„Padėtis Afganistane nėra lengva“, – sakė V. Putinas per vaizdo ryšiu surengtą pasitarimą su buvusių sovietinių valstybių saugumo tarnybų vadovais.
„Karinių operacijų patirties turintys kovotojai iš Irako, Sirijos aktyviai pritraukiami ten“, – sakė jis.
„Įmanoma, kad teroristai gali bandyti destabilizuoti padėtį kaimyninėse valstybėse“, – pabrėžė jis ir įspėjo, kad jie gali net bandyti vykdyti „tiesioginę ekspansiją“.
V. Putinas jau ne kartą įspėjo, kad ekstremistinių grupuočių nariai, pasinaudodami politine suirute Afganistane, gali apsimetę pabėgėliais patekti į kaimynines buvusias sovietines šalis.
Nors Maskva atsargiai optimistiškai vertina naująją Talibano valdžią Kabule, ji nerimauja, kad nestabilumas gali apimti ir Centrinę Aziją, kur Rusija turi karinių bazių.
Talibanui užgrobus valdžią Afganistane, Rusija surengė karines pratybas su buvusiu sovietiniu Tadžikistanu, kur turi vieną karinę bazę, ir Uzbekistane. Abi šios šalys ribojasi su Afganistanu.
Tadžikistano nacionalinio saugumo vadovas Saimuminas Jatimovas savo ruožtu vaizdo konferencijoje sakė užfiksavęs bandymų „slapta gabenti narkotikų, ginklų, amunicijos“ iš Afganistano į jo šalį intensyvėjimą.
Afganistanas jau seniai yra didžiausias opiumo ir heroino gamintojas pasaulyje, o narkotikų kontrabanda padeda finansuoti Talibaną.
Anksčiau trečiadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Paryžiuje priėmė Tadžikistano lyderį Emomalį Rachmoną ir pažadėjo padėti šiai Centrinės Azijos valstybei išlaikyti stabilumą.
Nors Talibanas yra sakęs, kad nekelia grėsmės Centrinės Azijos šalims, regiono buvusios sovietinės respublikos anksčiau patyrė atakų, priskiriamų Afganistano islamistų sąjungininkams.
Praėjusią savaitę Kremliaus pasiuntinys Afganistane Zamiras Kabulovas sakė, kad Rusija pakvies Talibaną į Maskvą spalio 20-ąją planuojamoms tarptautinėms deryboms dėl Afganistano.