• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkijos ministras pirmininkas sekmadienį atmetė kaltinimus, jog jis esąs diktatorius, ir sakė, kad naujausius protestus prieš jo vyriausybę kursto radikalai ekstremistai, nors tūkstančiai demonstrantų vėl susirinko pagrindinėje Stambulo aikštėje, tapusioje iki šiol didžiausio pykčio protrūkio prieš dabartinę vyriausybę židiniu.

Turkijos ministras pirmininkas sekmadienį atmetė kaltinimus, jog jis esąs diktatorius, ir sakė, kad naujausius protestus prieš jo vyriausybę kursto radikalai ekstremistai, nors tūkstančiai demonstrantų vėl susirinko pagrindinėje Stambulo aikštėje, tapusioje iki šiol didžiausio pykčio protrūkio prieš dabartinę vyriausybę židiniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarąsias tris dienas visoje šalyje vykę protestai atpalaidavo susikaupusį pyktį prieš premjerą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną), kurį po dešimtmečio darbo šiame poste daugelis turkų laiko kompromisų nepripažįstančiu veikėju, kuris stengiasi daryti nederamą įtaką visose gyvenimo srityse.

REKLAMA

Dideli ir triukšmingi protestai Stambulo Taksimo aikštėje aprimo naktį iš šeštadienio į sekmadienį, tačiau sekmadienį apie 10 tūkst. žmonių vėl užplūdo tą teritoriją. Daugelis jų mojavo vėliavomis, skandavo „Pergalė!“ ir ragino atsistatydinti R.T.Erdogano vyriausybę.

Apie 7 tūkst. dalyvavo protestuose sostinėje Ankaroje, kur sekmadienį prasiveržė smurtas: demonstrantai apmėtė policininkus Molotovo kokteiliais, o šie atsakė ašarinėmis dujomis. Daug protestuotojų buvo sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie protestuotojai vadino R.T.Erdoganą sultonu ir smerkė jį kaip diktatorių. Siekdamas pademonstruoti, kad nepasiduoda, ir apeliuodamas į daugelį jį palaikančių konservatyvių pažiūrų turkų, R.T.Erdoganas sekmadienį pasakė dvi kalbas ir davė interviu televizijai.

Turkijos žiniasklaida tik lakoniškai informavo apie šiuos protestus, todėl daugelis žmonių informacijos apie neramumus ieškojo socialiniuose tinkluose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar yra nauja grėsmė, kuri vadinasi (socialinis tinklas) „Twitter“, – sakė R.T.Erdoganas. – Ten galima rasti geriausių melo pavyzdžių. Man socialiniai tinklai atrodo didžiausia grėsmė visuomenei.“

Vadovaujant R.T.Erdoganui, Turkijos ekonomika sparčiai augo, o šalies reputacija tarptautinėje arenoje labai sustiprėjo. Tačiau savo šalyje premjeras vertinamas prieštaringai. Jo vyriausybė neseniai priėmė įstatymą, smarkiai suvaržantį prekybą alkoholiu, taip pat demonstravo priešiškumą Sirijos režimui, o tokia pozicija, kai kurių nuomone, kelia pavojų šalies saugumui.

REKLAMA

„Jeigu jie kuklų tarnautoją prilygina diktatoriui, tuomet man trūksta žodžių“, – R. T. Erdoganas sakė sekmadienį, kreipdamasis į vieną organizaciją, atstovaujančią migrantams iš Balkanų šalių.

„Man rūpi tik tarnauti savo šaliai“, – pridūrė jis.

Maždaug po valandos sakydamas kitą kalbą R. T. Erdoganas pareiškė: „Aš nesu žmonių šeimininkas. Diktatūros nėra mano kraujyje arba mano charakteryje. Esu liaudies tarnas.“

REKLAMA

R.T.Erdoganas protestus vadino ideologiniais ir manipuliuojamos opozicijos, „neįstengiančios įveikti (vyriausybės) per rinkimus". Pasak premjero, per neramumus, vykusius praėjusį savaitgalį, buvo sunaikinti 89 policijos automobiliai, 42 privačios mašinos, keturi autobusai ir apgadinti 94 komerciniai objektai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsimindamas, kad jo partiją palaiko didelė visuomenės dalis, R. T. Erdoganas sakė galintis sukviesti į mitingus daug daugiau savo šalininkų.

„Mūsų šalininkai skambina ir klausia: „Ar toliau tylėsime?" Tačiau aš pasisakau už ramybę", – premjeras sakė duodamas interviu televizijai „Haberturk“.

REKLAMA

R. T. Erdoganas pakartojo, kad jo vyriausybė neatsisakys planų išpjauti medžius parke prie Taksimo aikštės, vykdant tos teritorijos pertvarkymo projektą. Pranešime, kuris gali sukelti dar didesnę priešpriešą, premjeras taip pat paskelbė, jog Taksimo aikštėje bus pastatyta mečetė.

REKLAMA

Mečetės statybos planai jau seniai sulaukdavo priekaištų, nes dėl jos dar labiau sumažėtų žaliųjų erdvių Stambulo centre. Kai kurie argumentuoja, kad aplink Taksimo aikštę ir taip apstu mečečių.

„Neketinu prašyti (opozicijos) arba saujelės vandalų leidimo“, – pažymėjo R.T.Erdoganas.

Jis taip pat gynė savo vyriausybės aplinkosaugos programą, sakydamas, jog ji nuo atėjimo į valdžią 2002 metais pasodino 2 mlrd. medžių ir įkūrė 160 parkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkijos sąjungininkės NATO narės Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos paragino R. T. Erdogano vyriausybę elgtis santūriai.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent’as Fabiusas (Loranas Fabiusas) sakė, kad Paryžius pasisako už „taikų sprendimą“, tačiau nepritarė pastarųjų neramumų lyginimams su Arabų pavasario sukilimais ir sakė, kad Turkijos vyriausybė buvo išrinkta demokratiškai.

REKLAMA

Smurto krečiamos kaimynės Sirijos informacijos ministras Omranas al Zohbi (Omranas Zohbis) apkaltino R. T. Erdoganą savo tautos „terorizavimu“.

„Turkijos žmonių reikalavimai nepateisina šios prievartos, o jei Erdoganas nepajėgia naudoti nesmurtinių metodų, tada jis turėtų atsistatydinti“, – šeštadienį citavo O. al Zohbi Sirijos valstybinė televizija.

„Erdoganas veda savo šalį teroristiniu keliu, naikindamas Turkijos tautos civilizaciją ir pasiekimus“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų