Šaudynės vyko Luisvilyje, Kentukio valstijoje, protestuotojų prieš rasizmą suręstame palapinių miestelyje.
Paleistos kone dvi dešimtys kulkų, šūviai aidėjo apie pusę minutės. Tuomet chaosą filmuojantis vyras skubėjo atgal į stovyklos centrą. Aplink – prie žemės prisispaudę, nuo kulkų besislepiantys žmonės. Deja, ne visiems pasisekė laiku pasislėpti.
Ant žemės kraujo klane guli pašautas vyras. Aplinkiniai kviečiasi pagalbos, ragina skambinti 911. Netrukus teritoriją apsupa policijos pareigūnai. Deja, vėliau pranešama, kad pašautas vyras žuvo. Dar mažiausiai vienas žmogus per šaudynes sužeistas.
Luisvilio policija skelbia dirbanti incidento vietoje, tačiau daugiau apie šaudynes – kas ir kodėl šaudė 9 val. vakaro – pasakyti negali. Tai jau ne pirmos šaudynės JAV vykstančių protestų prieš rasizmą metu.
Dieną čia – Luisvilyje – vyko protestas dėl kovo mėnesį savo namuose policijos reido metu nušautos Breonnos Taylor. Ir patys protestuotojai, ir jų klausomoje muzikoje keikiama policija.
Panaši protestuotojų stovykla auga ir Niujorke, Manhatane. Čia taip pat šį savaitgalį raginama palikti policiją be finansavimo. Kai kurių niujorkiečių pasipiktinimą kelia ne tik protestus įžiebusi Mineapolyje policijos sulaikomo George'o Floydo mirtis, bet ir štai tokie vaizdo įrašai, kaip šis prieš savaitę policijos ir aplinkinių kameromis užfiksuotas juodaodžio sulaikymas.
Sulaikant kelias minutes su sėbrais pareigūnus keikusį juodaodį – vienas policininkas panaudojo smaugimo veiksmą, o tokie veiksmai Niujorke dėl pavojaus gyvybei draudžiami jau nuo 1993-ųjų. Tik pastarosiomis savaitėmis jie prilyginti nusikaltimui. Pareigūnai už savo veiksmus atsakė.
Tuo metu Kolorado valstijoje, Auroroje vyksta protestai dėl kito – dar pernai su policija susidūrusio jauno 23-ejų juodaodžio McClaino mirties.
Jaunas vyras niekuo nebuvo įtariamas, tačiau policijai pasirodė įtartinas ir sustabdytas naktį priešinosi sulaikomas. Pareigūnai panaudojo smaugimo veiksmą, o vyrui toliau priešinantis – suleido jam dozę ketamino – anestetiko, slopinančio nervų sistemą. Jaunuolis paniro į komą, iš kurios taip ir negrįžo – mirė ligoninėje.
Ir nors kai kurios panašios istorijos rodo, jog Amerikos pareigūnai galimai panaudojo perteklinę jėgą – šiuo metu Amerikoje kilusį šaršalą ir kalbas apie sisteminį rasizmą reikėtų vertinti atsargiai, mat atskiri atvejai nebūtinai atspindi realybę.
Protestai, kalbos apie sisteminį rasizmą ir netinkamą policijos elgesį pastarosiomis savaitėmis tapo demokratų ir respublikonų politinės kovos priemonėmis.
Abi pusės naudoja jautrią temą bandydamos pritraukti rinkėjus artėjančiuose prezidento rinkimuose. Amerikoje atliktos analizės aiškiai rodo, jog demokratų rinkėjus – ypač juodaodžius – vienija idėja, neva šalyje veši sisteminis rasizmas; o respublikonus atvirkščiai: kad to nėra.
Prancūzijoje policijos pareigūnų žmonos, kartu su policiją palaikančiais Paryžiaus gyventojais stojo ginti gatves saugančių pareigūnų.
„Daugelis žmonių dabar bijo pasakyti, kad palaiko policiją, nes tai tapo politiškai nekorektiška. Leftistai policiją palaikančius žmones kone vadina fašistais. Manau, tai kursto neapykantą.“
O kitur Europoje šį savaitgalį vyksta taikūs protestai prieš rasizmą. „Black lives matter“ judėjimą palaikantys britai Londone rinkosi į taikų protestą prie buvusio britų premjero Vinstono Čerčilio statulos.
Protestas prieš rasizmą vyko ir Berlyne.