Tai jau antras Kremliaus moralinis smūgis vien per šią savaitę itin konservatyvių pažiūrų rusams, kurie vis dar negali atsigauti po praėjusios savaitės Maskvos valdžios sprendimo priverstinai skiepyti dalį gyventojus aptarnaujančių struktūrų darbuotojų.
Problemos dėl privalomo skiepijmo
Propagandos skatinta dezinformacijos dėl tariamos skiepų žalos mašina atsisuko prieš Kremlių, kai prireikė staigiai mobilizuoti gyventojus ir padėti su pandemijos protrūkiu Maskvoje susidūrusiai valdžiai.
Staiga išaugus sergamumui, buvo priimtas sprendimas nustatyti minimalias pasiskiepijusių kvotas įvairiose su žmonėmis tiesiogiai kontaktuojančiuose verslo ir aptarnavimo srityse. Tai sukėlė tikra pasipiktinimo bangą tarp „antivakserių“.
Siejama ir Putino dukra
Naujos Rusijos federalinės programos darbo grupė buvo suformuota sukūrus Rusijos mokslų akademijos ir Maskvos valstybinio universiteto (MVU) koncepciją, rašoma „Kommersant“.
Projekte, be kitų dalykų, yra numatytas neurosąsajų technologijų vystymas: ši ateities mokslo sritis leistų valdyti įrenginius tiesiogiai, smegenų signalų pagalba.
Pavyzdžiui, planuojama sukurti sąsaja „žmogus – technika“ lėktuvų, automobilių ir net branduolinių jėgainių valdymui. Taip pat turėtų būti sukurtos sąsajos, leidžiančios užtikrinti „savarankišką tikslų formavimą, situacijos vertinimą, prognozuoti jos vystymąsi ir sprendimų priėmimą“.
Mokslo ir aukštojo išsilavinimo ministerija „Kommersant“ paaiškino, kad projektas yra „pradinėje kūrimo stadijoje“. Netrukus po straipsnio publikacijos buvo paskelbta, kad projektas „atšauktas dar 2020-ųjų pabaigoje“.
Anksčiau Rusijos žiniasklaida skelbė, kad už projektus, siejamus su dirbtiniu intelektu, MVU galimai atsakinga V. Putino dukra Katerina Tichonova, rašoma „Radio Svoboda“. 2018-ųjų gruodį ji pirmą sykį pasirodė viešumoje kaip tik kalbėdama apie jos vadovaujamo instituto „Innopraktika“ neurocentro darbą. Tuomet buvo pasakojama apie šio technologijų vystymo fondo sukurtą technologiją, leidžiančią programuoti žmogaus pasąmonę kontroliuojant smegenų elektrinius signalus. 2020-ųjų vasarį „Vedomosti“ rašė, kad K. Tichonova vadovaus MVU Dirbtinio intelekto perspektyvių tyrimų ir intelektualių sistemų institutui. Oficialiai apie tokio padalinio įkūrimą taip ir nebuvo paskelbtą.
Neurosąsajų technologijų kūrimas – perspektyvi pasaulinio mokslo kryptis. 2021-ųjų balandį savo proveržį šia kryptimi pademonstravo Elono Musko bendrovė „Neuralink“. Jis parodė beždžionę, kuri žaidė klasikinį kompiuterinį žaidimą „Pong“ savo minčių galia – įdiegtos į jos smegenis mikroschemos dėka.