:
– po keturių mėnesių vėl bus susitikta dėl „ypatingojo DNR ir LNR statuso“ detalių aptarimo.
– nutraukti ugnį Donbase iki 2019-ųjų pabaigos.
– suteikti ESBO atstovams galimybę pasiekti visą teritoriją, kurią dabar kontroliuoja Rusijos remiami smogikai.
Tuo metu Ukrainos prezidentas spaudos konferencijos metu, kalbėdamas apie bandymus nutraukti karo veiksmus Donbase, pripažino, kad „jau nebežino, kaip tai paveikti dar labiau“: „Jau gal 20 kartų buvo sutarta dėl ugnies nutraukimo, tačiau vis kažkas nesuveikdavo“.
Volodymyras Zelenskis sakė apgailestaujantis, kad per Paryžiuje vykusį viršūnių susitikimą dėl konflikto Rytų Ukrainoje užbaigimo buvo pasiekta „labai mažai“.
„Buvo išspręsta daug klausimų, o mano kolegos sakė, kad per pirmą susitikimą tai yra labai geras rezultatas. Bet būsiu atviras: tai yra labai mažai, norėjau išspręsti daugiau problemų“, – kalbėjo V. Zelenskis po derybų Paryžiuje.
V. Zelenskis sakė, kad iki metų pabaigos tarp Ukrainos ir prorusiškų separatistų turi įvykti apsikeitimas kaliniais principu „visi į visus“.
„Ženkime pirmąjį, didelį, žingsnį, nes 72 žmonės galės grįžti namo, – pabrėžė V. Zelenskis. – Norisi tai padaryti iki metų galo.“
Anksčiau „Current Time“ neoficialių šaltinių duomenimis buvo skelbiama, kad pusėms pavyko sutarti dėl ugnies nutraukimo, apsikeitimo belaisviais. „Hromadske“ taip pat buvo skelbiama, kad Rusija ir Ukraina susitarė dėl naujo apsikeitimo belaisviais, kuris gali būti įvykdytas dar iki šių metų pabaigos.
V. Putinas, išeidamas iš susitikimo, tarstelėjo, kad „susitikimu liko patenkintas“. Derybose dalyvavo Rusijos prezidentas V. Putinas, Ukrainos prezidentas V. Zelenskis, o taip pat Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Taip pat skelbiama, kad Ukraina nepasidavė Rusijos spaudimui. Kremliui nepavyko išsireikalauti, kad būtų keičiama Ukrainos konstitucija dėl Donbaso specialaus statuso. „Ukrainskaja pravda“ šaltinių derybų delegacijoje teigimu, Rusijos ir Ukrainos prezidentai „sukryžiavo kardus dėl sienų, pasiekti bendro susitarimo nepavyko“.
„Karo žaizda“
Pirmadienį vykstančios keturšalės derybos yra pirmas toks susitikimas per pastaruosius trejus metus. Juo siekiama įgyvendinti Minske 2015 metais pasirašytus susitarimus, nustatančius sunkiosios technikos atitraukimą, Ukrainos sienų kontrolės atkūrimą, platesnę autonomiją Doneckui ir Luhanskui bei vietinių rinkimų surengimą.
Šis aukščiausio lygio susitikimas turi subtilią reikšmę visiems jo dalyviams, o ypač V. Zelenskiui, spaudžiamam nenusileisti Kremliui.
Maždaug 200 protestuotojų praleido naktį palapinėse prie Ukrainos prezidentūros, taip siekdami paspausti V. Zelenskį „nekapituliuoti“ prieš Rusijos lyderį.
V. Zelenskis, atėjęs į valdžią po to, kai suvaidino seriale apie prezidentu staiga tapusį mokytoją, prieš derybas buvo realistiškas.