Ir praėjus 20-čiai metų tai yra vienas įžymiausių televizijos vaizdų.
Maždaug 95 mln. amerikiečių 1994 metų birželio 17-ąją stebėjo tiesioginę tų nedideliu greičiu vykusių gaudynių transliaciją. Anuomet amerikietiškojo futbolo megažvaigždė spruko po buvusios žmonos Nicole Brown (Nikol Braun) ir jos draugo Ronaldo Goldmano nužudymo.
Per metines šį antradienį vėl prisimenamos tos gaudynės ir vėliau įvykęs teismo procesas – pirmasis, kurį realiu laiku stebėjo didžiulė tarptautinė auditorija.
Tos dienos įvykiai prasidėjo policijai paskelbus, kad O.J.Simpsonas yra pagrindinis įtariamasis dėl jo buvusios žmonos ir jos draugo nužudymo. Kruvini jų lavonai buvo rasti keturiomis dienomis anksčiau.
Kelios valandos po to policijos pranešimo O.J.Simpsonas buvo pastebėtas važiuojantis 5-uoju greitkeliu netoli Los Andželo, drauge su komandos draugu Alu Cowlingsu (Elu Koulingsu). O.J.Simpsonas turėjo ginklą, kuriuo, kaip baiminosi pareigūnai, galėjo nusižudyti.
Kai kurios televizijos nutraukė NBA finalus ir tiesiogiai transliavo šią dramą.
„Amerikos kultūroje yra keli ... momentai, kurie tarsi transformavo tai, kaip vertiname pasaulį, ir aš galvoju, kad tos gaudynės tikrai buvo vienas tokių momentų“, – sakė teisės ekspertas Marcellusas McRae (Marselusas Makrajis).
„Tai buvo siurrealistiškas spektaklis. Tai buvo beveik šekspyriška. Tai buvo realybės šou“, – sakė jis AFP.
Televizijos žiūrovus ši istorija hipnotizavo, nes tai buvo „ne Holivudas, tai buvo realus gyvenimas ir žmogus, kurį, tiesą sakant, pažinojai“, sakė jis.
„Nesvarbu, kas esi, kokia tavo socialinė ekonominė bazė, (nesvarbu), ar tu vyras, ar moteris, ar juodaodis, ar baltasis, ar ispanakalbis, tave prikaustė tai, kas vyko“, – pridūrė M.McRae.
„Realybės šou pirmtakas“
Per tiesioginę televizijos transliaciją buvo matyti dešimtys policijos automobilių, pamažu važiuojančių paskui baltą O.J.Simpsono „Bronco“, ir tūkstančiai smalsuolių, susirinkusių ant tiltų ir šalia to greitkelio pasižiūrėti į visą koloną.
Tos gaudynės buvo idealiai tinkamos tiesioginei, nuolatinei televizijos transliacijai, kuri prieš du dešimtmečius dar tik formavosi, sakė Jimas Newtonas (Džimas Niutonas), kuris informavo apie tuos įvykius kaip „The Los Angeles Times“ žurnalistas.
Tai istorija apie „dvi žmogžudystes ir garsų vardą“, sukūrusi „labai įtemptą“ situaciją. „Dėmesys ir susidomėjimas augo ... kelias dienas“, – sakė jis AFP ir pridūrė: „Tai buvo realybės šou pirmtakas“.
Dar daugiau, „Simpsonas iš tiesų skaldė žmones, ... buvo prieštaringi jausmai“, sakė J.Newtonas ir palygino tai su Michaelo Jacksono (Maiklo Džeksono) procesu dėl vaikų tvirkinimo, kalbant apie debatus ir prieštaringus vertinimus visuomenėje.
„Mano šeima juo žavėjosi. Mes visą dieną buvome namuose, kad pamatytume, ar jis nusižudys, ar pasiduos“, – sakė 29 metų Kyra (Kaira), dirbanti padavėja viename Holivudo restorane.
Televizininkų sraigtasparniai lydėjo koloną visą kelią iki pat O.J.Simpsono namų vartų, kur jis po kelias valandas trukusių derybų su policija pasidavė.
Du procesai, du verdiktai
Intensyvus nušvietimas žiniasklaidoje tęsėsi ir per O.J.Simpsono teismo procesą, kuris prasidėjo 1995 metų sausį, truko devynis mėnesius ir buvo pritraukęs daugiau kaip 2 tūkst. žurnalistų iš viso pasaulio.
Ir paties proceso metu buvo „klasika“ tapusių momentų, tarp jų – tas, kai buvusi sporto žvaigždė buvo teisiama remiantis kruvina, nusikaltimo vietoje rasta pirštine, kuri pasirodė esanti per maža. Tai pakirto pagrindinį kaltintojų teiginį.
1995 metų spalio 3-iąją, kai buvo paskelbtas verdiktas, 145 mln. žmonių įsijungė transliacijas ir sužinojo, kad jis buvo pripažintas nekaltu dėl visų kaltinimų.
Jo gerbėjai išėjo į gatves švęsti, o kritikai apkaltino prisiekusiuosius ignoravus DNR įrodymus ir atkreipė dėmesį į tai, kad 10 iš 12 prisiekusiųjų buvo afroamerikiečiai, kaip ir pats O.J.Simpsonas.
Prieštaringi vertinimai dėl šios bylos vėl pasigirdo po dvejų metų, kai jam buvo nurodyta sumokėti 33,5 mln. dolerių aukų šeimoms – po civilinio teismo proceso Santa Monikoje netoli Los Andželo.
O.J.Simpsono teisinės problemos tuo nesibaigė: 2007 metais jis buvo areštuotas dėl įtariamo ginkluoto apiplėšimo ir pagrobimo Las Vegase, drauge su keliais kitais vyrais.
Galiausiai jis buvo pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti laikotarpiui nuo devynerių iki 33 metų. Bausmę nuo 2008-ųjų jis atlieka Nevadoje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.