Somalio piratai kas dieną tampa vis įžūlesni. Kol pasaulis netekęs žado aptarinėja didžiausią pastarųjų metų piratų išpuolį prieš Saudo Arabijos tanklaivį „Sirius Star“, somaliečiai įsigudrino pagrobti dar kelis laivus.
Gavo atkirtį
Indijos karinio jūrų laivyno laivas „Tabar“ paleido ugnį į įtariamą piratų laivą, kuris rengėsi užpulti dar vieną prekybinį laivą. Paskandintasis laivas buvo pagrindinis piratų laivas, iš kurio buvo organizuojami piratų išpuoliai, rašo „Respublika“.
Indijos laivyno atstovai teigė, kad „Tabar“ pastebėjo piratų laivą patruliavimo metu netoli Omano pakrantės. Piratai buvo gerai apsiginklavę, o indų kariniam laivui liepus piratams sustoti ir leisti patikrinti savo laivą, buvo išgirstas grasinimas, kad priartėjus bus atidengta ugnis.
Po kurio laiko piratai pradėjo šaudyti, „Tabar“ atsakė tuo pačiu ir paskandino piratų laivą. „Visą laivą apėmė ugnis. Girdėjosi smarkūs sprogimai, kuriuos sukėlė laive buvusi piratų amunicija“, - teigė Indijos jūrų laivyno atstovas.
Keli piratai stengėsi pabėgti dviem greitaeigėmis valtimis. Indijos jūreiviai sekė iš paskos, tačiau vienai valčiai pavyko pasprukti.
Didžiausias laimikis
Didžiausias Somalio piratų užgrobtas laivas - Saudo Arabijos tanklaivis „Sirius Star“ su 25 žmonių įgula. Laivas buvo užgrobtas prieš kelias dienas netoli Somalio pakrantės. Tanklaivis gabeno naftos už 100 mln. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių (272 mln. litų), o tai ketvirtadalis visos Saudo Arabijos naftos, kurią šalis eksportuoja per dieną.
Piratai už laivą jau pareikalavo išpirkos. Kompanija, kuriai priklauso pagrobtasis tanklaivis, teigė, kad piratai jau susisiekė dėl išpirkos, o visa įgula, pasak kompanijos atstovų, sveika. Indijos laivyno atstovas Niradas Sinhas pavadino „Sirius Star“ užgrobimą didžiausiu piratų grobiu.
Jei pinigai už „Sirius Star“ bus perduoti, jie bus skaičiuojami mašininiu būdu. Piratas pabrėžė, kad jie turi būtiną įrangą netikriems pinigams atpažinti. Reikalaujamos sumos jis neatskleidė.
Du pagrobti įgulos nariai yra britai. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas sakė, kad Karališkasis jūrų laivynas koordinuoja savo veiksmus su kitomis Europos valstybėmis ir planuoja atsaką. „Piratavimo problema prie Somalio krantų grasina viso regiono stabilumui“, - teigė D. Milibandas.
Situacija darosi nevaldoma
Somalio piratai antradienį surengė dar kelias sėkmingas atakas. Iš pradžių jie užgrobė Graikijos sausakrūvį laivą, nors prie Somalio krantų patruliuoja sustiprintos tarptautinės karo laivyno pajėgos.
Kitas piratų laimikis - Tailando laivas su 16 žmonių įgula. Laivas buvo pagrobtas prie Jemeno krantų Adeno įlankoje. Du greitieji kateriai su 5-6 piratais kiekviename pasivijo laivą ir jį užgrobė. Šiuo metu jūreiviai neatsiliepia radijo ryšiu, jų likimas tebėra nežinomas.
Vien per šiuos metus piratai sugebėjo užgrobti 90 laivų. Skaičiuojama, kad piratai per metus gali uždirbti iki 30 mln. JAV dolerių (beveik 82 mln. litų).
Piratavimo plotas rytinėje Afrikos pakrantėje užima beveik 2,5 mln. kv.km. Taip pat piratų išpuoliai rengiami ir Adeno įlankoje, kuri jungia Raudonąją jūrą ir Indijos vandenyną. Tai vienas iš svarbiausių jūrų prekybos kelių. Dauguma prekybinių laivų renkasi šį maršrutą siekdami sutaupyti laiko, nes į Europą gali patekti Sueco kanalu. Plaukti aplink Afriką užtrunka savaite ilgiau ir kainuoja kur kas brangiau.
Piratavimas prie Somalio krantų sudaro vieną trečdalį visų pasaulyje užfiksuojamų piratavimo atvejų ir situacija pamažu darosi nevaldoma. Teigiama, kad piratai Dubajuje ir kitose gretimose šalyse iš anksto gauna visą informaciją apie laivo maršrutą ir laiką.
Didžioji dalis pinigų, gaunamų už laivų ir įgulų išpirkas, išleidžiama naujiems greitaeigiams kateriams ir moderniems ginklams pirkti. Piratai darosi labai profesionalūs, jų išpuoliai gerai koordinuoti ir taktiškai suplanuoti.