• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauja Irano vidutinio nuotolio raketa „Sajil“, kurios bandymai buvo atlikti lapkričio 12 dieną, žymi technologinį lūžį.

REKLAMA
REKLAMA

Raketa yra greita, o jos skriejimo nuotolis, kaip teigiama, siekia 2 tūkst. kilometrų. Manoma, kad raketa gali pasiekti Maskvą arba pietinę Italiją. Tačiau tiek Rusija, tiek Italija priešinasi JAV planams Lenkijoje įkurdinti raketų perėmėjų bazę, o Čekijoje dislokuoti radarą. Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconis kritikavo priešraketinės gynybos planą, nes jis esą provokuoja Rusiją. Savo ruožtu Kremlius grasina Kaliningrade arba Baltarusijoje dislokuoti trumpojo nuotolio raketas „Iskander“, jei priešraketinio skydo planų nebus atsisakyta.

REKLAMA

Ir toliau kaitindamas atmosferą, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, kurio šalis iki Naujųjų metų pirmininkauja Europos Sąjungai, lapkričio 14 dieną pareiškė, kad „Amerikos planas nepadaro nieko, kad užtikrintų saugumą, o tik komplikuoja reikalus“. Tokios prancūzų kalbos įsiutino Lenkiją ir Čekiją, kurios Prancūzijai priminė, kad balandžio mėnesį vykusiame NATO suvažiavime Paryžius pasirašė deklaraciją, remiančią priešraketinę gynybą. Jos taip pat klausė, kokio požiūrio Prancūzija laikosi į kitų šalių bendradarbiavimą su JAV saugumo srityje. N. Sarkozy paviešino dalinį atsakymą, kuriame teigiama, kad niekas neturi Europoje dislokuoti naujų raketų, kol neprasidėjo derybos su Rusija dėl naujos saugumo sistemos visame kontinente.

REKLAMA
REKLAMA

Naujuoju JAV prezidentu tapsiančio Baracko Obamos administracija taip pat nėra labai entuziastinga priešraketinio gynybos skydo klausimu. B. Obama teigia, kad jis palaikys programą, jei ji iš tikrųjų veikia. Tai žymi didelį pokytį nuo George'o W. Busho administracijos politikos, kuri visų pirma rūpinosi dislokavimu, o tik po to sistemos vystymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visa tai palieka Lenkijos ir Čekijos vadovus, kurie prieš didžiosios daugumos visuomenės valią siekė savo šalyse įkurdinti priešraketinės gynybos skydą, nepatogioje padėtyje. Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis, kuris yra tvirtas skydo rėmėjas, pareiškė, kad B. Obama patikino jį, kad planai dėl skydo bus vykdomi. Tačiau B. Obamos komanda vėliau išplatino paneigimą. Lenkijos užsienio reikalų ministras Radekas Sikorskis, kuris sudarė sutartį su Amerika, šią savaitę išskrido į Vašingtoną, kad susitiktų su potencialiais B. Obamos komandos nariais ir išgirstų jų nuomonę.

REKLAMA

Lenkija yra suinteresuota ne tik Amerikos saugumo garantijomis, kurias suteiktų priešraketinio skydo dislokavimas. JAV taip pat pažadėjo padėti modernizuoti Lenkijos kariuomenę ir suteikti „Patriot“ raketas, kurios saugotų Varšuvą. Jei B. Obamos administracija įšaldys priešraketinės gynybos skydo kūrimą (labai galimas scenarijus, nes planui priešinasi ir Kongresas), tai ant plauko pakibs ir kitos susitarimo dalys.

REKLAMA

Situacija tampa dar apmaudesnė, jei atkreipsime dėmesį į tai, kad po Gruzijos karo viešosios nuomonės parama priešraketiniam gynybos skydui Lenkijoje išaugo nuo 27 proc. rugpjūčio pradžioje iki 41 proc. jau pasibaigus karui. Nemaža dalis lenkų mano, kad N. Sarkozy iš tikro kalba Rusijos, o ne Lenkijos naudai.

Parengta pagal „The Economist“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų