Užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sukritikavo tai, kad Rusija naudoja „prastos būklės naftos tanklaivius“, ir pavadino tai grėsme Europos saugumui.
Jos komentarai nuskambėjo po to, kai buvo pranešta, kad 274 metrų ilgio laivas „Eventin“, gabenantis beveik 100 000 tonų naftos, dreifuoja Baltijos jūroje ir „negali manevruoti“. Šis laivas, kuris plaukė iš Rusijos į Egiptą, kai pateko į bėdą, „nedideliu greičiu dreifavo pakrantės vandenyse“, nurodė Vokietijos centrinė nepaprastųjų situacijų jūroje vadovybė.
Kaip teigiama, avarinis vilkikas perėmė „Eventin“ vandenyse prie Riugeno salos, kad stabilizuotų šį laivą. Vokietijos vadovybė vėlesniame pranešime nurodė, kad prie jo prisijungė dar du vilkikai, kurie sėkmingai prisitvirtino prie bėdos ištikto laivo ir laikė jį vietoje. Vadovybė pridūrė, kad įstrigusiai įgulai buvo perduotos radijo ryšio stotelės ir žibintuvėliai. Per kelis stebėjimo orlaivių skrydžius nebuvo pastebėta naftos išsiliejimo požymių.
Nors šis tanklaivis plaukioja su Panamos vėliava, Vokietijos užsienio reikalų ministerija susiejo jį su Rusijos „šešėliniu laivynu“ – jį sudaro laivai, kuriuos Rusija naudoja, gabendama, pavyzdžiui, naftą, kad apeitų tarptautines sankcijas.
A. Baerbock sakė, kad, „beatodairiškai pasitelkdamas surūdijusius tanklaivius, (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas ne tik apeina sankcijas, bet ir noriai sutinka, kad turizmas Baltijos jūroje sustos“, jei įvyks avarija.
Po to, kai Maskva įsiveržė į Ukrainą, Vakarų šalys Rusijos naftos pramonei įvedė embargą ir uždraudė teikti paslaugas laivams, jūra gabenantiems naftą. Reaguodama į tai, Rusija pasitelkė neaiškios nuosavybės arba tinkamai neapdraustus tanklaivius, kad galėtų tęsti pelningą naftos eksportą.
Pasak JAV ekspertų grupės „Atlantic Council“, nuo karo Ukrainoje pradžios „šešėlinį laivyną“ sudarančių laivų skaičius smarkiai išaugo.
Be tiesioginių veiksmų prieš Rusijos naftos pramonę, Vakarų šalys pritaikė sankcijas pavieniams laivams, kurie, kaip manoma, priklauso „šešėliniam laivynui“. Europos Sąjunga iki šiol sankcionavo daugiau kaip 70 laivų, kurie galimai gabena rusišką naftą, o JAV ir Jungtinė Karalystė penktadienį įvedė apribojimus dar 180-čiai „šešėlinio laivyno“ laivų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!