Daugelis žiniasklaidos priemonių pažymi, kad proeuropietiškų pažiūrų centristui Emmanueliui Macronui (Emanueliui Makronui) pranašaujama pergalė gegužės 7 dieną antrajame rinkimų etape būtų gera žinia Europos Sąjungai, tačiau perspėja, jog jo varžovė ultradešiniųjų lyderę Marine Le Pen (Marin Le Pen) dar gali aplankyti netikėta sėkmė.
„Le Pen pavojus nepraėjęs“
Didžiosios Britanijos žiniasklaida sveikino tvirtą E.Macrono pasirodymą rinkimuose, tačiau perspėjo, kad nereikėtų ignoruoti antrą vietą užėmusios M.Le Pen.
„Prancūzų kraštutinių dešiniųjų pavojus nepraėjęs“, – rašė centro kairės pakraipos dienraštis „The Guardian“. Jis E.Macroną laiko „geriausia viltimi dideles problemas išgyvenančiai, bet didžiai šaliai“
Panašiai atsargiai atsiliepta ir prancūzų kairiųjų dienraštyje „Liberation“, kuris įdėjo E.Macrono nuotrauką ir užrašą: „Dar vienas žingsnis“.
„FN (Nacionalinio fronto) pelnytas taškų kraitis yra didžiausias per prezidento rinkimų istoriją. Ir jeigu kova virs konfrontacija tarp žmonių ir elito, kas gali būti tikra dėl rezultato?“ – pažymi „Liberation“.
„Šiame naujajame pasaulyje bet kas įmanoma. Kitaip sakant, likite budrūs“, – perspėja laikraštis, bet taip pat reiškia viltį, kad „jaunasis balsavimo (pirmajame ture) lyderis nugalės nedorąją pamotę“.
Prancūzų komunistų laikraštis „L'Humanite“ įdėjo M.Le Pen nuotrauką, kurią skersai kerta žodis „Never“ (Niekada). „Sutelkime jėgas, kad užkirstume jai kelią“, – pažymi jis.
Verslo dienraštis „Financial Times“ savo ruožtu prognozuoja, kad antrasis turas gegužės 7-ąją E.Macronui bus „karūnavimo aktas“.
Tačiau laikraštis perspėjo, kad E.Macronui vadovauti nebus lengva ir kad jis gali būti priverstas „smarkiai derėtis“, mėgindamas įgyvendinti savo reformų darbotvarkę.
Vienoje apžvalgoje Amerikos dešiniosios pakraipos transliuotojo „Fox“ svetainėje sakoma, kad M.Le Pen tebeturi geras galimybes, ir primenama apie netikėtą JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pergalę: „Iš tikrųjų ji gali pateikti dar didesnį netikėtumą nei vyriausiasis tviterininkas.“
„Suskaldyta Prancūzija“
Kai kurių šalių žiniasklaida pažymi, kad istorinį pralaimėjimą patyrė tiek pagrindinės srovės kairieji, tiek dešinieji. JAV laikraštis „The Wall Street Journal“ balsavimą pavadino „pribloškiamu priekaištu Prancūzijos pagrindinės srovės politinėms jėgoms“.
„Milžiniškas šuolis į nežinią“, – rašo prancūzų ekonomikos dienraštis „Les Echos“, apibūdinantis šį balsavimą, kaip išraišką žmonių, kuriems „iki gyvo kaulo įgriso „sistema“ ir kurie siekia visiškai atsisakyti praeities“.
Straipsnyje pavadinimu „Suskaldyta Prancūzija“ Vokietijos laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ pažymėjo, jog daugiau kaip 40 proc. prancūzų rinkėjų atidavė savo balsus už kraštutinius dešiniuosius arba už kraštutinius kairiuosius.
„Macrono pergalė (pasiekta) tokia maža persvara, kad per dvejus ankstesnius prezidento rinkimus jis nebūtų pelnęs vietos antrajame ture“, – rašoma straipsnyje. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ perspėja nelaikyti savaime suprantamu dalyku, kad centristas laimės ir gegužę.
Britų transliuotojas BBC nurodė, kad Prancūzija „įžengia į nežinomus politinius vandenis“ ir kad nepriklausomai, kas laimės antrąjį ratą, šalis yra „labai susiskaldžiusi“.
Pasak Šveicarijos laikraščio „Le Temps“, rezultatai rodo, kad Prancūzijos rinkėjai nori „didelių permainų“.
Antrajame rate „turi varžytis dvi Prancūzijos vizijos: įtraukianti ir atvira pasauliui bei jo rūpesčiams prieš apsiribojusią jos sienomis ir jos senais mitais“.
„Le Temps“ pažymi, kad ant kortos pastatyta daug: „Galutinis prancūzų pasirinkimas pakeis jų šalį, taip pat pasaulio veidą.“
Savas ar pašalinis?
„Sveikinimai aktoriui! Aštuonis mėnesius Emmanuelis Macronas režisuoja savo siekį pasaulio politikoje“, – entuziastingai atsiliepė Xavier Brouet (Savjė Burė) regioniniame prancūzų laikraštyje „Le Republicain Lorrain“, turėdamas omenyje E.Macrono patirtį versle.
„The New York Times“ atkreipia dėmesį į keistą E.Macrono statusą. Jis ir atsiribojo nuo isteblišmento partijų, ir yra atėjęs iš politinio elito.
„Jo biografija – saviškio, bet politika – žmogaus iš šalies, – rašė dienraštis. – Jeigu ... Macronui pavyks, pirmas jo iššūkis bus parduoti produktą, didele dalimi iki šiol beveik niekam nežinomą: save.“
Arčiau vieningos Europos?
Lenkijos centro kairės laikraštis „Gazeta Wyborcza“ išreiškė palengvėjimą, kad potencialaus Prancūzijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, kuris galėtų reikšti katastrofą blokui, grėsmė, regis, šiek tiek nutolo, nes apklausos rodo, kad E.Macronas antrajame rate turėtų įveikti M.Le Pen.
„Europos Sąjungai reikia išgyventi skyrybas su Britanija, kurios ką tik prasidėjo. Tačiau „Frexit“ – Prancūzijos pasitraukimas iš Sąjungos – palaidotų Europos projektą. Ir būtent tai paskelbė Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen“, – rašė laikraštis.
„Europa laimėjo“, – skelbia antraštė nuomonių skiltyje populiariausiame ispanų dienraštyje „El Pais“. E.Macronas buvo „vienintelis tikras europiečių kandidatas iš keturių“ pagrindinių kandidatų per pirmąjį turą.
Prancūzijos „didysis sprogimas“
Australijos laikraštyje „The Sydney Morning Herald“ rinkimų rezultatai prilyginami „politiniam žemės drebėjimui“, o prancūzų žiniasklaida – kad tai prilygsta „didžiajam sprogumui“, sudavusiam mirtiną smūgį tradicinėms partijoms.
„Nokautas dešiniesiems“, – rašo „Le Figaro“, konservatyvusis prancūzų dienraštis, kuris pažymi, kad pirmą kartą per dešimtmečius pagrindinė dešiniųjų partija nebus atstovaujama antrajame rinkimų ture.
„(Prancūzų) rinkėjai atvertė visiškai naują lapą Penktosios Respublikos istorijoje“, – pareiškė liberalusis „L'Opinion“, nurodydamas, kad jie atmetė „visus atstovus tų partijų, kurios, vienaip ar kitaip, valdė per pastaruosius dešimtmečius“.
Ispanijos dienraštis „El Pais“ redaktoriaus skiltyje rašė, kad jaunojo centristo E.Macrono sėkmė „rodo kelią, kuriuo turi eiti tradicinės partijos, jei nori atkurti ryšį su savo rinkėjais“.
„Žmogus, kuris sėkmingai siekia tapti jauniausiu Prancūzijos Respublikos prezidentu, prasiveržė krizės ir pesimizmo apimtoje Prancūzijoje“, – rašė laikraštis.
„Jo optimistinis požiūris į šalies ir Europos ateitį patraukė rinkėjus kylančio populizmo, nacionalizmo ir ksenofobijos laikais“, – pridūrė „El Pais“.