Dengė yra virusinė liga, kurią platina Aedes aegypti uodai. Maždaug pusė pasaulio gyventojų gyvena vietovėse, kuriose yra didelė dengės perdavimo rizika. Šiais metais susirgimų atvejų sparčiai daugėja: Panamerikos sveikatos organizacija (PAHO) pranešė, kad per pirmąsias 28 2024 m. savaites, palyginti su praėjusiais metais, jų padaugėjo 233 proc.
Specifinio gydymo nuo dengės nėra. Nors daugelis žmonių pasveiksta po trumpo susirgimo, maždaug vienam iš 20 žmonių išsivysto sunki liga, kai reikalinga skubi medicininė pagalba, tačiau ši liga gali būti ir mirtina. Aedes aegypti uodai perneša ne tik dengę – jie taip pat yra Zikos viruso, čikungunijos ir geltonojo drugio pernešėjai.
Nauja sistema užkirs kelią uodų platinamoms ligoms
Siekdama kovoti su visų šių ligų plitimu, Pasaulinė uodų programa sukūrė strategiją, pagal kurią vabzdžiai užkrečiami Wolbachia bakterijomis. Šios bakterijos nesukelia žmonių ligų ir nekelia pavojaus aplinkai – daugelis kitų uodų rūšių jas nešioja natūraliai. Wolbachia bakterijos gali neleisti uodų viduje įsitvirtinti pavojingiems virusams. Jei jie patys negali užsikrėsti liga, jie negali jos platinti ir kitam žmogui, kuriam įkanda.
Tai puikus sprendimas, kuris yra labai perspektyvus: Indonezijos Džogjakartos mieste 2017 m. pasėjus infekuotų uodų populiaciją, šalyje, kurioje per metus užregistruojama daugiau nei 7 mln. susirgimų, užsikrėtusiųjų dengės virusu sumažėjo 77 proc. 2023 m. atliktame tyrime teigiama, kad šios intervencijos gali būti veiksmingesnės, nei rodo bandymų duomenys.
Kitas klausimas: kaip galėtume pakartoti šią sėkmę didesnėje geografinėje teritorijoje? Štai kur yra naujasis Pasaulinės uodų programos mokslininkų ir robotikos ekspertų tyrimas.
Perspektyvi sistema
„[Mes] sukūrėme visiškai automatizuotą uodų dozavimo išleidimo sistemą, kuri didelėje teritorijoje išleidžia mažesnes uodų kohortas, ir integravome ją į [bepilotį orlaivį], – rašo autoriai savo straipsnyje. – Šios sistemos veiksmingumą nustatėme taikydami oro žymėjimo, paleidimo ir pakartotinio sugavimo metodą. Po to parodėme, kad naudodami tik paleidimo iš oro metodą galime nustatyti Wolbachia infekciją naivioje Aedes aegypti populiacijoje“.
Bendradarbiaudama su vietos bendruomenėmis, komanda pradėjo 4 savaičių trukmės bandymą Nakasi mieste, Fidžyje. Dronai buvo naudojami uodams, pažymėtiems fluorescenciniais milteliais, paleisti, kad vėliau juos būtų galima identifikuoti ir sugauti. Tai parodė, kad sistema veikia, o uodai išgyveno savo kelionę.
Antroje tyrimo dalyje komanda išbandė dronus 2 kvadratinių kilometrų zonoje Nausori mieste. Iš viso 16 savaičių (su keliomis trumpomis pertraukomis techninėms problemoms spręsti) kiekvieną savaitę buvo paleidžiama vidutiniškai po 155 uodus iš hektaro. Apskaičiuota, kad iš viso į aplinką buvo paleista apie 31 tūkst. Wolbachia bakterijomis užkrėstų vabzdžių, siekiant, kad šie individai įsitvirtintų vietos uodų populiacijoje.
Tai daug žadantis žingsnis į priekį
Po metų peržiūrėjusi situaciją, komanda būtent tai ir nustatė – Wolbachia paplitimas siekė beveik 60 proc.
„Šis koncepcijos patvirtinimo tyrimas suteikia pagrindą toliau kurti patobulintus dozavimo mechanizmus, tolimojo pristatymo platformas ir susijusias reikalingas uodų tvarkymo sistemas“, – apibendrino komanda.
Nors jie pripažįsta, kad jų sistemą reikėtų šiek tiek patobulinti, tai daug žadantis žingsnis į priekį.
Dėl klimato kaitos Aedes aegypti uodų paplitimo arealas plečiasi, o tai reiškia, kad jų platinamomis ligomis gali susirgti daugiau žmonių. Mums reikia visokeriopos pagalbos, o bepiločiai orlaiviai gali tapti svarbia jos dalimi.