Tuo tarpu policija pranešė, kad kai kurios gaisro aukos sudegė neatpažįstamai, o nelaimės priežastis vis dar nežinoma.
Vietos gyventojai piktais klausimais pasitiko sostinės merą Sadiqą Khaną (Sadiką Chaną), kai jis atvyko į Londono vakarinį Šiaurės Kensingtono rajoną, kur trečiadienį paryčiais užsiliepsnojo 24 aukštų pastatas „Grenfell Tower“.
„Kiek vaikų žuvo? Ką ketinate daryti?“ – klausė vienas berniukas mero, kai šis pamėgino nuraminti aistras.
„Matote pyktį dėl bendruomenės, jis pagrįstas“, – sakė S.Khanas.
„Daug žmonių jau kurį laiką reiškė susirūpinimą dėl daugiabučio, apie kurį kalbame dabar, tačiau taip pat ir dėl kitų daugiaaukščių gyvenamųjų namų visame Londone“, – sakė jis.
Daugiabutyje „Grenfell Tower“ gyveno apie 600 žmonių. Ištisos šeimos vis dar laikomos dingusiomis po pragaištingo gaisro, privertusio panikos apimtus namo gyventojus per tirštus juodus dūmus bėgti išėjimo link vieninteliais laiptais, šokti pro langus ar mesti per juos savo vaikus, tikintis, kad jiems pavyks išsigelbėti.
Iš 17-os gaisro aukų, kurias iki šiol aptiko gelbėjimo tarnybos, šešios buvo rastos ne daugiabutyje. Likusios 11-a aukų tebėra pastate, nes kol kas nesaugu mėginti jas išnešti.
„Liepsnose jie sudegė neatpažįstamai“, – sakė Londono policijos teismo medicinos ekspertų komandos narė Fiona McCormack (Fiona Makormak) apie aukas, aptiktas pastato viduje.
Tarp gaisro aukų yra 23 metų siras pabėgėlis Mohammedas Alhajali (Mohamedas Alhadžalis), į Didžiąją Britaniją atvykęs 2014 metais kartu su broliu.
„Mohammedas leidosi į pavojingą kelionę, kad pabėgtų nuo karo ir mirties Sirijoje, tačiau sutiko mirtį čia, Jungtinėje Karalystėje, savo namuose“, – rašoma organizacijos „Syrian Solidarity Campaign“ išplatintame pareiškime.
Kai nuo gaisro pradžios buvo praėjusios daugiau nei 36 valandos ir pastatas tebeliepsnojo, Londono policijos viršininkas Stuartas Cundy (Stiuartas Kandis) pareiškė, jog nebesitikima rasti daugiau gyvųjų.
„Gali būti, kad mums nepavyks identifikuoti visų aukų. Procesas truks labai ilgai. Kalbame apie savaites ar net mėnesius“, – sakė jis.
Gaisro priežastis dar nežinoma
Vis garsiau keliami klausimai, kaip ugnis galėjo taip sparčiai išplisti ir apimti visą 120 butų pastatą, sukeldama, pasak ugniagesių vadovų, beprecedentį gaisrą.
Daugiausiai kritikos strėlių lekia į fasado apdailos ir termoizoliacijos dangą, sumontuota ant 1974 metais pastatyto namo sienų vykdant jo renovaciją. Ji buvo užbaigta pernai ir atsiėjo 9,9 mln. eurų.
Pasak BBC, ant sienų buvo sumontuotos aliuminio kompozicinės plokštės su plastikiniu užpildu. Tokios plokštės naudotos daugiaaukščių pastatų apdailai Prancūzijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Australijoje, kur taip pat būta itin sparčiai išplitusių gaisrų.
Įmonė „Rydon“, kuri buvo atsakinga už šio daugiabučio renovaciją, sakė, kad projektas „atitiko visus statybos reikalavimus“.
Plokštes montavusi „Harley Facades“ BBC sakė: „Šiuo metu mums nežinoma, kad tarp gaisro ir pastato išorės apdailos būtų koks nors ryšis“.
Londono ugniagesių brigados viršininkė Dany Cotton (Deni Koton) sakė, jog kol kad nežinoma, kas sukėlė gaisrą, kur jis prasidėjo ir kodėl taip sparčiai išplito.
„Sukrėsti iki širdies gelmių“
Anksčiau ketvirtadienį Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) nurodė atlikti viešą tyrimą ir įvertinti valstybės institucijų veiksmus.
Be diskusijų apie daugiabučio apdailą, taip pat keliama klausimų, kodėl „Grenfell Tower“ nebuvo įrengta priešgaisrinė purkštuvų sistema, kuri būtų padėjusi sustabdyti gaisro plitimą, kodėl pastate nebuvo jokios centrinės priešgaisrinės signalizacijos, kuri būtų pažadinusi miegančius gyventojus.
Taip pat rimtų klausimų kelia oficialus ugniagesių tarnybos raginimas namo gyventojams siaučiant gaisrui likti savo butuose ir pakišus po durimis rankšluosčius, kad nesklistų dūmai, laukti pagalbos.
Parlamentarė Emma Dent Coad (Ema Dent Koud) sakė, kad sielvartaujančios šeimos „prarado artimuosius, o jų bendruomenės sukrėstos iki širdies gelmių“.
„Jiems reikia atsakymų“, – pažymėjo ji.
Kita parlamentarė Harriet Harman (Hariet Harman) paragino politikus užtikrinti, kad tyrimas būtų atliktas kiek įmanoma greičiau. Ji įspėjo už policiją ir ugniagesių tarnybą atsakingą valstybės ministrą Nicką Hurdą (Niką Herdą), kad jei bus delsiama, „jūs ir visi mes būsime kalti“.
Skubios pagalbos fondas
Vos už kelių gatvių nuo Šiaurės Kensingtone esančio „Grenfell Tower“, skirto socialiniam būstui, yra Noting Hilo rajonas, kur būsto kainos yra vienos didžiausių pasaulyje.
Daugiabučio gyventojai sakė, kad jų būgštavimai dėl saugumo buvo ignoruojami. Žmonės piktinosi, kad jei jie gyventų prabangesniame Londono rajone, į jų nerimą būtų atsižvelgta dar neįvykus tragedijai.
„Jei tai būtų kažkur šalia Naitsbridžo, tai jau būtų išspręsta. Tai nebūtų problema“, – sakė 46 metų Nana Akuffo (Nana Akufas), neatlygintinai dirbantis virėju vietos bendruomenės centre.
Buvęs „Grenfell Tower“ gyventojų bendrijos pirmininkas Davidas Collinsas (Deividas Kolinzas) sakė, kad pastato valdytojai nepaisė gyventojų raginimų pagerinti jo priešgaisrinę saugą.
„Tai daugiaetninė, daugiakultūrė, labai įvairi bendruomenė, kuria nesirūpino jai atstovaujantys žmonės“, – sakė D.Collinsas naujienų agentūrai AFP.
Vyriausybė ketvirtadienį įsteigė skubios pagalbos fondą, kad padėtų vietos valdžiai greičiau tvarkytis su nelaimės padariniais.
Nukentėjusiems žmonėms internetu jau paaukoti šimtai tūkstančių svarų, o į vietos bendruomenės centrus plūsta labdara maisto produktais ir drabužiais.
Britanijos karalienė ir princas Wiliamas lankosi šalia sudegusio daugiabučio
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) ir princas Williamas (Viljamas) atvyko į vakarų Londoną, kur vietos bendruomenės renka paramą nukentėjusiesiems nuo gaisro daugiabutyje.
Penktadienį karalienė susitinka su savanoriais.
Monarchė pareiškė užuojautą per didžiulį gaisrą 24 aukštų pastate žuvusių asmenų artimiesiems. Iš viso ši nelaimė pareikalavo mažiausiai 17 gyvybių; dar dešimtys žmonių laikomi dingusiais.