Vertinant pasaulio mastu, COVID-19 pandemijos tempas lėtėja. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad pastarosiomis dienomis patvirtintų naujų koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius buvo mažiausias nuo vasario, taip pat sumažėjo su COVID-19 siejamas mirštamumas.
Vis dėlto naujasis variantas kelia didėjantį nerimą ir skatina įvesti naujų suvaržymų šalyse, anksčiau sugebėjusiose suvaldyti koronaviruso epidemijas savo teritorijose.
„Pasaulio mastu šiuo metu labai nerimaujama dėl „Delta“ varianto“, ir PSO dėl jo tai pat susirūpinusi“, – penktadienį per spaudos konferenciją sakė šios Jungtinių Tautų agentūros vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas).
„Delta“ – užkrečiamiausias variantas iš visų iki šiol nustatytų. Jis jau aptiktas mažiausia 85-iose šalyse ir sparčiai plinta tarp nepaskiepytų gyventojų, – pridūrė jis. – Nors dalis šalių švelnina visuomenės sveikatos ir socialines priemones, pasaulyje pradedame stebėti didėjantį [viruso] plitimą.“
Sergamumas COVID-19 didėja Rusijoje, Australijoje, Izraelyje ir kai kuriose Afrikos šalyse. Iš dalies šią padėtį lemia „Delta“ varianto plitimas.
Kitos šalys nuogąstauja, kad ateis ir jų eilė.
Užkrečiamesnė atmaina
„Delta“ varianto pandeminis koronavirusas SARS-CoV-2 buvo pirmiausiai nustatytas Indijoje. Šioje šalyje jis pradėjo plisti balandį.
Europoje „Delta“ atmaina pirmiausiai įsitvirtino Jungtinėje Karalystėje, kur greitai pradėjo plisti sparčiau negu ankstesnis nerimą sukėlęs užkrato variantas „Alpha“. Dabar „Delta“ varianto infekcija Anglijoje sudaro 95 proc. genetiškai ištiriamų COVID-19 pacientų ėminių.
Manoma, kad „Delta“ yra 40–60 proc. užkrečiamesnis negu „Alpha“ atmaina. Pastaroji savo ruožtu yra užkrečiamesnė už pirminio varianto SARS-CoV-2 , lėmusią pirmąją COVID-19 pandemijos bangą praeitų metų pradžioje.
Panašus scenarijus kartojosi ir kitose šalyse.
Jungtinėse Valstijose praeitą savaitę 35 proc. genetiškai ištirtų COVID-19 pacientų ėminių buvo nustatytas variantas „Delta“. Birželio 5-ąją jų dalis apie 10 procentų. Panaši naujojo varianto plitimo dinamika stebima ir Izraelyje.
Europos ligų kontrolės centro (ECDC) prognozė rodo, kad Europos Sąjungoje iki rugpjūčio pradžios „Delta“ gali lemti apie 70 proc. visų naujai registruojamų COVID-19 atvejų.