Ukrainiečių ir NATO šalių ambasadoriai antradienį Briuselyje surengs derybas dėl praėjusią savaitę Rusijos į Ukrainą paleistos eksperimentinės vidutinio nuotolio hipergarsinės raketos.
Ketvirtadienį Maskva smogė Dnipro miestui, tam tikslui panaudodama naują hipergarsinę vidutinio nuotolio balistinę raketą „Orešnik“. Tai vėliau patvirtino Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Kreipdamasis į tautą, V. Putinas sakė, kad Maskva panaudojo šią raketą atsakydama į tai, jog Ukraina apšaudė Rusijos teritoriją JAV raketomis ATACMS ir Jungtinės Karalystės raketomis „Storm Shadow“. Ši ataka surengta po to, kai Kyjivo sąjungininkės panaikino draudimą naudoti tolimojo nuotolio ginkluotę ribotiems smūgiams į Rusijos karinius objektus.
Kremliaus šeimininkas pareiškė, kad Maskva jaučiasi turinti teisę smogti kariniams objektams šalyse, kurios leidžia Ukrainai panaudoti tokius ginklus prieš Rusiją.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šį smūgį pavadino naujausia Maskvos beprotybe. Jis taip pat paragino Kyjivo sąjungininkus modernizuoti šalies oro gynybos sistemas.
Ukraina tikisi, kad sušaukus NATO ir Ukrainos tarybos posėdį bus pasiekta konkrečių ir reikšmingų rezultatų.
Tačiau Aljanso diplomatai ir pareigūnai mano, kad antradienio popietę prasidėsiantis susitikimas neduos reikšmingesnių rezultatų.
Spėjama, kad susitikime bus pakartoti ankstesni NATO pareiškimai, jog naujausi Maskvos veiksmai neatgrasys sąjungininkų nuo paramos Ukrainai.
Vienas NATO pareigūnas nurodė, kad posėdžio metu taip pat bus aptarta dabartinė saugumo padėtis Ukrainoje. Kyjivo pareigūnai susitikime dalyvaus nuotoliniu būdu.
Taip pat kyla klausimų dėl tolesnės JAV paramos Ukrainai po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) grįžimo į Baltuosius rūmus sausio mėnesį. JAV yra didžiausios Ukrainos karinės rėmėjos.
D. Trumpas nekart yra pažėręs abejonių dėl karinės pagalbos Ukrainai.
Rinkimų kampanijos metu D. Trumpas ne kartą žadėjo per „24 valandas“ užbaigti karą Ukrainoje ir užsiminė, kad kalbėsis tiesiogiai su Rusijos prezidentu.
„Neįsivaizduoju, kad Jungtinės Valstijos būtų suinteresuotos leisti Putinui išeiti iš šių galimų derybų kaip nugalėtojui“, – pirmadienį sakė NATO karinio komiteto vadovas admirolas Robas Baueris.
Jau kelis mėnesius Maskva mūšio lauke nuolat veržiasi į priekį, kovodama su mažesnėmis ir prasčiau apginkluotomis Ukrainos pajėgomis.
NATO ir Ukrainos Taryba buvo įsteigta 2023 metais Vilniuje vykusiame Aljanso viršūnių susitikime.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!