„Vyksta, taip sakant, atsivėrimas su rusais. Manome, kad jie yra nuoširdūs ir kad mums reikia suvienyti visas savo pajėgas“, – L.Fabiusas sakė radijui „France Inter“.
Rusija ir Prancūzija sieks JT rezoliucijos dėl kovos su „Islamo valstybe“
Rusija trečiadienį pateikė Jungtinėms Tautoms rezoliucijos projektą, kuriame raginama kovoti su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), o Prancūzija nurodė, kad dalis to teksto gali būti įtraukta į jos pačios pasiūlymą, pateiktą Saugumo Tarybai po atakų Paryžiuje.
15 narių turinčios Tarybos pritarimas apjungtam rezoliucijos tekstui, išdėstančiam tarptautinį požiūrį į kovą su IS ekstremistais, žymėtų reikšmingą pažangą po kelis mėnesius trukusių nesutarimų tarp Vakarų šalių ir Rusijos.
Ankstesnis Rusijos juodraštis buvo pateiktas JT Saugumo Tarybai rugsėjo pabaigoje, bet jį atmetė Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija, nesutikdamos su pastraipa, raginančia įveikti IS ekstremistus su Sirijos režimo, kuris yra Maskvos sąjungininkas, pritarimu.
Naujame tekste ta sąlyga tebėra, bet Rusijos ambasadorius prie JT Vitalijus Čiurkinas nesureikšmino nesutarimų.
„Pasisakome už glaudesnį bendradarbiavimą negu vykstantis dabar tarp visų, kovojančių Sirijoje ir Irake“, – V.Čiurkinas sakė žurnalistams po Saugumo Tarybos posėdžio, vykusio už uždarų durų.
„Vienas dalykas, kuris buvo girdimas garsiai ir aiškiai mūsų diskusijose Taryboje – kad Taryboje turėtų būti vieninga. Nevertino to kaip didelio atotrūkio“, – aiškino jis.
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as paragino Saugumo Tarybą greitai priimti šią rezoliuciją, kad būtų sustiprinta kova su IS džihadistais po virtinės atakų Paryžiuje.
F.Hollande'as planuoja lapkričio 26 dieną susitikti Maskvoje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu – praėjus dviem dienoms po derybų Vašingtone su JAV prezidentu Baracku Obama, per kurias tikimasi užtikrinti didesnį palaikymą kampanijai prieš ekstremistus.
Prancūzijos ambasadorius prie JT Francois Delattre'as sakė, kad jis „ruošia tekstą, kuris bus trumpas, stiprus ir sutelktas į kovą prieš mūsų bendrą priešą – „Daesh“ (IS)“.
Tas projektas turėtų būti artimiausiu laiku pateiktas Saugumo Tarybai, o F.Delattre'as sakė „atidžiai išnagrinėsiantis“ Rusijos pateiktą tekstą, kurio dalis galbūt bus galima įtraukti į Prancūzijos siūlomą rezoliucijos juodraštį.
V.Čiurkinas tvirtino, kad Sirijai privalo būti suteiktas vaidmuo kovoje su IS džihadistais, sakydamas, kad „Sirijos vyriausybės ignoravimas ... neabejotinai susilpnintų mūsų bendros kovos galimybes“.
Po šią savaitę įvykusio F.Hollande'o ir V.Putino pokalbio Kremlius paskelbė, kad Rusijos ir Prancūzijos kariuomenės bei saugumo tarnybos bendradarbiaus kovodamas su „teroristinėmis grupuotėmis“ Sirijoje.
129 žmonių gyvybių nusinešusios atakos Paryžiuje ir Rusijos keleivinio lainerio susprogdinimas virš Egipto, dėl kurių atsakomybę prisiėmė IS, suartino Prancūziją ir Rusiją pastangose įveikti tą džihadistų grupuotę.