BBC praneša, kad JAV prezidentas Barakas Obama patvirtino ketinimus nutraukti karines JAV armijos operacijas Irake iki rugpjūčio 31d.
Maždaug 50 tūkstančių (iš 65 tūkstančių šiuo metu esančių) JAV karių liks Irake iki 2011m. pabaigos. Jie patarinės Irako ginkluotosioms pajėgoms bei gins JAV interesus šalyje, taip pat dalyvaus antiteroristinėse operacijose, padės užtikrinti civilių gyventojų saugumą. Prezidentas pabrėžė, kad operacijos pasibaigs taip, kaip ir žadėta bei laiku. Susitarime su irakiečiais aiškiai parašyta, kad kitų metų pabaigoje JAV karių Irake nebeliks.
Šis pareiškimas, padarytas Amerikos neįgaliųjų karo veteranų konvencijos Atlantoje metu, nuskambėjo kaip tik tada, kai Irakas ir JAV ginčijasi dėl paskutinio aukų Irake skaičiaus. JAV kariuomenė skelbia, kad praėjusi mėnesį Irake žuvo 222 žmonės, Bagdadas tvirtina, kad aukų skaičius siekia 535, tai reikštų, kad liepą žuvo daugiausia žmonių per pastaruosius porą metų. Tačiau JAV karinis pareigūnas tvirtina, jog teiginiai, kad liepa buvo pats kruviniausias mėnuo per šio karo istoriją, yra neteisingas, tačiau nepateikė paaiškinimo, kodėl JAV ir Irako pateikiami duomenys skiriasi taip smarkiai. Viena iš galimų priežasčių ta, kad maištininkai stengiasi išnaudoti valdžios vakumą, atsiradusi po rinkimų Irake, ir ateityje jie gali sukelti dar didesnę sumaištį, kai pasitrauks daugiau JAV karių.
Minėtoji kalba patvirtino B. Obamos rinkiminių pažadų įvykdymą - prezidentinės kampanijos 2008m. metu tai buvo vienas iš svarbiausių pažadų. Prezidentas perspėjo, kad tai dar nereiškia Amerikos veiksmų Irake pabaigos, tiesiog nuo karinių pastangų pereinama prie civilinių pastangų, kur daug didesnis vaidmuo teks diplomatams.
Pasibaigus karių išvedimo procesui bus uždaryta daugiau nei 350 bazių ir daugiau nei 3.5 milijono įrenginių bus išmontuoti, uždaryti, perduoti Irako ginkluotosioms pajėgoms ar perkelti į kitus JAV kariuomenės dalinius. Tai didžiulė logistinė operacija, tad prezidentas pasistengė nekartoti savo pirmtako Džordžo Bušo klaidos, kuris per anksti pareiškė, jog Amerikos misija Irake baigta, nors nebuvo užtikrintas nei stabilumas, nei sustabdytas smurtas.
Analitikai teigia, kad artėjant lapkričio rinkimams į kongresą, prezidentas stengiasi parodyti pažangą Irake kaip vieną iš savo pergalių.
Besitęsiantis netikrumas
BBC korespondentas praneša, kad irakiečiai bijo, kad ,,al-Qaeda" taps daug aktyvesnė regione, vos tik pasitrauks JAV kariai, be to, nesugebėjimas suformuoti vyriausybės taip pat kelia pagrįstą nerimą. Rinkimai įvyko kovo mėnesį, taciau sunitų, šiitų ir kurdų frakcijos, gavusios daugiausiai balsų, nesugeba susitarti, kas taps šalies ministru pirmininku. Bijomasi, kad politinis nestabilumas Irake gali sutrukdyti planams galutinai išvesti karius 2011m. pabaigoje.
Mažindamos savo aktyvumą Irake, JAV daugiau dėmesio skiria Afganistanui, prezidentas įsakė pasiųsti 30 tūkstančių papildomų karių. Obama planuoja pradėti karių išvedimą iš šios valstybės jau kitų metų liepą, tai taip pat gali paskatinti talibano ir kitų karinių grupuočių aktyvumą. Nors karių skaičius Afganistane padidėjo, šiuo metu Irake ir Afganistane kariauja mažiau karių nei ju buvo šiose valstybėse B. Obamai pradėjus eiti prezidento pareigas.
JAV prezidento administracija skelbia, kad pasibaigus dabartiniam karių išvedimui iš Irako abejose valstybėse liks 146 tūkstančiai kareivių palyginus su 177 tūkstančiais 2009 m. sausį.