„Balandžio 2-3 d. Rusijos Federacijos prezidento V. V. Putino paliepimu Vašingtone susitiksiu su Prezidento Donaldo Trumpo administracijos atstovais. <...> Pasibaigus jiems trumpai pakomentuosiu susitikimų rezultatus“, – savo „Telegram“ kanale rašė D. Dmitrijevas.
Apie tai, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas ir specialusis Rusijos prezidento atstovas investicijų ir ekonominio bendradarbiavimo su užsienio šalimis klausimais Kirilas Dmitrijevas lankysis Vašingtone, CNN šaltiniai pranešė balandžio 2 d. Vieno iš jų teigimu, JAV valdžios institucijos laikinai panaikino sankcijas K. Dmitrijevui, kad jis galėtų gauti JAV vizą.
Ginčai tarp skirtingų Rusijos derybininkų grupių atstovų
Su Rusijos prezidento šeima susijęs Kirilas Dmitrijevas trečiadienį Vašingtone susitiko su Donaldo Trumpo specialiuoju pasiuntiniu Steve'u Witkoffu, rašoma „Agentstvo“.
Ši kelionė atrodo kaip proveržis, nes tai pirmasis oficialus Rusijos pareigūno vizitas į Jungtines Valstijas nuo karo pradžios. Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija visą dieną apie tai nepasakė nė žodžio, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas išsisuko sausu komentaru: „Mes toliau įvairiais kanalais tęsiame savo bendravimą“.
Kremliaus ir Užsienio reikalų ministerijos santūrumą galima paaiškinti tuo, kad Vladimiras Putinas davė leidimą derėtis su Vašingtonu dviem komandoms, kurios tarpusavyje nelabai gerai sutaria ir per vasario 18 d. Rijade vykusį raundą net susikivirčijo dėl vietos prie derybų stalo, teigia su derybomis susipažinęs agentūros šaltinis.
Apie K. Dmitrijevo misiją Vašingtone pirmieji sužinojo amerikiečių televizijos kanalai - pagrindinis informacijos šaltinis buvo CNN. Kad K. Dmitrijevas galėtų atvykti į Jungtines Valstijas, JAV valdžios institucijos sustabdė jam taikomas sankcijas, sakė CNN šaltiniai. Ketvirtadienio vakarą „Reuters“ pranešė, kad įvyko Dmitrijevo ir Witkoffo susitikimas, tačiau jo detalės nebuvo žinomos.
Vakarų žiniasklaida buvo pagrindinis pranešimų šaltinis, kad K. Dmitrijevas atlieka lemiamą vaidmenį derybose su Vašingtonu. Likus kelioms dienoms iki susitikimo Rijade, agentūra „Bloomberg“ rašė, kad K. Dmitrijevas „gali atlikti svarbų vaidmenį kaip neoficialus Trumpo derybininkų tarpininkas“. Agentūra taip pat pavadino K. Dmitrijevą Rusijos derybų su JAV strategijos autoriumi.
Nepaisant tokio aukšto statuso Dmitrijevas nebuvo prie derybų stalo vasario 18 d. susitikime, kaip rodo filmuota medžiaga iš Rijado. Oficialiai delegacijai vadovavo užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir prezidento patarėjas Jurijus Ušakovas.
Filmuotoje medžiagoje, kurioje Rusijos delegacija įžengia į derybas, matomas Dmitrijevas, tačiau atrodo, kad J. Ušakovas stumia rusus sveikinantį Saudo Arabijos pareigūną nuo šalia stovinčio savo kolegos.
Prieš derybas Rijade V. Putinas pasakė S. Lavrovui, kad Rusijos delegaciją sudarys du žmonės – pats užsienio reikalų ministras ir J. Ušakovas, sakė „Agentstvo“ pašnekovas, susipažinęs su situacija. Tačiau būtent po to K. Dmitrijevas susitiko su V. Putinu ir paprašė jo dalyvauti derybose, sakė šaltinis. V. Putinas sutiko, bet S. Lavrovui apie tai nepranešė, sakė jis.
S. Lavrovas buvo labai nustebintas, kai derybų kambaryje pamatė tris kėdes iš Rusijos pusės, patikino šaltinis. Pasak jo, kai ministrui buvo paaiškinta, kad trečioji kėdė skirta K. Dmitrijevui, jis nustūmė kėdę nuo stalo su žodžiais: „Jei jis nori dalyvauti, tegul Vladimiras Vladimirovičius man apie tai pasako“. Tada K. Dmitrijevas išėjo iš salės į koridorių pabendrauti su žurnalistais, sakė „Agentstvo“ pašnekovas.
Šaltinio teigimu, K. Dmitrijevui vis dėlto pavyko atsisėsti prie derybų stalo. Per vieną iš techninių pertraukų S. Lavrovas išėjo iš salės, o grįžęs pamatė, kad K. Dmitrijevas jau sėdi prie stalo, sakė šaltinis. „Amerikiečiai irgi grįžo, ir [Lavrovui] buvo nejauku kivirčytis. Dmitrijevas pareiškė: Man reikia bent 15 minučių čia pasėdėti“, – pokalbį papasakojo šaltinis.
„Agentstvo“ negalėjo nepriklausomai patvirtinti kai kurių šaltinio teiginių. Nei filmuotoje medžiagoje, nei nuotraukose prie stalo sėdinčio K. Dmitrijevo nematyti.
„Agentstvo“ šaltinis mano, kad V. Putino bendravimo su pareigūnais ypatumai turi įtakos deryboms. „Visi po vieną eina pas Putiną, o jis kiekvienam pasakoja skirtingus dalykus. Todėl ir derybose niekas negali suformuluoti Rusijos reikalavimų“, – mano pašnekovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!