Vis dėlto Pekinas pareiškė, kad bus tęsiamos derybos, mėginant išspręsti šį ginčą.
Nors prezidentu tapęs verslininkas per tviterį parašė, kad dvi dienas Vašingtone vykusios prekybos derybos buvo „atviros ir konstruktyvios“, D. Trumpas greitai pakeitė toną ir išpildė grasinimą, skelbtą kelis pastaruosius mėnesius.
„Prezidentas... nurodė mums pradėti procesą, kad būtų padidinti muitai beveik visam likusiam importui iš Kinijos, vertinam apie 300 mlrd. dolerių (267 mlrd. eurų)", – sakoma JAV atstovo prekybos reikalams Roberto Lighthizerio pranešime.
Šis sprendimas buvo priimtas nepraėjus nė parai po Vašingtono žingsnio padidinti nuo 10 proc. iki 25 proc. muito tarifus daliai importo iš Kinijos, kurio apyvarta vertinama 200 mlrd. dolerių (178 mlrd. eurų). Keliomis dienomis anksčiau D. Trumpo administracija apkaltino Pekiną nusigręžus nuo savo įsipareigojimų.
Išsamesnės informacijos apie šį procesą ir komentarų bus paskelbta pirmadienį, prieš priimant galutinį sprendimą dėl naujųjų tarifų, nurodė R. Lighthizeris. Tikėtina, kad naujoji importo apmuitinimo tvarka įsigalios tik po kelių mėnesių.
Kinijos vyriausiasis prekybos derybininkas vicepremjeras Liu He anksčiau perspėjo, kad Pekinas „privalės atsakyti“ į bet kokį JAV muitų tarifų didinimą.
Ankstesnės dvi dienas trukusios pastangos išspręsti prekybos ginčą penktadienį baigėsi be jokio susitarimo, bet nebuvo ir paaštrėjimo, todėl išliko nedidelė viltis, kad Vašingtonas ir Pekinas gali rasti būdą, kaip išvengti žalos pasaulio ekonomikai.
„Per pastarąsias dvi dienas Jungtinės Valstijos ir Kinija dalyvavo atviruose ir konstruktyviuose pokalbiuose dėl prekybos tarp abiejų šalių padėties“, – savo „Twitter“ žinutėje rašė D. Trumpas.
„Santykiai tarp [Kinijos] prezidento Xi [Jinpingo] ir manęs tebėra labai stiprūs, ir derybos bus tęsiamos ateityje“, – pridūrė jis.
Nauji muitai Kinijos importui „galės arba negalės būti atšaukti, priklausomai nuo to, kas nutiks būsimų derybų atžvilgiu!“, rašė D. Trumpas.